הכתבה פורסמה לראשונה ב ynet. כתבה: יפעת מנוס.

החופש הגדול הגיע כבר לשיאו, וכמה אפשר לבהות בתוכניות טלוויזיה, לשחק קלאש רויאל ולהסתמס בווטסאפ? במיוחד בשביל זה, קבלו סקירה של כל הספרים החדשים על המדף, שיוציאו אתכם למחוזות חדשים.

"מבעד לראי - ומה אליס מצאה שם"

מאת: לואיס קרול. תרגום מאנגלית: עטרה אופק (סדרת הרפתקה מבית אוקיינוס ומודן).

למי מיועד: מגיל 10 ועד 110.

על מה הספר: ספר ההמשך של "הרפתקאותיה של אליס בארץ הפלאות" בתרגום מחודש. שישה חודשים לאחר שחזרה מארץ הפלאות, אליס יושבת מצונפת על הכורסה בביתה ומשחקת עם החתלתולות. תוך כדי משחק היא תוהה איך נראה העולם שבתוך הראי התלוי על הקיר. במהרה היא אכן מוצאת את עצמה מעברו השני של הראי. היא משתתפת במשחק שחמט ענקי בעולם שבו נדמה כאילו הכול הפוך. היא פוגשת יצורים משונים כמו חרקי הראי, הפרחים המדברים, טוידלדם וטוידלדי והמפטי דמפטי, וכאשר היא הופכת למלכה נערך לכבודה משתה, שהופך תוך זמן קצר למהומה גדולה.

 

"שפע של קתרינות"  

מאת: ג'ון גרין. תרגום מאנגלית: ענבל שגיב-נקדימון (הכורסא).

למי מיועד: בני 14 ומעלה.

על מה הספר: קתרין מספר 5 חשבה שבנים הם מגעילים. קתרין מספר 10 רצתה להישאר ידידה שלו. קתרין מספר 18 נפרדה ממנו באימייל. טעמו של קולין סינגלטון מסתכם בנערות ששמן קתרין, והן תמיד עוזבות אותו. 19 פעמים למען הדיוק. כשהוא נחוש למצוא נוסחה שתחזה את התנהגות הקתרינות, יוצא קולין למסע עם חברו חסן, 10,000 דולר בכיס ואף לא קתרין אחת לרפואה."שפע של קתרינות" הוא ספרו הרביעי של ג'ון גרין, מחבר רבי המכר "אשמת הכוכבים" ו"ערים של נייר".

 

"כמעט מפורסמת - עכשיו תורי"

מאת: מיכל בכר (ידיעות ספרים).

למי מיועד: בני 16-11.

על מה הספר: שני הספרים הקודמים בסדרה "כמעט מפורסמת" הפכו לסרט קולנוע. עכשיו יצא הספר השלישי "כמעט מפורסמת - עכשיו תורי", ובו חוזרים הקוראים אל האחים שיר ותומר כרמי, שנה אחרי שתוכנית הריאליטי "דה-וואן" הפכה את חייהם לתסבוכת של פרסום, חיכוכים ומזימות. לאחר ששיר הסתבכה בפרשת זיופי סמסים בריאליטי שבו השתתף תומר, אפילו הוריה כבר לא סומכים עליה. העניינים מסתבכים כאשר תומר חוזר מהודו ורותם לוי (שזכתה בתחרות הריאליטי והפכה לכוכבת נוער) מצטרפת לכיתה של שיר. 

 

"גורלו של אפולו - הנבואה האפלה"

מאת: ריק ריירדן. תרגום מאנגלית: יעל אכמון (זמורה-ביתן, סדרת מרגנית).

למי מיועד: בני 12 ומעלה.

על מה הספר: מחבר ספרי פרסי ג'קסון מציג ספר שני בסדרה החדשה "גורלו של אפולו". ב"הנבואה האפלה" מצפה לקוראים עוד הרפתקה עם הגיבור הכי אנושי שאֵל מהאולימפוס יכול להיות. אפולו וחבריו יוצאים לחפש את פשר הנבואה האפלה שניתנה להם. הם לא יודעים שמג מקפרי, האדונית החצויה של האל-לשעבר, בעקבותיהם. כדי לפתור את החידה יהיה עליהם לגבור על צבא של יצורים חסרי ראש עם גינוני נימוס מוגזמים, להתמודד עם קיסר מופרע ולשרוד מפגש עם אורקל שמי שמדבר איתו יוצא מדעתו.

