אם זה היה תלוי ביאיר חזה, התערוכה שמציגה את אחותו, עפרה ז"ל, במלוא תפארתה כבר הייתה יוצאת לדרך לפני שנים רבות. אלא שהסכסוכים והמלחמות גנבו את ההצגה, ורק בחלוף 16 שנה מקבלת חזה את התצוגה, שמתעדת את הדרך שעברה מימי שכונת התקווה ועד הבמות הגדולות בעולם.

"סוף סוף זכרה מופיע בהקשר של הנצחה ולא של מלחמה", אומר האח חזה, "התערוכה 'ג'לבי' מספרת את הסיפור של אחותי ושל הקריירה המפוארת שלה, באמצעות חפצים שהיוו חלק משמעותי ממה שהיא הייתה".

למה רק עכשיו?
"הצורך לעשות משהו לזכרה קיים בי כבר שנים רבות, אבל לחיים יש קצב משלהם. היו מלחמות משפחתיות, בתי משפט והדים בתקשורת, וכל זה העיב על ההנצחה. עכשיו אני רוצה לשים הכל בצד".

אנשים עדיין סקרנים לגבי הסכסוך המשפחתי. נדמה שהוא לעולם לא יירגע.
"אבל זה הזמן להניח לזה. חשוב לי להתמקד בתערוכה, באחותי, במי שהיא הייתה עבורי ולא להתעסק בדברים שכבר לעסנו מאות פעמים. מגיע לאחותי שידברו על האדם והזמרת שהיא הייתה, ואני בעיקר רוצה לדבר על האחות הקטנה שהייתה עבורי".

לא תופס טרמפ
אנחנו נפגשים בחנות הפרחים הקטנה ברמת אביב, שאותה הוא מנהל יחד עם רעייתו מירי. קירות החנות מקושטים בתמונותיה של חזה, וללקוחות שמזדמנים למקום לא תמיד ברור ההקשר. חלקם חושבים שמדובר במעריץ משכבר הימים וחלקם לומדים להבין את ההקשר אחרי שתהו בקול רם מול בעל הבית. "רק אם שואלים אותי אני אומר שזאת אחותי, ואז התגובות משתנות", אומר חזה, "יש כאלה ששותקים, יש כאלה שמיד מספרים כמה אהבו אותה ויש את אלה שמתמקדים במה שהתקשורת הציגה. אני לא הולך עם שלט על המצח, כמו שלא הלכתי אף פעם. תמיד הייתי גאה בהיותה אחותי, אבל מעולם לא תפסתי על זה טרמפ".

הם גדלו בשכונת התקווה. "בית קטן וצנוע, שני חדרים, 11 נפשות. עפרה ואני היינו האחים הצעירים. היא נולדה כשהייתי בן שלוש, והיה בין שנינו הפרש ניכר מיתר האחים. הילדות שלנו הייתה קסומה. התמונה שחרוטה לי בראש היא המקלחת המשותפת שהיו עושים לנו עם גיגית מים שהתחממה על פרימוס".

איזה ילד היית?
"שובב, פעיל מאוד, ילד משפחתי וחברותי. את רוב החינוך קיבלנו מהאח הגדול שלנו, יהודה, ששירת בחיל הים. הוא היה דמות מעוררת השראה. הקשר ביני לבין עפרה היה חזק מהרגע הראשון כי אנחנו למעשה האחרונים שנשארנו בבית. היינו זה בשביל זו תמיד והיו לנו חברים משותפים. על גג הבית גידלנו יחד חיות, בעיקר אפרוחים. אבא, שהיה איש דתי, לא הסכים שנגדל חיות בבית, אז היינו מעלים אותן לגג. את האפרוחים נהגו לשחוט לכפרות ביום כיפור, ואני ועפרה היינו מחביאים אותם בבוידעם. אגב, זה לא עזר לנו, תמיד בסוף תפסו ושחטו. זאת הסיבה שהיא לא אכלה בשר כמעט בכלל. הזיכרון של שחיטת האפרוחים היה מאוד חזק אצלה".

