קודם כל קצת רקע...

מגן דוד אדום הינו ארגון ההצלה הלאומי של מדינת ישראל. הארגון הוקם ע"י מתנדבים ב-1930, בתל-אביב.

פעילות הארגון ענפה ומשתרעת על פני תחומים רבים, החל בהגשת עזרה ראשונה,  התרמת דם ותפעול שרותי הדם וכלה בהדרכת הציבור הרחב בקורסי עזרה ראשונה והחייאה.

בנוסף, עוסקים אנשי מד"א בפרויקטים קהילתיים שונים. המתנדבים במד"א, המונים קרוב ל- 14,000 איש, נוער ובוגרים, משולבים בכל התחומים. מגן דוד אדום רואה בהתנדבות ערך חיוני, המהווה אבן יסוד לארגון כולו.

רק הטובים ביותר!

על מנת להתנדב במד"א, על המעוניינים להתנדב לפנות לאחראי המתנדבים בסניף הסמוך למקום מגוריהם (סניף - תחנת מד"א). טרם הקליטה לקורס על המעוניינים להתנדב לעבור ראיון אישי, על מנת להבטיח את התאמתם לתחום העיסוק עליו מד"א מופקד.

כמו כן, על המועמדים להציג אישור על בריאות תקינה. נערי/ות עד גיל 18 נדרשים להציג אישור הורים להתנדבות.

הכשרה:

ההתנדבות בתחום הצלת חיים מחייבת ידע מקצועי ברמה גבוהה מאד, שכן, מסיבות ברורות, האחריות המוטלת על כתפי המתנדבים היא כבדה. על מנת להתחיל ולהתנדב, יש לעבור קורס בסיסי מקיף. 

בני נוער (גילאי 15-18) נדרשים לעבור בחינות של קורס מגישי עזרה ראשונה, בהיקף של 60 שעות. מבוגרים מעל גיל 18 נדרשים לעמוד במשימות ובבחינות של קורס מגיש עזרה ראשונה בכיר, בהיקף של 88 שעות. הקורסים כוללים בין השאר פרקים בהחייאה, טיפול בחולים, טיפול בפצועי תאונות דרכים, נהלי עבודה ,טיפול בפצועי פיגועים ועוד.

מסגרת הקורס היא תובענית ומחייבת השתתפות מלאה בשיעורים, עמידה בבחינות חתך ובחינות אמצע ועוד. קורסים מסוג זה נפתחים למתנדבים מעת לעת בתחנות מד"א, בהתאם למספר הפניות של מועמדים להתנדבות בסניף וכן בהתאם לצורך של הסניף הספציפי במתנדבים באותה עת.

הקורסים נערכים על פי רוב פעמיים בשבוע בשעות הערב. קורסי נוער מתקיימים לא פעם בצורה מרוכזת בתקופות של חופשות מבית הספר (חופשת הקיץ, סוכות, פסח, חנוכה).

סבלנות!

לעיתים קרובות נוצר מצב שבו מועמדים להתנדבות נרשמים לקורס הבא וממתינים פרקי זמן ארוכים עד לראיון ולתחילת הקורס ממש. לא להתייאש! לאחר שיירשמו מספיק אנשים כדי לפתוח כיתה, יזמנו גם אתכם! כמו כן, זכרו כי רכזי המתנדבים להם אתם משאיר הודעות - גם הם מתנדבים!!! ייתכן שיחלפו מספר ימים עד שיחזרו אליכם, קבלו זאת בהבנה.

ההתנדבות:

לאחר סיום הקורס, מתחילים בהתנדבות פעילה על אמבולנסים בהתאם לסוג ההכשרה והוותק בהתנדבות. במשמרות מצטרפים המתנדבים לצוותי האמבולנס שיוצאים לטפל בחולים ובנפגעים. קריאות החירום מתקבלות במוקד (טלפון 101) והוא שמשגר את האמבולנס. למשך זמן קצר מצוותים למתנדבים החדשים חונך ותיק שמסייע להם בצעדיהם הראשונים.   במהלך שנת ההתנדבות, נערכות השתלמויות מקצועיות שמטרתן הינה העלאת רמתם המקצועית של המתנדבים.

למתנדבי מד"א מדרג קידום מובנה. תמיד יש לאן לשאוף ולאן להתקדם. לאחר תקופת התנדבות מתאימה תוכלו להשתלם בקורסים מתקדמים כמו קורס לטיפול באירועים רבי נפגעים, השתלמות נט"ן (ניידת טיפול נמרץ) קורס מדריכי עזרה ראשונה, מסייעי מוקד ועוד. בנוסף לכל אלה נהנים המתנדבים מפעילות חברתית ענפה כגון מסיבות, טיולים, ימי כיף ועוד.

ההתחייבות:

לאחר סיום הקורס עליכם להתחייב להתנדב לפחות 16 שעות בחודש, במשך לא פחות משנתיים.

כשנה לאחר תחילת ההתנדבות , תקבלו תעודה על סיום הקורס.

כמה זה עולה לנו...

קורס ע"ר בסיסי  למתנדב עולה 180 ש"ח. המחיר כולל השתתפות סמלית בהוצאות הקורס (דמי רצינות...), ספר "עזרה ראשונה להצלת חיים", חוברת עבודה לחניך; דמי חבר לשנה הקלנדרית הראשונה וחלוק- נכללים במחיר הקורס רק למסיימים בהצלחה.