לאטו בביה"ס

אלי לאטו עלה מניו יורק לפני שנים והתיישב בחולון. במשך 16 שנה הוא עבד כמתכנת ב־IBM, ואחרי שיצא לגמלאות החל להתנדב במסגרת 'ידידים לחינוך' בבית הספר הדמוקרטי 'יחד' בשכונת ג'סי כהן בחולון, שבו רבים מהתלמידים הם יוצאי אתיופיה ומזרח אירופה.

במסגרת ההתנדבות, מסייע לאטו לתלמידים שמתקשים באנגלית. "צוות בית הספר קיבל אותי כמו אח", הוא מספר. "מנהל בית הספר, יריב יערי, מפנה לי את חדרו בכל פעם שאני מגיע לעבוד עם התלמידים. רכזת האנגלית ויקטוריה לוין, היועצת ד"ר עידית נופר והמזכירה דנה, מבינות את היתרון הגדול בהתנדבות גמלאים ועושות הכל כדי לייצר חוויית הצלחה. כאיש טכני, אני שמח לומר שמצאתי את החיבור לתלמידים בעולמות התוכן שלי".

לאטו מגיע לבית הספר פעם בשבוע למשך ארבע שעות, ויושב בכל שיעור עם שני תלמידים. "מצאתי שהלמידה בזוגות טובה יותר", הוא אומר. "הצד החברתי נוכח, התחרות בריאה והתלמידים גם עוזרים אחד לשני. לימדתי שתי תלמידות עולות מגרוזיה, שאינן מבינות מילה בעברית. מצאתי את עצמי מסביר לאחת מהן ברוסית, והיא תרגמה לחברתה את הנאמר לגרוזינית. הוספתי עוד קצת יצירתיות, פנטומימה וחיוך, והתלמידות הצליחו להבין וללמוד".

כדי להנגיש את ידיעותיו וניסיונו הרב לכמה שיותר תלמידים, ותוך ניצול הידע שלו בתכנות, העלה לאטו רעיון לפיתוח תוכנה ללימוד אנגלית. "חשבתי לעצמי שילד בן עשר בקושי יודע א'־ב', ההורים לא יכולים לעזור לו ועד מחר הוא צריך לדעת עשר מילים באנגלית. איך אני עוזר לו לעשות את זה?"

לאטו החל לבנות תוכנה ייעודית ללימודי אנגלית והופתע מהתגובות של התלמידים. "התלמידים רבים מי יבוא לעבוד איתי. אני עובד בעיקר עם אלה שזקוקים לחיזוק, אך גם עם קבוצה אחת של מצטיינים באנגלית שמשתעממים בשיעורים הרגילים".

אז איך עובדת התוכנה? לאטו מנסה להסביר בפשטות גם למי שאינו מבין בתכנות: "עד כה הוכנסו לתוכנה כ־70 אחוז מהמילים שמופיעות בספרי הלימוד. כרגע אנו מתמקדים בכיתות ד' עד ו'. כל פרק שייך לספר מסוים ולעמודים על פי הנחיות רכזת האנגלית. כשתלמיד נתקל במילה בספר שהוא אינו מכיר, הוא מוצא אותה בתוכנה לפי שם ספר ומספר עמוד.

בלחיצה הוא יכול לשמוע הגייה נכונה של המילה בעברית, לשמוע איות של אותיות המילה ולשמוע את המילה משולבת בשלושה משפטים שונים. כל תלמיד יכול ללמוד בעצמו, לחזור שוב ושוב על החומר כמה שירצה. התגובות היו כה חמות שהתוכנה תורגמה גם לערבית באותו אופן".

למרות עיסוקיו הרבים, לאטו אומר שהוא לא חושב לרגע להפסיק את ההתנדבות, "החלום שלי הוא שכל ילד במדינת ישראל יוכל להצליח ולאהוב אנגלית גם אם הוריו לא יכולים לממן לו שיעורים פרטיים".