"מהר היא גרמה לכולם להבין שיש בוס לתחנה. היא מקצועית ברמות גבוהות ומנהיגה אמיתית, שתוך זמן קצר כולם למדו לכבד. גם לשוטרים הוותיקים והקשוחים ביותר היו רק מילים טובות לומר עליה". כך מתאר אחד מעמיתיה למשטרה את נצ"מ סיגל בר צבי, המפקדת החדשה של מרחב איילון, הצפויה להיכנס בחודשים הקרובים לתפקידה, אחרי שמפקד מרחב איילון היוצא, נתן בוזנה, יועלה לדרגת תת-ניצב ויפקד על מרחב הנגב.

הראשונה בנתב"ג
נצ"מ בר צבי בת ה־47, נשואה ואם לשניים, כבר רגילה להיות פורצת דרך כמעט בכל דלת שנכנסה בה. היא החלה את דרכה כקצינה בצה"ל ולאחר שחרורה התגייסה למשטרת ישראל ושירתה בין היתר כשוטרת סמויה במחוז מרכז, כקצינת כוח אדם ולאחר מכן כקצינת מבצעים במרחב שרון. נצ"מ בר צבי פיקדה על תחנת המשטרה ברעננה ושימשה כראש אגף התנועה במרחב השרון.

ב־2009 מונתה למפקדת תחנת תל אביב צפון, והייתה לאישה הראשונה שמפקדת על תחנת משטרה במרחב הירקון. ב־2012 מונתה למפקדת תחנת פתח תקווה. בספטמבר 2013 מונתה למפקדת מרחב נתב"ג, והפכה לאישה הראשונה בישראל שמפקדת על מרחב במשטרה, זאת לאחר שגברה על עשרות קצינים שנשאו עיניים לתפקיד. כמפקדת מרחב נתב"ג פיקדה נצ"מ בר צבי על ביקורו של האפיפיור בארץ, מערך שכלל כ־1,000 שוטרים ולוגיסטיקה מורכבת.

במקביל לתפקיד זה מונתה נצ"מ בר צבי גם לפקד על אחת מ־16 המיפקדות המשימתיות שהוקמו כדי להתמודד עם הפרות הסדר, וגם שם הייתה המפקדת האישה היחידה. המפקדה שלה פעלה בירושלים וטיפלה בין השאר במהומות סביב הר הבית והלווית הנער מוחמד אבו חדיר בשועפט.

ב־2010 חוותה נצ"מ בר צבי משבר אישי כשחברתה הטובה, מפקדת תחנת חיפה אהובה תומר, נהרגה באסון הכרמל. במשך תקופה ארוכה היו שתיהן מפקדות התחנה היחידות במשטרה, ומאז מותה נצ"מ בר צבי מרבה להזכיר אותה בטקסים ובאירועים רשמיים.

בר צבי. מגיעה עם רקע עשיר וקבלות (צילום: גיל לרנר)נצ"מ בר צבי מודעת לעובדה שכאישה מביטים בה ושופטים אותה אחרת. בעבר התבטאה לא פעם בנוגע להבדלים בין גברים לנשים בארגונים שנתפסים כגבריים. כשנשאלה בראיון ל'גלובס' מי היא אשת השנה שלה, היא בחרה בראש אכ"א לשעבר, אורנה ברביבאי, ואמרה: "ברור לי שכדי לבלוט היה עליה להוביל ולהצליח בכל התפקידים, ללא שום תקלות או צל של כישלון. במערכות כאלו מידת הסלחנות היא לא שוויונית, מה שייסלח לגבר עלול להיות בלתי נסלח לאישה ולכן ההישג שלה כפול ומכופל בעיניי".

כשנשאלה בראיון ל'ידיעות פתח תקווה' איך היא עצמה מתמודדת עם הסביבה הגברית במשטרה, השיבה: "נכון שיש בעבודת המשטרה אלמנט כוחני, אבל אישה יכולה להפגין עוצמה וחסינות גם בלי להשתמש בכוח הזרוע. יש כאלה שפוגשים אותי בפעם הראשונה ומשדרים חשדנות וזלזול. מהר מאוד אני דואגת שזה יעבור להם. זה בטח לא יעצור אותי".

"מכירה את השטח"
גורם שעבד בעבר עם נצ"מ בר צבי בתחנת פתח תקווה סיפר כי מרחב אילון צריך לברך על הגעתה של המפקדת החדשה, שמגיעה עם רקע עשיר וקבלות.
"כבת אדם היא ידועה כבעלת יחסי אנוש מאוד טובים, ובמשטרה זה לא דבר מובן מאליו. היא כמעט תמיד מגיעה לזירות בעצמה, גם כשמדובר באירועים קלים יחסית. היא לא מפקדת של משרדים, אלא מכירה את השטח מקרוב ולא חוששת לתת פתרונות מעשיים, לא רק להציף בעיות. כמפקדת תחנת צפון תל אביב היא מיגרה את תופעת הזנות בתל ברוך אבל בפתח תקווה הבעיה הזו לא הייתה קיימת, לכן חיכינו לראות מה היא תעשה כאן".

