רונן ליטבק. צילום: פרטי

רונן ליטבק (42) מחולון היה לוחם בצה"ל ואצן כשחייו השתנו ללא היכר. "באמצע ריצה במירוץ תל אביב הרגשתי שרגלי השמאלית נרדמת", סיפר למיינט. במשך חצי שנה הוא התרוצץ בין רופאים כדי להבין מה קרה. "רק בדיקות של רופא ספורט חשפו שיש לי מחלה בכלי הדם ובגיל 32 עברתי ניתוח מעקפים ברגל", סיפר.

ליטבק כבר חזר לשגרה כשבגיל 39 המחלה תקפה שנית, כשהבין שאין לו הרבה ברירות ואין פתרון לכאבים ולרגל החולה, התקבלה ההחלטה לקטוע את רגלו. "לא באמת היתה לי ברירה, הכאבים היו ממש קשים ואם לא הייתי קוטע אותה היא היתה הולכת ונמקה לבד. אז נכנסתי לחדר ניתוח ואומנם לקחו לי את הרגל אבל נתנו לי מתנה".

לפני הקטיעה הוא הבטיח לעצמו שאחרי שיחלים הוא יעשה הכל כדי להיות מאושר: "לא מאפשר לשום דבר לעצור אותי וחי חיים מלאים וטובים. התחזקתי בדת והרגשתי שאני אדם הרבה יותר טוב. מצב כזה מכניס אותך לפרופורציות. אני אב לשלושה ילדים, ופתאום אני מעריך את כל מה שיש לי. הפכתי לאדם טוב יותר, לאיש סבלני יותר כלפי הסיבה והכנסתי רוגע לחיים שלי".

הרגל התותבת של ליטבק. צילום: פרטי

אחרי שלושה חודשים ליטבק קיבל פרוטזה, יצא לפנסיה מצה"ל והחל לעבוד בקידום בדיגיטלי. "חברים טובים התגייסו לבצע שיפוץ מקיף בביתי, על מנת להתאים אותו לצרכי. ברמה הפיזית למדתי לחיות עם פרוטזה".

"לשמחתי היום עולם התותבות שונה לחלוטין", הסביר, "כבר אין ניסיון ליצור תותבת קוסמטית שמדמה איבר, להיפך, היום אנשים חושפים את הפרוטזה שלהם ולא מתביישים. אנחנו בכוונה בוחרים בעיצובים מיוחדים ושונים כשהמטרה היא להשיג את הפרוטזה הכי איכותית ומתקדמת שיש. אני בחרתי בפרוטזה בעיצוב של קבוצת הכדורגל האהובה עלי, מנצ'סטר יונייטד, וקיבלתי מהם המון הטבות למשחקים. כידוע לי אני היחיד עם פרוטזה שלהם".

לאחרונה הוא השתתף בכנס ראשון מסוגו בישראל המיועד לקטועי גפיים. את הכנס ארגנה עמותת "הצעד הבא" אותה ייסד סם ולדמן. המטרה היתה ליצור קהילה של קטועי גפיים בעלי מכנה משותף. "כל מגבלה שונה, והמטרה היתה ליצור כוח מאוחד לקידום אינטרסים של קטועי גפיים. כמו חוקים, היום אתה נדרש להילחם על כל דבר, לברר לבד את הזכויות שלך ולהתאמץ כדי להשיג את מה שמגיע לך.

צילום: פרטי

"לצערי הגופים הממשלתיים מספקים לקטועים גפיים מאוד לא מתקדמות ובטח לא כאלו שמתאימות למים. חמור מכך, בזמן שאפילו קוסמטיקאית נדרשת להציג רישיון עבודה, הכנת תותבת היא מקצוע שעובר מאב לבן, אין שום חיוב להסמכה או רישיון למרות שמדובר כאן במוצר שמחליף איבר אנושי. אלו דברים שחייבים לטפל בהם ועכשיו כקבוצה גדולה וחזקה נוכל לעשות את זה יחד".