תמונה: pixabay

המועד האחרון לאכילת חמץ:

המועד האחרון והמוחלט לאכילת חמץ הוא הבוקר שלפני חג הפסח, שתי "שעות זמניות" לפני חצות היום ("שעה זמנית" פירושה 1/12 של הזמן בין עלות השחר ובין צאת הכוכבים).

לאחר זמן זה עד סוף חג הפסח, אסור לאכול חמץ. עם זאת, עדיין ברשותם "שעה זמנית" אחת בה תוכלו להנות מהחמץ בכל דרך אחרת מלבד אכילתו, ולהתעסק עמו לצורך השריפה והבעירו.

כאשר מגיע המועד האחרון לאכילת חמץ, יש להשליך את שארית החמץ אל האסלה ולהוריד את המים.

שריפת חמץ:

קחו את שקית הנייר ובתוכה פתיתי החמץ מליל אמש, קחו גם את שאריות החמץ מארוחת הבוקר או כל חמץ אחר שלא מכרתם לגוי, הדליקו אש ושרפו את החמץ. תוך כדי שהחמץ עולה בעשן, כדאי לחשוב גם על החמץ המסתתר לו בתוך לבנו – הגאווה והאנוכיות שלנו שמפריעות לנו לקיים יחסים בריאים עם בורא העולם, אהובינו וידידינו, ונסו לבער גם אותם מן העולם. המועד הסופי לשריפת חמץ הוא "שעה זמנית" אחת לפני חצות היום. בזמן זה, יש לומר את הנוסח ל"ביטול החמץ" (ראה בתחתית הכתבה) ולוודאות כי החמץ הנמכר לגוי סגור וחתום, ומלבד חמץ זה ביתכם נקי מכל חשש חמץ.

ביטול:

אחרי שהחמץ נשרף, אמרו את "הכרזת הביטול" בה הינכם מצהירים על וויתור בעלות על כל חמץ ברשותכם. למרות שכבר ביטלתם את החמץ אמש, לאחר בדיקת החמץ, יש לשוב ולבטל את החמץ מפני שהביטול הקודם לא כלל את החמץ שהנחתם בצד לאכילה בארוחת-הבוקר או את החמץ שמצאתם בזמן הבדיקה. הביטול העכשווי מהווה ביטול סופי ומוחלט לכל סוג חמץ, בכל מקום שהוא.

גם הפעם, יש לומר את נוסח הביטול בשפה המובנת לכם.

אתם יכולים לבחור בין הנוסח בארמית לבין העברית (הרוב משתמש בנוסח בעברית)

נוסח הביטול בארמית:

"כל חמירא וחמיעא דאיכא ברשותי, דחזיתיה ודלא חזיתיה, דחמיתיה ודלא חמיתיה, דבערתיה ודלא בערתיה, לבטל ולהוי הפקר כעפרא דארעא".

נוסח הביטול בעברית:

"כל חמץ ושאור המצוי ברשותי שראיתיו ושלא ראיתיו, שהבחנתי בו ושלא הבחנתי בו, שבערתיו ושלא בערתיו, יתבטל ויהיה הפקר כעפר הארץ". 

כעת אתם פטורים לגמרי מהחמץ – הרוחני והגשמי, חופשי לחוות את החוויה המשחררת של ליל הסדר, ולחגוג כהלכתו את חג החירות.

נוסח ביעור חמץ

הֲרֵינִי מוּכָן וּמְזוּמָן לְקַיֵּם מִצְוַת עֲשֵׂה וְלֹא תַעֲשֶׂה שֶׁל שְׂרֵפַת חָמֵץ לְשֵׁם יִחוּד קוּדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא וּשְׁכִינְתֵּיהּ עַל יְדֵי הַהוּא טָמִיר וְנֶעֱלָם בְּשֵׁם כָּל יִשְׂרָאֵל. וִיהִי נוֹעֲם אֲדֹנָי אֱלֹהֵינוּ עָלֵינוּ וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנָה עָלֵינוּ וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנֵהוּ.

יהי רצון מלפניך, ה' אלהינו ואלהי אבותינו, כשם שאני מבער החמץ  מביתי ומרשותי, כך ה' אלהינו ואלהי אבותינו תבער את כל  החיצונים, ואת רוח הטומאה תבער מן הארץ, ואת יצרנו הרע תבערהו  מאתנו, ותתן לנו לב בשר לעבדך באמת, וכל ה סטרא אחרא וכל  הרשעה כלה כעשן בעשן תכלה, ותעביר ממשלת זדון מן הארץ וכל  המעיקים לשכינה תבערם ברוח בער וברוח משפט, כשם שבערת את  מצרים ואת אלהיהם בימים ההם ובזמן הזה, אמן: וִיהִי נֹעַם אֲדֹנָי אֱלֹהֵינוּ עָלֵינוּ. וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנָה עָלֵינוּ. וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנֵהוּ: