אירועי ליל המדענים, בשיתוף משרד המדע והטכנולוגיה והאיחוד האירופי, הוא לילה של פעילויות מדע לקהל הרחב במוסדות המחקר ובמוזיאוני המדע ברחבי הארץ. הערב (19.9), החל מהשעה 17:00, יפתחו מוסדות המחקר ומוזיאוני המדע ברחבי הארץ את שעריהם לקהל הרחב ויציעו מפגשים בגובה העיניים עם מדענים ומדעניות, סיורים במעבדות, הרצאות, הופעות, ניסויים, סדנאות חווייתיות ופעילויות מדע לילדים. הפעילויות מותאמות למגוון גילאים והכניסה ללא תשלום.

אילוסטרציה. צילום: freepik

אוניברסיטת תל אביב

ביריד העיר העתידית בקמפוס אוניברסיטת תל אביב יוקמו מתחמים בהשראת מוסדות העיר עם שלל חוויות מרתקות לכל המשפחה! ניסויים, הדגמות, מופעים והפעלות בדוכנים ובאולמות ברחבי הקמפוס: מתחם "הפארק העירוני" המוקדש לחקלאות העתידית עם חקלאי רובוטי, צמחים מרחפים ועוד; מתחם "אמפי תל אביב" עם במת מופעי מדע לכל המשפחה; "שביל מדעני העתיד של אוניברסיטת תל אביב לנוער" בו תוכלו ללמוד מהי בינה מלאכותית ומה הטכנולוגיות המובילות בתחום הרובוטיקה, לבנות דגם תלת ממדי של המוח ולנסות להפוך את המטבח שלכם למעבדה ביתית. "בית הספר העירוני": מחקרים מדליקים על חינוך בעתיד; מתחם "כיבוי אש והצלה" שיציג את האתגרים שמולם ייאלצו כוחות הכיבוי וההצלה להתמודד בשנת 2050, עם הדגמות חיות והרבה אקשן, מתחם"סיטי סנטר" : סדנאות יצירת מבנים ותכנון העיר העתידית, משחקים וירטואליים ועוד; "הבניין הירוק" סיורים מודרכים בבניין הכי ירוק במזרח התיכון, מתחם "הפקולטה" עם הרצאות של חוקרים במגוון נושאים בעקבות 2050; מתחם "רוח על הבר": הרצאות קצרות בבר האוניברסיטה, ועוד מגוון פעילויות לכל הגילאים.

אוניברסיטת בר אילן

פעילויות מדע חווייתיות לכל המשפחה, הכוללת ניסויים ומפגשים עם מדענים מובילים במגוון מתחמים, ביניהם: עיר חכמה, מתחם רובוטיקה, תערוכת רכבים חשמליים, סדנת ייצור שבבים אלקטרוניים, מופעי מדע, פינות יצירה וכמובן הרצאות לקהל הרחב.

מכון ויצמן למדע - רחובות

בואו להציץ אל עולם המדע ולגלות  איך מתקנים לב שבור? מה הקשר בין שריטות, דלקת ריאות וזיהום הקרקע? למה חרקים הם מזון העתיד? על שאלות אלה ועשרות שאלות אחרות ישיבו מדעני מכון ויצמן למדע במסגרת "ליל המדענים" – ערב אחד המוקדש כולו למדע בגובה העיניים.

כלת פרס נובל לכימיה, פרופ' עדה יונת, תסביר מדוע תגליות אדירות בעולם הרפואה מגיעות לעתים לסף "פשיטת רגל", פרופ' צחי פלפל ידבר על תורת האבולוציה, ד"ר אוליאנה שימנוביץ תספר מה יש לנו ללמוד מתולעים ועכבישים, פרופ' דן יקיר יעסוק בשאלה אם כדאי לנטוע יערות כדי להאט את התחממות האקלים, פרופ' ורדה רוטר תיתן הצצה למלחמת הגנום בסרטן, פרופ' אלי ארמה ידבר על התאבדות תאים ומדענים רבים אחרים יציגו את מחקריהם בחזית המדע העולמית. במקביל ייערכו בקמפוס מופעי הדגמות מדעיות לכל המשפחה, מפגשים עם רובוטים ודיונים בנושאי יזמות, חינוך ומדע. כל האירועים והפעילויות הם ללא תשלום, אך חלקם דורשים רישום מראש דרך האתר: http://davidson.weizmann.ac.il.

פרטים מלאים אודות כל אירועי "ליל המדענים 2017" ברחבי הארץ ניתן למצוא ב http://rn.most.gov.il.