סרט מידה כחלק מסט תפילין; דיסקית-שם של חייל (נביא אליהו) כרוכה סביב גביע אליהו הנביא; חנוכייה מחוגת טלפון - תשמישי קדושה וחפצים מהעולם היהודי משנים צורה ומקבלים פרשנות הומוריסטית בת זמננו ביצירתה של האדריכלית עירית אביר, העושה שימוש בפסולת מתועשת ובחומרים ממוחזרים ומציגה את התערוכה "גראז' יודאיקה", שתיפתח ביום חמישי (10.5) בגלריה ויטרינה של מכון טכנולוגי חולון.

גביעי קידוש, מתוך התערוכה "גראז' יודאיקה". צילום: אורית ארנון

"הרקע שלי הוא חילוני לחלוטין, והזהות היהודית שלי היא תרבותית. היהודי המאמין נדרש לריטואל חזרתי של טקסים במעגלי זמן שונים ולכל טקס כזה יש חפץ ייעודי. היצירה שלי היא תוצר של התבוננות וחיפוש ביטוי פלסטי בן זמננו לחפצים" אומרת עירית אביר, "השתמשתי בהומור כאמצעי לעיסוק בפן התרבותי הניצב מאחורי פריטי יודאיקה. השפה החזותית של האובייקטים שיצרתי נשענת על חומרי יום יום פשוטים ששינו ייעודם ומספקים משמעויות חדשות לאלמנטים המוכרים לכולנו, ללא שימוש בחומרים המסורתיים".

תפילין מידות טובות, מתוך התערוכה "גראז' יודאיקה". צילום: אורית ארנון

התערוכה נולדה במקביל לעבודה על הספר "גראז' יודאיקה",  שיושק בערב פתיחת התערוכה. בספר תצלומים של אובייקטים שיצרה אביר, ביאורים על מהות כל חפץ שכתבה הרַבָּה לִילָה וסיד, וטקסטים של מגוון כותבים אורחים הנוגעים בהקשרים שונים של זהות יהודית ומלווים כל אחד מהאובייקטים, בהם פרופ' דוד אסף, דני קרמן, מירב רהט, יניב איצקוביץ, מסקי שיברו, אברום בורג, אבנר כץ, יאיר גרבוז, ד"ר תומר פרסיקו, אלי אליהו ועוד. דרך הספר והעבודות המוצגות מציעה אביר פתח לדיון במשמעותה רבת-הפנים של זהות יהודית מודרנית.

כוס אליהו, מתוך התערוכה "גראז' יודאיקה". צילום: אורית ארנון

"גראז' יודאיקה" תערוכה של עירית אביר, אוצרת: מירב רהט. גלריה ויטרינה, מכון טכנולוגי חולון HIT   בניין 6פתיחת התערוכה: יום חמישי 10.5.2018 בשעה 19:00. שעות הפתיחה של הגלריה: ימים א'-ה' מ- 10:00 עד 17:00. התערוכה תוצג עד ה 29.5.