עם איזה אתגרים היא התמודדה?
"בראש ובראשונה היא הייתה צריכה להתמודד עם הסטיגמות. פתח תקווה זו עיר מאוד מסורתית ופטריארכלית, וכששמעו שאישה מגיעה לפקד על התחנה הרבה אנשים הרימו גבות. צריך להבין שלמרות הרקע העשיר שהיא באה ממנו, פתח תקווה זו עיר עם אופי משלה והיו שאמרו שזה כמו שימנו אישה למפקד סיירת מטכ"ל. לא ידעו איך לאכול אותה כי מעולם לא הייתה מפקדת בעיר.

"לזכותה אני חייב לציין שתוך זמן קצר כולם למדו לכבד אותה. אף אחד לא יכול לטעון שרק רצו לשים פנים יפות לתחנה, כי היא באה עם רקורד עשיר. כאן היא מצאה את עצמה מול אתגרים שונים, וכשהיא הגיעה בדיוק התחיל גל חיסולים וניסיונות חיסול מטורף בעיר. כל שבוע עפה כאן מכונית באוויר והיא הייתה צריכה להתמודד עם זה. נכון שהגל הזה הסתיים רק לאחר עזיבתה אבל אין מחלוקת שהמהלכים שהיא הובילה גרמו למצב להירגע, ועל זה היא קיבלה הרבה שבחים מקצינים בכירים ומהמפכ"ל".

אתגר נוסף עימו התמודדה נצ"מ בר צבי היו הפיצוציות. "היא הופתעה לגלות את היקף הסחר בסמי פיצוציות באיזור שתחת פיקודה והייתה הראשונה ששמה את הנושא בראש סדר העדיפויות. תוך חודשיים היא סגרה כ־50 דוכנים שסחרו בכך וכמעט מחקה לחלוטין את התחום הזה בפתח תקווה. היא הבינה שכמעט בכל בית ספר מתעסקים בסמים, החליטה להיאבק בזה וגם הצליחה".

מהו ההישג הגדול ביותר שלה?

"קשה להניח את האצבע על דבר אחד, כי היא באמת עשתה דברים מדהימים והיא אישה יוצאת דופן. אבל ההישג הכי מסוקר שלה הוא ללא ספק החשיפה של מה שנעשה בבית החולים לחולי נפש 'נווה יעקב'. נעשתה עבודת מודיעין יוצאת דופן ומקצועית, ממש עבודת נמלים שמגיע לה הקרדיט עליה, כולל פשיטה על בית החולים וחשיפה של מקרים מזעזעים. לא פלא שהגדירו את המקום הזה כגיהנום עלי אדמות, וכשזה התפוצץ כולם דיברו על כך שהפעילות שם נמשכה שנים רבות ורק המעשים שלה הביאו לזה סוף".

"נחשבת לכוכב עולה"

בשנה האחרונה נצ"מ בר צבי לא הייתה משובצת לאף תפקיד מכיוון שהיא נמצאת בשנת לימודים לקצינים בכירים במכללה לביטחון לאומי. בימים אלה שוהה נצ"מ בר צבי בחו"ל במסגרת לימודיה, והצפי הוא שרק בחודש יולי או אוגוסט היא תיכנס לתפקידה החדש. עד להגעתה, צפוי סנ"צ דני חדד למלא את התפקיד.

במשטרה מסבירים ששינויים רבים במערך, בין היתר חילופי תפקידים בדרגים הגבוהים והנמוכים, שינוי דרגות ועניינים טכניים, מעכבים את כניסתה לתפקיד. בנוסף, אין זה דבר חריג שסגן ממלא את תפקיד הממ"ר לקראת החלפת תפקידים.

למרות שטרם נערך טקס רשמי, במרחב איילון כבר נערכים לקראת הממ"רית החדשה. "כל שינוי תמיד גורם לרגשות מעורבים", אומר גורם במרחב. "מצד אחד עוזב אותנו מפקד מרחב מאוד אהוב שכולם כבר למדו להכיר ולהבין. בתקופה שהיה כאן, המרחב הגיע לשיאים הגבוהים ביותר שלו - קיבלנו פרס 'מרחב מצטיין' ובשלוש השנים האחרונות הפשיעה במרחב נמצאת בירידה מתמדת, אין תיקים פתוחים וכמעט כל תיק מבשיל לכדי כתב אישום.

"מצד שני אנחנו מקבלים מפקדת מרחב שאמנם נחשבת לכוכב עולה, אבל אצלנו באיזור היא פחות מוכרת. אנחנו מקווים שהיא תביא איתה דברים חיוביים, אבל אין ספק שלעבוד תחת מפקדת מרחב אישה זה יהיה דבר שונה".

על נצ"מ בר צבי נאסר לדבר לפי שעה, בהתאם להוראות החדשות של המפכ"ל רוני אלשיך.