אתה זוכר ילדות דלת אמצעים?
"במושגים של היום נחשבנו לדלי אמצעים, במושגים של אז לא הרגשנו שחסר לנו משהו. אמא עבדה במשק בית ואבא עבד בעיריית תל אביב. שניהם עבדו מאוד קשה כדי שלנו לא יחסר אוכל בבית. הדרישות כמובן היו אחרות. רוב הזמן שיחקנו ברחוב, דאגנו זה לזו כל הזמן. כאחיה הגדול של עפרה, הרגשתי שיש לי עליה אחריות. כולם כבר התחתנו וילדו ילדים, ורק שנינו נשארנו בבית".

על פי זיכרונו של חזה, קריירת השירה של אחותו החלה במקלחת. "היינו מתקלחים בגיגית שחוממה על פרימוס, ועפרה הייתה מתקלחת ושרה. היה ברור לכולנו שהיא תהיה זמרת. אחר כך היא הצטרפה למתנ"ס השכונתי, שנקרא 'הטכנו'. למדה שם תיאטרון ושרה. היא הייתה משחקת עם הבנות ואני עם הבנים וככה התחילו הצעדים הראשונים על הבמה, ב'טכנו'. הכל היה מאוד תמים, מאוד בוסרי".

חשבת שזה המקום שאליו היא תגיע כזמרת?
"בשלבים הראשונים לא ידענו לאן זה מוביל, אבל ככל שהיא התברגה ותפסה תאוצה, הבנו שיש לה יכולת להגיע רחוק מאוד, והיא אכן הגיעה. היה לה קול נדיר וכמות עצומה של שירים. היו לה המוני מעריצים ואת הכל היא קיבלה בפשטות ובחן. היא מעולם לא שכחה מהיכן הגיעה. לאורך השנים, גם כשעזבה את הבית, דאגה להגיע בכל יום כיפור להורים. היינו ישנים שם, מעבירים את הצום יחד. זה זיכרון מאוד חד אצלי. הרבה נוסטלגיה הייתה צפה בימים ההם. יש לי געגוע עמוק לתקופה ההיא, שהכל היה בה פשוט, נכון וטוב".

קשר שלא נגמר
כששואלים את חזה בן ה־63 מה השתבש, הוא מזדרז להשיב: "שום דבר לא השתבש. כאחים נשארנו בקשר לאורך כל השנים, אבל הקשר, מן הסתם, קיבל תפנית. כל אחד פנה לכיוון אחר בחיים, אבל הקשר בינינו מעולם לא פסק. האהבה והידיעה הברורה שאנחנו האחד בשביל השנייה נמשכו תמיד.

גם כשעפרה הייתה בשיא הקריירה, היא הגיעה לכל האירועים המשפחתיים כאחת מבנות המשפחה. החגים והארוחות היו מאוד חשובים לה".

השם בצלאל אלוני מקפיץ אותו והוא מיד מבקש להסיר אותו מהכתבה.

למה אתה כועס?
"כי זו כתבה לזכרה של אחותי", הוא סוגר את הסאגה המשפטית שניהלה ועדיין ממשיכה לנהל המשפחה. "חשוב לי להדגיש: זאת כתבה על התערוכה שמעלים לכבודה, ואני לא מעוניין להיכנס לפרטים שאינם קשורים לזה. התערוכה מבחינתי היא הזדמנות לזכור אותה ואת מורשתה. כשפנו אליי עם רעיון התערוכה חיבקתי את הנושא בברכה. מיד נרתמתי לתת מהחפצים של עפרה שנמצאים אצלי: שמלות, תקליטים, תמונות, פרס כינור דוד. יהודה אחי, באמצעות בתו, מסר לתערוכה שמלות מהופעות, תקליטי זהב, תמונות וסרטי וידאו. אנחנו נתנו סרטים פרטיים של עפרה מאירועים משפחתיים".

