התערוכה החדשה במרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית "שובו של..." מתמקדת באנימציה כאפשרות פעולה בעולם האמנות. התערוכה תיפתח במוצ"ש (15.12, שעה 20:00) במופע מיוחד Self Contained Archives של אנה לן ויונתן טריכטר אשר שואל איזו תמורה אדם מצפה לקבל, כאשר הוא פונה להסתכל בעצמו.

מתוך מופע הפתיחה. צילום: פנטהאוס

העבודה, המזמינה את הצופים-משתתפים להכנס למכולת משלוח, עוסקת בשינוי הדימוי העצמי המובנה, כאשר האמנים המציגים שואפים לפרוץ לארכיון העצמי של הצופה באמצעות שימוש בפרפורמנס, מיצב וסאונד, וליצור התרחשות בה הצופה הבלתי נראה הופך לנראה, והיצירה מתבוננת בו בחזרה. 

שם התערוכה "שובו של", לקוח מעולם הקולנוע: "שובו של הג'די", "שובו של ג'אפר", "שובו של היצור מהביצה" ועוד. משפט זה טומן בחובו הבטחה שהגיבור לא מת והוא עתיד לחזור מעולם המתים.  הגיבור יכול להיות הדבר הטוב שמגיע להציל אותנו או הדבר הרע שחוזר לרדוף אותנו שוב ושוב כסוג של רוח רפאים.

מתוך "צער האלים", יצירתה של דנה דרוויש

.

מתוך העבודה "אמנות מנוונת חיה" של יעל ברתנא

האמנים המשתתפים בתערוכה, אותה אצר מאיר טאטי, הופכים את האנימציה והרישום לכלי שבאמצעותו הם ממחיזים את סוגי רוחות הרפאים הללו: היסטוריות, אישיות, אמנותיות, אמיתיות וממשיות. האנימציה אינה המדיום המרכזי בעבודותיהם של האמנים בתערוכה, אלא כלי משלים המוסיף רובד נוסף של מציאות לעולמם.

"שובו של..." (15.12-26.1) - המרכז לאמנות דיגיטלית, חולון.