רניי מזור, אמן ומעצב אופן תודעה, יצר את המוזיאון כאקט מחאתי שקט, המפתה לשיח שאינו מתלהם ולראיה מחודשת. המוזיאון נוצר במסגרת פרויקט גמר בתכנית לתואר שני בעיצוב משולב ב-HIT מכון טכנולוגי חולון. 

מוזיאון הפליטות משמש כמנגנון נייד של הסברה, כחלק ממהלך אקטיבסטי, שנועד להגביר את המודעות לנושא הפליטים בישראל ובעולם. הפרויקט צמח מתוך מחקר בשדה המחאה ומבקש להמציא כלים חדשים לשינוי תודעת ציבור. במקביל, לחזק פרקטיקה אקטביסטית שבה המעצב לא מחמש צד מסוים בתוך הקונפליקט, אלה מתעלה מעל המצב הנתון ומנכיח מבט חדש על הבעיה.

מחסן ילדים, עבודתו של רניי מזור

"אירוע מחאת הפליטים שעבר על ישראל בשנה האחרונה נגע בי באופן פרטי והעלה בי תהיה עמוקה על קיומי כאדם, כאזרח וכאומן. פגשתי את האופן שבו אנשים חושבים את הנושא, את הדעות, את העמדות ואת השורשים העמוקים של התופעה. המטרה בהקמת המוזיאון היתה לאפשר למתבונן להכיל רגשית את הסתירות ואת הקונפליטקטים המורכבים בסיפור הפליטות. ליצור מעמד אינטימי, מופחת מגננות, אשר איננו דורש מהצופה להסכים לדבר מסוים. המוזיאון לא בא להצביע על דרך אחת נכונה, שהיא המוסרית ביותר, אלא דווקא להציף את המורכבות", אומר מזור. 

מחווה לנוראלדין מוסא, מחפש מקלט מדארפור, שחקן בתיאטרון חולות, צלם, חבר

סיפור הפליטות הנפרש במוזיאון, ממחיש בעוצמה מציאות קונקרטית, אולם עושה זאת באופן סוריאליסטי המערער הנחות מוקדמות. העבודות המזמינות את הצופה להתבונן במציאות המורכבת דרך זוית הראיה האישית של האומן.

המודלים המוקטים המוצגים במוזיאון שואבים את מקורותיהן מדימויים אמיתיים ומוכרים מסיפור הפליטים בישראל, אך הן מאפשרות לעצמן להתרומם מעל לתוכן הקונקרטי, ולהיסחף לתוך מבט סוראליסטי, פנטסטי, אומנותי. העברת מידע באמצעות מודלים מוקטים הנפוצה כיום במוזיאוני טבע ואנתרופולוגיה, מאפשרת להפגיש את הציבור עם מראות וגילויים ממקומות רחוקים בעולם. במוזיאון הנייד לפליטות, משמשים המודלים ככלי פתייני המהתל בצופה. 

מסע ההפלטות, עבודתו של רניי מזור

"עצבתי את המוזיאון כמבנה מתנייד, ערוך למסע ברחבי ישראל שימשך מספר חודשים בין חללי תצוגה שונים, בתי ספר, גלריות אקטיביסטיות, כאירוע בכיכר העיר או ככלי תעמולה מתנייד ברחוב. הניידות של התערוכה תאפשר לאורך זמן מפגש בין אנשים, קהילות, דעות ונרטיבות שונות. המסלול שעבר המוזיאון בחודשים האחרונים הוא חלק מסיפור העיצוב", אומר מזור. 

את ה"מוזיאון נייד לפליטות" תוכלו לראות בגלריה ויטרינה- HIT מכון טכנולוגי חולון. התערוכה תוצג בין התאריכים 2-24.10.19.