אם מדובר בפריטים אישיים שלה, למה להציג אותם בפני הציבור?
"כי הם חלק ממה שהיא הייתה. אחותי השאירה אחריה מורשת עשירה של מוזיקה, סגנון ואופנה. היא השאירה כאן חותם על ציבור גדול של מעריצים, שהתעניינו בה ובמעשיה בעודה בחיים. אני חושב שזאת הזדמנות נהדרת לראות את עפרה בנקודות הזמן השונות בחייה דרך החפצים שלה. הפריטים האלה מספרים את הסיפור שלה בצורות שונות. עבורי לכל פריט יש משמעות ערכית ורגשית. אני יכול לראות אותה נעה בתוך השמלות, בכל תמונה יש סיפור ומכל סרט לומדים עליה עוד קצת. הדרך שלנו להנציח היא בעצם הדרך להשאיר אותה איתנו, לרפד קצת את הגעגוע שלא עובר אלא רק מתעצם עם הזמן".

(צילום: קובי קואנקס)בשנותיה האחרונות, הייתם בקשר?
"הקשר לא נגמר אף פעם, גם כשהתחתנה. בשבתות היינו אצלה והיא אצלנו. הקשר קיבל תפנית בהתאם לנסיבות, אבל לא נגמר, לא נעלם".

מה שינה בך המוות שלה?
"המוות הבאמת מיותר שלה עשה לנו המון דברים. הן ברמת המשפחה, שלזה אני לא רוצה להיכנס, והן במישור האישי שלי כאחיה. איבדתי את אחותי הקטנה, זו ששמרתי עליה במתנ"ס שאף אחד לא יעשה לה משהו, זו שהייתי שומע כל שיר שהוציאה, זו שהייתי משחק איתה גוגואים בשכונה. בשבילי היא לא הייתה עפרה חזה הזמרת, בשבילי היא הייתה עפרה אחותי הקטנה, גם כשכבשה את במות העולם וזכתה בפרסים והייתה מוקפת במעריצים. ואז, פתאום, אני צריך להתמודד עם מותה, שהיה בו משהו בלתי נתפס עבורי מכל היבט. מעין ערבוביה של דברים שלא ניתן לעכל".

תסביר.
"מצד אחד היה במוות שלה משהו פרטי של אח שמתאבל על אחותו. מצד שני היה בזה משהו ציבורי. היא הייתה דמות מוכרת, אישיות ציבורית, וחייה סיקרנו המון אנשים. קיבלנו חיבוק מאוד גדול מהציבור בארץ. זה חימם ומחמם עד היום את הלב, לדעת שהיא נגעה בכל כך הרבה לבבות ונשמות. לוקח זמן לעבד את העובדה שאיבדת אחות. החיים ללא ספק השתנו ומה שנותר זה בעיקר געגוע וכאב גדול. תחושה של פספוס - לי באופן אישי וגם למדינה. הלכה לי אחות שהייתה הכי קרובה אליי, אחותי הקטנה. זה כאב שלא עובר אלא רק מתעצם ככל שחולף הזמן. ככל שאני מתבגר, אני כואב יותר".

אפרוחים בבוידעם
חזה לא יכול להימנע בחיי היומיום משאלות ה'אילו' שמציקות לו. "אם עפרה הייתה בחיים, היא הייתה חוגגת בקרוב 60", הוא אומר, "וזה כמובן מעלה את השאלות, איפה היא הייתה חוגגת? ומה היה קורה אילו? ואיפה היינו היום? איפה היא הייתה? איך היו נראים החיים שלה ושלנו? אבל כל מה שנותר לנו זה רק להביט בתמונות, בחפצים, בדברים שמספרים סיפור שלם של חיים, שהיו כאן והשאירו אחריהם הרבה מהרוח שהייתה בהם. התרגשתי כשאביחי אסרף, מעריץ אדוק של עפרה, תרם דיסקים שלה, תקליטים קטנים וגדולים. יכולתי לראות במו עיניי את גודל העשייה הברוכה. אני חושב שאחרי כל כך הרבה שנים מגיע לה שיתעסקו בה ובפועלה ולא בדברים אחרים. לשם אני חותר, את זה אני רוצה ורציתי תמיד. אנחנו עוד נעשה דברים נוספים לזכרה ובשבחה".

