מימין: עמרי לוטן, אלינה דרוזדוב, גדעון בריקמן | צילום: איקי מימון

    
אלינה דרוזדוב (22) מחולון עלתה לארץ בגיל 8 מאוקראינה עם שני הוריה. למדה בבית הספר היסודי ביאליק והצטיינה בספורט. "מאז שאני זוכרת את עצמי אהבתי ספורט", היא אומרת.

"בגלל המצב הכלכלי, ההורים שלי עבדו המון שעות ורצו שאהיה פעילה אז הם רשמו אותי לחוגים כמו בלט ושחייה. בכיתה ו' כשרשמו אותי לקמפוס קריית שרת בחרתי במגמת ספורט והם לא ממש הבינו למה אני לא בוחרת במסלול יותר 'לימודי', אבל אני הרגשתי שיש בי את זה.

"כילדה חוויתי המון גזענות, ככה זה היה פעם. ילדים לא הבינו כמה מילים פוגעות. כשהתחלתי להתאמן גילית שספורט הוא תרופה מצוינת לגזענות, פתאום הייתי שווה לכולם ואפילו הגעתי למצב שכולם רצו לשחק איתי כי הייתי טובה.

"עם הזמן נוצרו חברויות ובנות שהתאמנו איתי גם עזרו לי בשעורי בית והשתפרתי בלימודים. רק כשהספורט הגיע נעלמה הגזענות".

היום דרוזדוב היא אלופת ישראל בריצת משוכות 100 מטר ורגע לפני שאיבדה תקווה קיבלה הזדמנות פז להגשים חלום וללמוד הודות למלגת לימודים תלת שנתית לתואר אקדמאי של מפעל הפיס.

לאחרונה החלה דרוזדוב ללמוד מדעי התזונה באוניברסיטה העברית. "לפני כן לא היה לי סיכוי לחסוך כסף ללימודים כי כל המשכורת שלי הלכה לטיפולים, תלבושות ופיזיותרפיה, אז לא הצלחתי לחסוך.

"המלגה עוזרת לי להתקדם בחיים, להתמיד באימונים ובלימודים, זה מוריד עול עצום מספורטאי שיכול להתרכז בעתיד שלו ולא במרדף אחרי כסף למימון תואר. עבור המלגה התחלתי להתנדב עם בני נוער ואני מאוד נהנת מזה. כיף לי לראות איך הספורט עוזר להם כפי שהוא עזר לי".

זו השנה החמישית שמפעל הפיס יוזם הענקת מלגות לימודים לספורטאים מצטיינים המייצגים מצוינות, תחרותיות והישגיות. יחד עם דרוזדוב קיבלו עוד 29 ספורטאים מצטיינים את המלגה בשווי 30 אלף שקל אשר תשמש אותם ללימודים אקדמיים, בתמורה לכך מתחייבים הסטודנטים לתרום לפחות 60 שעות התנדבות למען הקהילה בכל שנת לימודים.

עד כה העניק מפעל הפיס מלגות ל-143 ספורטאים מציינים, בסכום כולל של כ-1,938,253 שקל. "אני מאחל הצלחה לספורטאים המצטיינים ומודה להם על התקווה והדוגמא האישית שהם נותנים לילדינו בתחום הספורט ומעודדים אותם למצות את כישוריהם ולהגשים את חלומותיהם", אמר מנכ"ל מפעל הפיס, עמרי לוטן.