חברת יחיד היא למעשה חברה שבעל המניות והדירקטור שלה הוא אדם יחיד. סוג זה של הקמת חברה בע"מ מוכר על ידי החוק, והמשמעות העיקרית היא שאדם אחד הוא מקבל ההחלטות הבלעדי בחברה.

כיצד מקימים חברת יחיד בע"מ?

החלטתם להיות אדונים לעצמכם בדמות הקמת חברת יחיד בע"מ. אתם מעוניינים לקחת את הפיקוד המלא על העסק, לאחר שכל ניסיון להקים עסק עם שותפים נכשל, או שאתם פשוט אוהבים לעבוד לבד. במקרה זה חשוב שתביאו בחשבון כמה דברים חשובים. כאשר אתם מנהלים את החברה בגפכם, שימו לב כי אתם אחראיים למגוון רחב של תחומים: הנהלת חשבונות, ניהול מוצר או ניהול מכירות ושיווק. מטבע הדברים, לא תוכלו לעשות זאת לבד ותזדקקו לעזרה. לשם כך דאגו לגייס אנשים איכותיים כפרילנסרים שתוכלו לסמוך עליהם בכל מצב. שנית, הקמת חברה באינטרנט או הקמת חברה יחיד בכלל היא עניין  לא פשוט. בצעדים הראשונים שלכם לקראת היעד שברצונכם להשיג, תגלו שהדרך אינה פשוטה. הכלל החשוב הוא לא להתייאש ולהתחיל לקבל משוב מהסביבה. נסו לברר מה דעתם של הסובבים אתכם על החברה שלכם, ואילו דברים כדאי לשפר. ולבסוף, נסו לחשוב כיצד לגייס כספים לחברה. זה יהיה קשה בהתחלה, היות שמדובר בעסק מתחיל ולכן חישבו כמה צעדים קדימה ותכננו כיצד תראה החברה שלכם בשנים הבאות.

הקמת חברה – ההליך הביורוקרטי

עד לפני כמה שנים (עד 1999) כל מי שרצה להקים חברה, היה צריך להגיש תזכיר התאגדות ותקנון. כיום, די להגיש טופס בקשה להקים חברה ולשלוח אתו לידי רשם החברות. רישום חברת יחיד בע"מ מתבצע דרך האינטרנט בצורה הפשוטה והמהירה ביותר באמצעות מערכת הנקראת Ettorney. זמן מילוי הפרטים באתר לוקח כ-5 דקות ורישום החברה מתבצע בדרך כלל תוך 24 שעות מעת החתימה על הטפסים ושליחתם אונליין לרשם החברות. הטופס למילוי באתר כולל מספר סעיפים. ראשית, יש צורך למלא את שם החברה בשפות העברית והאנגלית. שנית, חשוב לציין את פרטי בעל המניות כולל ת.ז וכתובת פרטית, את כתובת החברה  ואת הון המניות המוקצות לבעל המניות. כמו כן, תקנון החברה עליו תחתמו כולל סעיפים נוספים כמו האיסור שמספר החברים בחברה יעלה על 50 עובדים, בעל המניות הוא גם הדירקטור ואין אחר מלבדו, מדובר בחברה בבעלות פרטית בלבד, חל איסור להעביר מניות אלא אם כן יתקבל אישור מיוחד מהדירקטוריון וכדומה. בסיום מילוי הטופס המקוון קובע בעל החברה פגישה קצרה עם עורך דין לצורך אימות החתימה שעל הטופס.

אגרת רישום

על מנת להקים את החברה, נדרש הבעלים לשלם אגרת הקמת חברה. מחיר אגרת הרישום לשנת 2017 הינה 2,206 ₪. אגרת הרישום הינה קלנדרית וכוללת את האגרה השנתית לאותה שנה. לאחר מכן, אגרה שנתית הינה בסך של 1,484 ₪.

פירוק חברה בע"מ

לאחר שהקדשתם זמן ואנרגיות לעסק, גיליתם שהוא אינו משתלם. אתם שוקלים לפרק את העסק במטרה לחשב את המסלול מחדש או כדי לעבור לעבוד כשכירים. פירוק חברה בע"מ הוא למעשה סיום תפקוד העסק מבחינה משפטית. קיימים מספר סוגים של פירוקים. פירוק חברה מרצון הוא החלטתו האישית של בעל העסק להפסיק את פעולות החברה. ישנו גם פירוק מרצון הנעשה על ידי נושים, במקרים שבהם החברה נכנסה לחובות. בנוסף, בזמן פירוק החברה חשוב לשמור על זכויותיהם של העובדים. לדוגמה, במצב שבו החברה אינה יכולה לפרוע חובות ולשלם פיצויים לעובדים, יכולים העובדים לפנות לביטוח הלאומי כדי לקבל את הכסף. כמו כן, בהתאם לחוק הגנת השכר, העובדים רשאים לקבל החזר על ימי חג ושעות נוספות. פירוק חברה בזמן הינו חשבו ביותר על מנת לחסוך בתשלומי אגרה מיותרים של אלפי שקלים לרשם החברות ואף קבלת סנקציות של חברת מפרה לפיהם בעל המניות לא יוכל לפתוח חברה חדשה עד שיבצע פירוק חברה מרצון לחברה הישנה.