יש משהו שאתה מצטער עליו?
"בהקשר שלה יש הרבה דברים שאני מצטער עליהם. עבורה, עבורי ועבור כולנו, אבל אלה דברים שאי אפשר להיכנס אליהם ולא ניתן לתקן אותם. היו בה תמימות ורוך ואהבה גדולה למה שהיא עשתה, אני יודע שלפחות היא עשתה בחייה את מה שאהבה. יש הרבה מכאובים שלא ניתן לרפא, אני הולך איתם כל הזמן, כל פעם בטון אחר. עכשיו זה הזמן לנקות את כל הרעש מסביבה ולתת לה להיות כמו שהיא הייתה: יפה, צנועה, מקצועית, מכתיבה אופנה וקו מוזיקלי. זה מה שאני רוצה שיזכרו אלה שהכירו אותה, וזה מה שאני רוצה שידע הדור הצעיר, שלא הכיר ולא שמע עליה".

הוא מביט אליה מחייכת מאחת התמונות הממוסגרות שעל הקיר. "לא פעם נכנסים לכאן ילדים צעירים עם ההורים ושואלים, 'מי זאת?', ואני שומע את ההורים מסבירים שזו הייתה זמרת מאוד ידועה ומצליחה בארץ. אני שמח לדעת שגם הדור שלא מכיר, לומד להכיר אותה, גם אם זה באמצעות תמונה בחנות הפרחים של אחיה. יש אנשים שגם אחרי מותם ממשיכים להתקיים. עפרה שייכת לזן הזה שממשיך להתקיים, ולא רק בלב שלנו, האחים, אלא בלבם של מאות אלפי מעריצים ומוקירי דרכה. התערוכה היא בשביל כל אלה שרצו לדעת עליה יותר ולאלה שיכולים להיפתח וללמוד את דרכה באמצעות הפריטים".

מהו הפריט הכי קרוב לליבך?
"כולם", הוא אומר, ואז נזכר: "יש לי עד היום את הגיגית שבה התקלחנו כשהיינו ילדים. זה הפריט שדרכו אני יכול לשמוע את קולות הצחוק והשמחה שהיו בבית באותם ימים ואת החיבור המוחלט שהיה בינינו כשותפים אמיתיים. יש דבר שאי אפשר לקחת ממני: את הזיכרונות המשותפים. אני יכול לחלוק אותם עם כולם, כמו שאנחנו עושים עכשיו, אבל רק מי שחי בקירבה ונשם את ריח הבית וראה את עמל כפיהם של הורינו ואת האור בעיניים שלהם כשהיא שרה ואכל מאותה צלחת והחביא אפרוחים בבוידעם, יכול לחוש את מלוא הכאב והצער באובדנה".

פריטים אישיים ורגעי שיא
'ג'לבי, עפרה חזה' היא אחת מתוך ארבע תערוכות עיצוב שיוצגו בו זמנית במסגרת העונה הישראלית השמינית לעיצוב בחולון. התערוכה, שמבקשת להתחקות אחרי דמותה ורגעי השיא בקריירה שלה, תוצג בגלריית המשכן בבית מאירוב בעיר, החל מ־24 בספטמבר ועד 3 בדצמבר. פריטיה האישיים של חזה, שנאספו מבני משפחתה ומייצגים אבני דרך בקריירה המפוארת שלה, כוללים תכשיטים, שמלות, צילומים משפחתיים, תקליטים ועוד. המבקרים יוכלו להתרשם גם מיצירותיהם של 30 מעצבים ישראלים, שיציגו עבודות בהשראת הזמרת.

מאחורי היוזמה עומד רפי וזאנה, עוזר ראש העירייה לענייני תרבות ואמנות, שהיה מעריץ של חזה. "כבר מזמן רציתי ליזום תערוכה לכבוד מי שהייתה אחת הדמויות החשובות בזמר הישראלי בשנות ה־80 וה־90, והראשונה שפרצה דרך לזירה הבינלאומית", אומר וזאנה.