ליאור כלפון ומוטי ששון | צילום: טל קירשנבאום

ליאור כלפון נולד וגדל בעיר חולון. הוא אומנם עדיין רואה בה בית אך מאז שעזב את עיר הילדים - הספיק לכבוש שיאים רבים.

השבוע חזר חלפון לחולון לרגל הצגת תערוכה ראשונה במיזם החדש שלו - "הקופסה השחורה", סוג של גלרייה נודדת. "לחזור לחולון זה תמיד מרגש, גדלתי כאן עד גיל 19 ולמדתי בתיכון אילון", הוא אומר.

"תמיד ידעתי שאחזיר לכאן משהו ואין ספק שיצירות שלי זה כמו חלק ממני. התערוכה שהצבתי ב'לה פארק' בחולון התחילה מציורים שציירתי בשביל הכיף שלי, הייתי הולך לסטודיו כל יום שישי ומצייר בלי בכלל לחשוב שמישהו יראה את זה, הציורים היו נטו בשבילי, סוג של תרפיה.

"ציירתי ציורים ענקיים, לא משהו שאפשר להציג בגלריה סטנדרטית. חלק מהציורים בנויים מעשרות קנבאסים ובגובה 5 וחצי מטר, אז לא היה ממש ריאלי לעשות תערוכה סטנדרטית. בסופו של דבר זה קיבל חשיפה, הצגתי אותם בכמה מקומות כמו במידטאון ובארנה אבל אז החלטתי שהגודל הזה דורש הצגה קצת שונה וזה הרעיון של הקופסא השחורה".

את קריירת הבידור שלו התחיל כלפון בדמויות אייקוניות בסדרת הקאלט "קומדי סטור", היום הוא עוסק במשחק, בימוי ודיבוב ומוכר בעיקר כיוצר ובמאי המופע המוזיקלי הבינלאומי "ווקה פיפל".

כאמור, הקופסא השחורה היא למעשה גלריה ניידת כאשר התערוכה הראשונה שמוצגת בה היא תערוכת אומנות זרחנית שכלפון יצר. הקופסא עשויה ממכולה ענקית המוקפת ב70 עיניים ענקיות המשמשות כחורי הצצה אל תוך הנעשה בקופסא המסתורית, בליווי מוסיקת פנטזיה. החורים עשויים מזכוכית ייחודית ומוצבים בגבהים שונים על מנת להתאים לכל המבקרים.  

מתוך התערוכה | צילום: יח"צ

בניגוד לגלריות רבות, כלפון יצר מיצג נייד שהשימוש בו ללא תשלום. "זאת גלריית ההצצה הראשונה בעולם, כשאנחנו בעצם מציבים בלב העיר גוש שחור ומסקרן שאי אפשר לעמוד בפיתוי ולא להציץ בו.

"לצערי היום אנשים כמעט ולא הולכים לגלריות ומוזיאונים ורציתי לפתוח את הראש של אנשים לאומנות במרחב הציבורי, רציתי שאנשים יחשפו לאומנות גם כשהם סתם הולכים ברחוב. היתרון הוא שבתערוכה הזאת אין צורך בשומרים ואף אחד לא משגיח עליך, כל מי שרוצה ניגש וצופה. ההצצה באה ממקום שבו היום כולנו חיים בהצצה אינסופית, ברשתות החברתיות ובכל מקום, אנחנו נהנים להציץ ולגלות דברים אחרים והקופסא מזמינה אנשים לעשות את זה".