תרומת מח עצם כרוכה לעתים בהליך רפואי לא פשוט - שאיבת מח עצם מעמוד השדרה. אבל כל זה לא מנע מעמרי בן יקר לעשות את הצעד ולהציל את חייה של מלי חן. השבוע, שנה וחצי לאחר מכן, הם נפגשו לראשונה.

דוגמה לכוח הטמון בערבות הדדית | צילום: אילן ספירא
חן (21) אובחנה בגיל שלוש כבעלת מחלת דם קשה ונדירה, בשם טלסמיה מייג'ור. מדובר בתופעה שגורמת לפגיעה בייצור כדוריות הדם. לאורך ילדותה ונעוריה חן נזקקה לעירוי קבוע של מנות דם כדי לשרוד, אך סבלה כתוצאה מכך מנזקים רפואיים קשים.

"מצאו אצלי עודף ברזל בגוף, שהלך והחריף עד למצב של סכנת חיים. בתור התחלה זה פגע בהתפתחות שלי". למרות מצבה, החליטה חן להתנדב לצבא. אך פחות משנה לאחר שהתנדבה לשירות, הרופאים הבהירו כי עליה לעבור השתלת מח עצם והיא שוחררה מהשירות לאחר שנמצא עבורה תורם מתאים.

לפני כשנה וחצי היא קיבלה את התרומה והשבוע פגשה את מי שהעניק לה חיים, להפתעתה, גם הוא תושב חולון. בן יקר (24) הצטרף למאגר התורמים של עזר מציון לפני כחמש שנים, עם גיוסו לצה"ל.

בגלל מצבה המורכב של חן, הוא נאלץ לעבור הליך רפואי שבו נשאב מח עצם מעמוד השדרה שלו, פעולה שלא תמיד הכרחית בתרומה כזאת ונחשבת לכואבת יחסית.

"כשפנו אליי לא היססתי, למרות שזה דרך הגב. המשפחה קצת פחדה, חששו שמשהו ישתבש אבל היה ברור לי שאני רוצה לעשות את זה. לא אמרו לי למי אני תורם, רק ידעתי שמדובר בבחורה צעירה. זה קצת כאב וההחלמה לא הייתה פשוטה", אומר בן יקר.

מאז הוא כבר הספיק לטוס לטיול של אחרי צבא בדרום אמריקה, אך כשקיבל פנייה מעזר מציון לפגוש את חן הוא שמח על ההזדמנות לראות את הצעירה שהציל את חייה.

"לא היה לי מושג שהיא גרה בחולון, אני בוגר קמפוס קריית שרת והיא למדה בקוגל, אך מעולם לא נפגשנו. רק אחרי המפגש הבנתי את המשמעות של המעשה, פתאום כל מה שקרה קיבל פנים ולמרות הקושי אני ממש לא מצטער על מה שעשיתי, כשאני רואה אותה אני מבין שזה היה שווה את זה ומקווה שעוד אנשים ייכנסו למאגר. אני מאמין שאם יקראו לי שוב, אתרום עוד הפעם בשמחה".

גם חן התרגשה מאוד מהמעמד. "עמרי הציל אותי, אין לי מילים להודות לו", היא אמרה במפגש שנערך ב'בית אורנית', מרכז התמיכה והסיוע של 'עזר מציון'. המאגר הלאומי לתורמי מח עצם הוקם לפני כ־20 שנה וכולל 900 אלף תורמים פוטנציאלים, שבזכותם בוצעו 2,791 השתלות מצילות חיים.

"מרגש לראות את מלי בריאה ומרגש לראות את האיש שהציל אותה", אומרת מנהלת המאגר, ד"ר ברכה זיסר. "סיפורם של מלי ועמרי מבטא את ערך הערבות ההדדית, שהוא ערך יסוד של עזר מציון".