מי שמגיע לקליניקה של מאמנת התזונה ליאת יהושע בטוח שמצא את גן העדן לחיים בריאים. הררי הצבעים על צלחות הפירות והירקות נועדו לגרום לילדים המגיעים לשם להתפתות ולטעום מהם. מאחורי המראה הבריאותי והפסטורלי הזה יש סוד כואב שאותו הסתירה יהושע במשך שנים. מי שכיום מצליחה להשפיע על ילדים לאכול בריא ונכון, סבלה בהיותה ילדה מבעיות אכילה חמורות, עודף משקל ומכל הבעיות החברתיות שנובעות מכך.

הכאב הפך למשקל

יהושע בת ה־44, נשואה ואימא לשני ילדים, נולדה וגדלה בבת ים עד תחילת שנות ה־30 לחייה. לאחר נישואיה היא עברה לראשון לציון, שם היא מתגוררת כעת. כיום, כשהיא משמשת כמאמנת תזונה המתמחה בתחום הילדים והנוער, היא שמה לעצמה מטרה לשנות את הרגלי האכילה שלהם ובכך לעשות תיקון למצב ממנו סבלה כילדה.

"לתחום התזונה הגעתי בעקבות ניסיון חיים לא קל, מהמקום שבו רציתי להציל את הילדה שלא היה מי שיעזור לה", היא מתוודה. "כשהייתי בת שבע בת דודתי נפטרה ממחלת הסרטן, כשהייתה בת 12 בלבד. היא הייתה גם החברה שלי ולא ידעתי לשאת את הכאב של מותה. מעבר לכך ואולי יותר מכל זה, לא הצלחתי לשאת את הכאב של אימא שלי שנשברה מפטירתה של בת דודתי".

יהושע מספרת על מצוקה נוראית באותם ימים. "לא ידעתי למי לפנות וממי לבקש סיוע, אימא שלי נותרה בכאבה ואני הייתי במבוי סתום. מכיוון שלא ידעתי למי לפנות מצאתי נחמה באוכל, במתוקים ובפחמימות והתחלתי לאכול, מה שנקרא אכילה רגשית. לא ידעתי אז שאני נמצאת בבעיה ולא היה לזה כינוי, אבל המוח פעל באופן אוטומטי. בכל פעם שהייתי בבעיה או במצב קשה אכלתי כדי למצוא נחמה".

תוך זמן קצר הוסיפה יהושע עוד ועוד קילוגרמים. "זה הפך אותי לילדה עם עודף משקל.  בעיות משקל בגיל הזה מביאות איתן גם דחיות חברתיות, הערות מהסביבה והעלבות מצד ילדים, עם כל המשתמע מזה. היו לי גם משקפיים אז היה קל מאוד להיטפל אליי ולרדת על המראה שלי. מאז נכנסתי למצב שבו התעסקתי במראה שלי, הייתי בעצם תחת הפרעות אכילה. ניסיתי לרדת במשקל על ידי הקפדה על תזונה וניסיון לאכול בריא וזה באמת הביא לתוצאות טובות. הצלחתי לחזור למראה רזה וכביכול בריא יותר".

המראה הרזה של יהושע לא נשמר זמן רב. "שנתיים לאחר מכן בישרו לי שדוד שלי נפטר ממחלת הסרטן. אותו מנגון אוטומטי במוח שלי חזר לעבוד ושוב פעם חיפשתי נחמה והעליתי במשקל, הפכתי שוב לאותה ילדה עם עודף משקל. מאז, במשך יותר מ־20 שנה המשפחה שלי קיבלה מכות חוזרות ונישנות. קרובי משפחה שלי נפטרו מסיבות שונות ובכל פעם שהצלחתי לרדת במשקל - העליתי שוב את אותם קילוגרמים עודפים בשל האכילה הרגשית".

מישהו במשפחה שם לב להפרעות האכילה שלך?

"בטח שמו לב שמשהו לא תקין, הם שלחו אותי לכל מיני מסגרות של תזונה אבל אף אחד לא חשב בכלל שמדובר בבעיה נפשית ושהכל נובע מבעיות רגשיות. לא היו להם את הכלים להבין שמשהו בנפש זועק לעזרה ומוצא את הנחמה דרך האוכל. המזל שלי היה שאהבתי ספורט וזה מה שהשאיר אותי במסגרת בריאה יותר, כי אחרת הייתי באמת מגיעה למקומות מאוד לא בריאים.

"אני בעצמי הבנתי שמשהו לא היה בסדר, שמשהו פה מנהל אותי ושם אותי במסלול מאוד מסוכן", הוסיפה יהושע. "רציתי לחפש את הדרך ולקחת את עצמי ידיים".