 

"השתיקה של יורי" 

מאת: דורית אורגד (הקיבוץ המאוחד).

למי מיועד: בני 16-12. 

על מה הספר: מיהו הילד הפצוע, ומדוע לא בא איש מלבד איליש וסבתו לבקר אותו בבית החולים? החידה הזאת מלווה את איליש, הנער שעלה ממוסקבה - ומתגורר עם הוריו במרכז קליטה באשדוד - לאורך שנתו הראשונה בישראל. לצד העלילה המותחת, ב"השתיקה של יורי" הקוראים מתוודעים להווי חייהם של עולים מחבר העמים וחשים את קשיי הקליטה שלהם. הסופרת דורית אורגד, המבססת את ספריה על תחקירים שהיא עורכת, הגיעה הפעם עד מוסקבה.

 

"מבצע קהיר" 

מאת: דנה אלעזר-הלוי (אחוזת בית).

למי מיועד: בני 14-9. 

על מה הספר: בספר השלישי בסדרת המתח "שליחות חשאית" - "מבצע קהיר" - המרגלים הצעירים עוד לא מספיקים להתאושש מהמשימה בברלין וכבר מגויסים לפעילות מודיעינית חדשה. זאת, לאחר שבקהיר קם ארגון חשאי שמאיים על שלום העולם. רגע לפני היציאה למבצע הם מגלים שהמוסד החליט לגייס גם את אופיר, הילד השנוא עליהם עוד מהמבצע במנהטן. הספר הראשון בסדרה, "מבצע מנהטן", נבחר ל"מצעד הספרים" של משרד החינוך לשנת תשע"ז.  

 

"סוגרים חשבון"

מאת: נועה רום (כתר, רימונים).

למי מיועד: בני 16-12.

על מה הספר: תום וג'רי הן שתי בנות שהגיעו לעיר הרצליה מהקיבוץ ונפגשו לראשונה בכיתה א'. ג'רי אבדה את אימה בתאונת דרכים והגיעה לעיר עם משפחתה לאחר חמש שנים בקיבוץ, ותום נולדה וגדלה בקיבוץ דפנה. קשיי המעבר של השתיים הולידו חברות אמיצה בבית הספר היסודי. אותה חברות עמדה במבחן כשמלכת הכיתה הובילה חרם על תום ופתחה קבוצה בשם "שונאים את תום זמיר השמנה". לקראת יומן הראשון בחטיבת הביניים השתיים בטוחות שהחרם מאחוריהן, אבל מגלות שכלום לא השתנה. 

 

"55 דקות באנטבה"

מאת: אורה מורג (שוקן).

למי מיועד: בני 10 ומעלה.

על מה הספר: "55 דקות באנטבה" מנגיש לנוער את מבצע אנטבה (1976) בעלילת ריגול בדיונית מלאה בהרפתקאות שאותה מובילים עומרי ותמי - בני נוער שנקלעו לטיסה ההיא. השניים רוקמים תוכנית נועזת שעשויה לספק ללוחמי צה"ל את פיסת המידע שחסרה להם. זהו ספר הנוער ה-17 בסדרת ספרי המתח ההיסטוריים של אורה מורג והוא פרי עבודת תחקיר על המבצע, שכלל בין היתר ראיונות עם חטופים.

 

"סיכון כפול"

מאת: ליעד שהם (כנרת).

למי מיועד: בני 14 ומעלה. 

על מה הספר: החיים של דנה מתפרקים אחרי שאימה ואחותה נהרגות בתאונה ואבא שלה מושעה מתפקידו במשטרה. כדי להציל את אביה היא צריכה להוכיח שהוא צדק ושאיתי אשכנזי הוא אכן פושע אכזרי שרצח בדם קר את חברו הטוב. אבל כשדנה מתקרבת לאיתי - כל מה שהיה מובן מאליו מתערער. "סיכון כפול", שפותח את טרילוגיית "תיק נוער", הוא ספרו הראשון של ליעד שהם שמיועד גם לצעירים.

 

"פיסות שמיים קטנות"

מאת: סו דוראנט. תרגום מאנגלית: גליה אלוני דגן (א-נו-ני-מה, כתר).

למי מיועד: בני 12 ומעלה.

