לא הרבה יודעים אבל אחד מגדולי הכדורגלנים מאז ומעולם, דייגו ארמנדו מראדונה, שיחק במשך שנים עם קרע בצולבת בברך. האם זה אפשרי דבר כזה אפשרי? האם ספורטאים יכולים להשתקם מפגיעה ברצועה הצולבת ללא התערבות כירוגית?

לינדנר עם קורי וולדן | צילום פרטי

יצאנו לבדוק מה הקסם עם אחד מהרופאים הבכירים בשנים האחרונות, ד"ר דרור לינדנר, שמתמחה בכל הקשור לפציעות ברכיים אצל ספורטאים ובעיקר בקרב הספורטאים שלנו, במכבי ראשון לציון והפועל חולון כדורסל, ובהפועל ראשון לציון בכדוריד.

לינדנר, 44, נשוי ואב לארבעה, מתגורר בסביון, וסיים כבוגר הפקולטה של הטכניון. הוא משמש סגן מנהל מחלקה ורופא בכיר ביחידה לפגיעות ספורט וניתוחים במחלקת האורטופדית בבית החולים אסף הרופא. בנוסף הוא משמש יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה של הברך ובעל ניסיון רב בטיפול ובפציעות ספורט. 

בשנים האחרונות, משמש לינדנר כיועץ רפואי של הפועל חולון בכדורסל, עובד עם מכבי ראשון לציון בכדורסל והפועל ראשון בכדוריד, ומטפל בגיא פניני וקורי וולדן (הפועל חולון) וברשימה ארוכה של ספורטאים בישראל. באחד הסיפורים המרתקים הוא הצליח לשקם את שחקן הכדורגל, גדי קינדה (מ.ס אשדוד) מקרע ברצועה צידית כששיקם את ברכו ללא התערבות כירוגית.

איך באמת אפשר להשתקם מפציעות כאלה ללא ניתוח?

"הדבר תלוי בחומרת הפציעה - זה דבר ראשון. וביכולות פיזיולוגיות של השחקן עצמו, במבנים אנטומיים וגם באופי ענף הספורט. לא הרבה אנשים עם פציעות מסוג אלה יכולים לחזור לפעילות מלאה ללא צורך אמיתי בניתוח. ההמלצות לספורטאים, הן בדרך כלל דווקא כן ללכת לכיוון של ניתוח". 

כמה העבודה הזו קשה מנטאלית?

"כמי שברוב המקרים מבשר לספורטאים על הפציעה, זה בהחלט קשה מאד. חלקם מרגישים שהקרקע נשמטה מרגליהם. זו פציעה באמת קשה. מעבר לרמה הפיזית, צריך להחזיר את הביטחון לרגל.

"הקריירה היא בסימן שאלה עד החזרה המהירה למשחק. עבודה הפיזית היא קשה ואין ספק שלאחר מכן, מגיעה גם הרמה המנטאלית שתופסת תפקיד. כשמאד קשה להתגבר על הפחד מפציעה חוזרת שקיים כל הזמן". 

לינדנר הוא ספורטאי בעצמו, לשעבר בנבחרת ישראל בטריאתלון, סגן אלוף ישראל ברכיבת אופניים נגד השעון ב-2002 ואיש ברזל אמיתי, שקרע במיניסקוס מנע ממנו להגשים חלום אישי.

במארס 2018, נותחת בעצמך?

"כן. במקרה שלי, ידעתי שזה לא אפשרי להימנע מניתוח. המטרה היא תמיד מעל הכל - והמטרה היא להבריא ולחזור לספורט".

העובדה שאתה ספורטאי בעצמך נותן לך יתרון מול המטופל?

"זה נותן לי יתרון ביכולת שלי לעזור לו, כי אני מבין את הראש שלו. אני מכיר את ההרגשות והתחושות. המטרה שלי לתת למטופל הרבה שנים של פעילות גופנית. יש גם הבדל גדול בין ספורטאי מקצוען לחובבן. שניהם עוסקים בספורט אבל היעדים הם שונים, הלוחות הזמנים וההתנהלות מולם היא שונה. היותי ספורטאי, עוזרת לי מאד להבין את הראש שלהם ומה שמניע אותם וגם את החששות הכי קטנים". 

עם הישראלי שסיים את ה'ג'ירו' | צילום פרטי

ויש גם דוגמאות שלא הצליחו, פציעתו של עודד קטש שסיימה לו את הקריירה. רק לפני שבועיים, התבשרה הפועל תל אביב שכוכב הקבוצה עומר דמארי ייאלץ לעבור ניתוח וייעדר כשישה חודשים לפחות, בשל בעיות בסחוס בברכו והוא צפוי לחזור בהדרגה רק לקראת פתיחת האימונים בעונה הבאה.

עד כמה אפשר באמת להשפיע כשמדובר בבעיות כאלה מעורב גם הסחוס?

"אפשר להשפיע. יש פיתוחים ודברים שמתחדשים. הסחוס הוא דבר בעייתי הוא לא בונה את עצמו מחדש. יש הבדל בגילאים אם אתה צעיר או מבוגר יותר. לספורטאים מקצועניים אין עוד פיתרונות קסם לבעיות כאלה". 

כמה זה מלחיץ להתעסק בדבר כלכך רגיש כשהספורטאי מולך יכול לסיים את הקריירה?

"זו העבודה שלי, אני חי את זה. היה לי פעם שחקן בן 18 שחשב שהוא לא ישחק לעולם והינה היום הוא שחקן מוביל בליגת העל. כל מטופל זה עולם ומולאו ומבחינתי המטרה לתת לו את הכי טוב שאתה יכול". 

מה מרגיש לך סיפוק יותר לסיים את איש הברזל או להציל לספורטאי את הקריירה?

"'איש ברזל' זאת חוויה עצומה מאד. אותי מרגש מאד לראות ספורטאי שחוזר אחרי תקופת שיקום ארוכה. אני משתדל אפילו להגיע ולצפות בהם כשהם מגיעים למגרש בחזרה. שתי ההרגשות שונות לחלוטין אך חזקות מאד". 

כל אבא רוצה שהילד שלו יירצה להיות רופא, ונראה שהילדים דווקא בוחרים בספורט. אז רופא או ספורטאי?
"אני לא מתערב בזה. מה שהם ירצו, העיקר שיהיה מאושרים".