יהושע. "למדתי איך למנוע מצבים שבהם אני מנתבת את הכאב שלי לאוכל" | צילום: אבי מועלםדרך העיניים של הבן

בגיל 35 התחילה יהושע ללמוד קואצ'ינג (אימון). "שם הבנתי שהבעיה שלי היא סביב המוות של הקרובים לי ולמדתי איך לנסות למנוע מצבים שבהם אני מנתבת את הכאב שלי לאוכל", היא מספרת. "התחלתי להבין שיש מקומות אחרים ללכת אליהם בשעת עצב, ולא לאוכל. התחלתי לשלוט בעניין הזה בחיים שלי.

"תוך כדי התהליך שעברתי שמתי לב לתזונה של הסביבה שלי. ראיתי איך הבן שלי אוכל רק ג'אנק פוד, חטיפים וכל מה שלא בריא. הבנתי שעכשיו זה התור שלי לעזור לו, מה שלא היה  לי כשהייתי ילדה קטנה. אם הוא היה ממשיך בדרך הזו הוא היה מגיע למצב דומה לשלי. היה חשוב לי לדאוג שהוא יצרוך אוכל בריא".

יהושע המשיכה בלימודי האימון תזונה. "רכשתי כלים לדעת מה ואיך נכון לאכול והכנסתי לתפריט שלו פירות וירקות, דאגתי שהוא יאכל אוכל לא מתועש ואת כל מה שבריא וחשוב לגוף. במהלך העבודה איתו שמתי לב שזו מחלה, שיש ילדים ובני הנוער רבים שאוכלים לא בריא והרבה צעירים לא יודעים שהם במצב לא בריא. המוח שלהם משדר שכל מה שבריא הוא לא טעים וההורים לא מכריחים אותם לאכול בריא".

וכך, תהליך ההצלה העצמי שיהושע גזרה על עצמה, הפך היום לגלגל הצלה עבור ילדים רבים שהיו כבר בדרך לפתח הפרעות אכילה או לסבול מבעיות תזונה אחרות.

"במהלך הזמן ניסיתי להבין ולפצח את הדרך שבה ילדים ובני נוער יוכלו לצרוך פירות וירקות בדרך שתהיה להם נעימה", היא מספרת. "קראתי לבן שלי והסברתי לו שאני רוצה למצוא דרך שהוא יאכל בהנאה ואני זקוקה לעזרתו, שיסביר לי איך הוא רואה את זה מנקודת מבט של ילד. "התחלנו לחשוב יחד וככה בנינו משחק בשם 'שחק אותה בריא'", מספרת יהושע. "מדובר בעצם ברולטה שיש בה את חמשת הצבעים של הירקות והפירות ועוד כל מיני צבעים עם משימות ועובדות. לכל מתמודד יש צלחת עם עשרה סוגים של פירות וירקות, והמטרה היא לסיים את תכולת הצלחת. מסובבים את הרולטה ואם זה נופל על פרי או ירק מסוים צריך לאכול את זה. לפעמים גם נופלים על משימות שמעודדות פעילות גופנית, כך שזה יוצר פעילות חוויתית לכל המשפחה".

ההורים הופתעו

יהושע מספרת שלאט לאט המשחק תפס. "הבן שלי התחיל לשחק גם עם חברים שלו ופתאום קיבלתי תגובות מהורים אחרים. הם אמרו לי שהם מופתעים מכך שהילדים שלהם אוכלים פירות וירקות, דבר שלא קרה אף פעם. בשלב הזה הבנתי שדרך המשחק יש פוטנציאל לחנך צעירים לאכילה בריאה. מצאתי את עצמי עובדת עם ילדים שסבלו מבעיות אכילה ופותרת להם את הבעיות. ילד שמתחבר לאכילה בריאה ממקום של רגש ייעשה זאת בצורה חוויתית ומהנה, בפעם הבאה שהוא יראה ג'אנק הוא יעדיף אוכל בריא".

בימים אלה מנסה יהושע להפוך את הרעיון שלה למשהו המוני יותר, כזה שיכול להגיע לכל בית. "עכשיו אני מוציאה את המשחק הזה במימון המונים. החזון שלי הוא שזה יגיע לכל בית בישראל ובעולם ושכולם ילמדו לאכול כמו שצריך. מבחינתי זה תיקון לילדה שאני הייתי. אם היה את זה כשאני הייתי צעירה, זה היה חוסך ממני הרבה שנים של כאב, צער ותסכול. אני פשוט יודעת שכל מי שנמצאת בבעיה כמו שאני הייתי  - אפשר אחרת"

"החזון שלי הוא שזה יגיע לכל בית ושכולם ילמדו לאכול כמו שצריך. אם היה את זה כשאני הייתי צעירה, זה היה חוסך ממני הרבה שנים של כאב, צער ותסכול"