על מה הספר: מיראקל ואחיה הקטן זאק ננטשו בצעירותם ומתגלגלים מבית לבית, מאכזבה לאכזבה. יומנה של מיראקל נפתח ביום שבו הם מגיעים לבית האומנה "סקילי" בלונדון, שנראה להם כתחנה אחרונה. וכך כותבת מיראקל ביומנה: "עברה כמעט שנה וחצי מיום שזאק ואני הגענו לסקילי. כל הילדים שהיו כאן כשהגענו כבר אינם, חוץ מהילד שהעיף עלי פירה. האחרים עברו למשפחות אומנה או אומצו או הלכו הביתה וילדים חדשים באו במקומם, אבל ג'ימי עדיין כאן. הוא עוזב ואז חוזר, ואז שוב עוזב. שום דבר לא מצליח איתו. אולי זה מפני שהוא גבוה כל כך. אולי זה אפילו גרוע יותר מלהיות מתולתל כמוני וכמו זאק".

 

"בית הספר לַטוב ולַרע 2"

מאת: סומן צ'יינני. תרגום: רחל אהרוני (הקיבוץ המאוחד).

למי מיועד: בני 17-12.

על מה הספר: בלילה אפל אחד מתגשם חלומה של סופי, כשהיא נחטפת לבית הספר המסתורי לַטוב ולַרע. לבית ספר זה נחטפים מדי ארבע שנים שני ילדים מן הכפר גָבַלדון, ובו הם לומדים כיצד להפוך לגיבורי אגדות - טובים ורעים. יחד עם סופי נחטפת חברתה הטובה אגתה, השונה ממנה מאוד. סופי הבלונדינית המטופחת בטוחה שתצטיין בבית הספר לַטוב ותסיים את לימודיה כנסיכה מהאגדות. לעומתה, אגתה המוזנחת נראית כתלמידה האידיאלית לבית הספר לַרע. כשהן מגיעות לשם הן מגלות לתדהמתן שכל אחת מיועדת לבית הספר שהשנייה רצתה ללמוד בו.

 

"מסע אל בטן האדמה"

מאת: ז'ול ורן. תרגום: עמנואל פינטו (סדרת הרפתקה מבית אוקיינוס ומודן).

למי מיועד: בני 13 ומעלה. 

על מה הספר: הנער אקסל הוא אחיינו של המדען הדעתן ועז הנפש, פרופסור אוטו לידנברוק. לאחר שהשניים מפענחים כתב סתרים איסלנדי עתיק, הם מגלים שקיים מעבר סודי היישר אל לבו של כדור הארץ. הם יוצאים למסע לאיסלנד, שם מצטרף אליהם מורה דרך שתקן ומסתורי.

החבורה יורדת בפתחו של הר געש כבוי, שבתחתיתו מתגלה בפניהם עולם תת-קרקעי פראי ומופלא - שבו מהלכים יצורים פְּרֶהִיסטוֹרִיִים בין נופים קדומים, ובכל פינה אורבות סכנות.

השילוב בין המדע ההיסטורי והמדע הבדיוני הפך את ספרו של ז'ול ורן - שיצא לראשונה בשנת 1864 - לאחד מספרי ההרפתקאות האהובים בעולם. כעת הוא מתפרסם בתרגום עדכני.

 

"7 דקות אחרי חצות"

מאת: פטריק נס. תרגום מאנגלית: עפרה אביגד (מודן, אוקיינוס).

למי מיועד: בני 13 ומעלה.  

על מה הספר: ב-7 דקות אחרי חצות, קונור בן ה-13 מתעורר ורואה מפלצת מחוץ לחלון חדר השינה שלו. אך זוהי לא המפלצת שקונור ציפה לה. הוא חיכה לַמפלצת מחלום הבלהות שלו, הסיוט שהחל לפקוד אותו כמעט מדי לילה מאז חלתה אמו. אבל המפלצת הזאת היא שונה. היא קדומה ופראית, והיא רוצה משהו מקונור - את האמת. פטריק נס, מחבר טרילוגיית "כאוס מהלך", פורש סיפור על אובדן ועל התבגרות. סרט המבוסס עליו יצא לאקרנים בשנת 2016.

 

"עד האופק"

מאת: ליאת רוטנר (ידיעות ספרים).

למי מיועד: בני 10 ומעלה.

על מה הספר: סער הוא כוכב טלוויזיה צעיר שמאס במצלמות ובצביעות שהן מביאות איתן. תותי היא נערה שברחה מאב מכה. לונה מגיעה מבית עשיר אך אטום רגשית ודין בא בשביל ההרפתקה. אלה הם רק ארבעה מבני הנוער שמגיעים ל"לב ההר", פנימייה יוצאת דופן השוכנת בהרים, בלב היער, ומיועדת למי שברחו או נפלטו ממסגרות אחרות. אט-אט מתחילים הנערים החשדנים והמרדנים להיפתח אל העולם ולתת אמון אחד בשני וגם בסביבתם. ב"עד האופק" חוזרת ליאת רוטנר גם לגיבורי סדרת "קיץ אחד ביחד" ומאפשרת לפגוש אותם בגירסה הבוגרת שלהם.

 

"אש וגשמי זעף"

מאת: ויקטוריה סקוט. תרגום מאנגלית: יעל ענבר (מטר). 

למי מיועד: בני 13 ומעלה.

על מה הספר: מה הייתם מוכנים לעשות כדי להציל אדם אהוב? טֶלָה הוֹלוֹוֵיי יוצאת מדעתה. אחיה חולה והוריה מחליטים לעבור לאמצע שומקום בגלל האוויר הצח. יום אחד היא מקבלת הוראות מסתוריות שיאפשרו לה להצטרף כמתמודדת ב"כופר הגופרית". זהו מרוץ אדיר המתקיים בג'ונגל, במדבר, בים ובהרים, והניצחון בו עשוי לזַכּות אותה בפרס שהיא משתוקקת אליו נואשות: תרופה למחלתו של אחיה. 

 

"הגולם, האח השקט"

מאת: מרים פרסלר. תרגום מגרמנית: יונתן ניראד (עם עובד).

למי מיועד: בני 14 ומעלה.

על מה הספר: "מפינת הסמטה של בית הכנסת צצה דמות גבוהה. באור הדמדומים של הערב אי אפשר להבחין בפניו של האיש, רק בדמותו החסונה. לבדו לגמרי צעד במורד הכביש והתקרב אל התוקפים. "זה יוסף", לחש ינקל, "אבל הוא לבד! מה כבר יכול גבר אחד, גם אם הוא גבוה וחזק, לעשות לחבורה כזאת של בריונים?". יוסף התקדם באטיות, ראשו פנה היישר לפנים, הוא לא הביט לא ימינה ולא שמאלה. צעד אחר צעד התקרב אל התוקפים, פניו לא הסגירו שום רגש, לא פחד ולא זעם, הן היו חתומות כאילו פוסלו באבן. הוא נעמד תחתיו בלי נוע ולא התנודד גם כשהניפו התוקפים את מקלותיהם וחבטו בו. נראה שהמכות אינן משפיעות עליו כלל. הוא רק הרים את ידיו ודחף מעליו את הגברים, כמו שמסלקים זבובים מעצבנים או נמלים".

מרים פרסלר, סופרת ומתרגמת גרמנייה ובת לאם יהודייה, מספרת מחדש את האגדה הידועה על הגולם והמהר"ל מפראג.

 

"מסע בזמן עם אוגר"

מאת: רוס וולפורד. תרגום מאנגלית: נעמה בן דור (דני ספרים).

למי מיועד: בני 12 ומעלה.

על מה הספר: "אבא שלי מת פעמיים. פעם אחת כשהיה בן שלושים ותשע, ושוב ארבע שנים מאוחר יותר, כשהיה בן שתים-עשרה (הוא עומד למות בפעם השלישית, עניין לא פשוט, אבל אין לי שליטה על זה). בפעם הראשונה לא הייתי מעורב. בפעם השנייה ברור שכן, אבל בכלל לא הייתי מוצא את עצמי שם אלמלא 'מכונת הזמן' שלו". כך מתחיל "מסע בזמן עם אוגר", ספר הרפתקאות ופנטזיה, שגיבורו הוא אל צ'ודהארי. ליום הולדתו ה-12 מקבל אל מכתב מאביו המת. המכתב מפנה אותו אל מרתף ביתם הישן, שם הוא מוצא מכונת זמן המורכבת מגיגית פח ומחשב ישן. במכתב גם מוטלת עליו משימה: לחזור בזמן לשנת 1984 ולמנוע את תאונת הקרטינג שבה אביו עתיד למצוא את מותו.