רגלי הפעוטה, לפני הניתוח | צילומים דוברות וולפסון

פעוטה בת שנתיים, תושבת נהריה, סבלה ממום מולד נדיר - בכל יד ורגל היו לה שתי אצבעות מחוברות. בנוסף לכך, בכל יד ורגל הייתה אצבע שישית.

לאחרונה נותחה הפעוטה בבית החולים וולפסון בהצלחה וכל המומים טופלו בניתוח אחד, זאת בזכות השילוב הייחודי של אורתופד ילדים, אורתופד כף יד ופלסטיקאי ששילבו כוחות.

"מדובר במטופלת בת שנתיים, כאשר אצבעות 3 ו־4 בשתי כפות הידיים שלה היו מחוברות. בשפה המקצועית זה נקרא סינדקטילי. מדובר במום אשר שכיחותו לפי הספרות היא כ־1 ל־300 תינוקות", מסביר ד"ר ליאור לייבו, רופא בכיר ביחידה לכירורגיה פלסטית בוולפסון.

ד"ר לייבו ערך את הניתוח יחד עם ד"ר מנחם זינגר, מנהל היחידה לאורתופדיית ילדים, וד"ר דיוויד יפה, מנהל יחידת כירורגיית כף יד במרכז הרפואי.

"בדרך כלל, מום זה מופיע רק בכף יד אחת ואילו במקרה המדובר, הוא הופיע בשתי הידיים, ובשילוב עם מום נוסף בשתי כפות הרגליים - שש בהונות. השילוב הזה מהווה תופעה נדירה במיוחד", מסביר ד"ר לייבו.

"מאחר והחיבור בכפות הידיים היה רק על ידי רקמה רכה של עור ובשר (לא בעצמות), יחד עם הצוות של כירורגית כף היד בראשותו של ד"ר דיוויד יפה, הפרדנו בין האצבעות, כאשר לצורך ההפרדה הכללית השתמשנו בעור מהבהונות אשר נכרתו. הודות לכך, לא הזדקקנו לרקמת עור מאזורים אחרים בגוף".

הניתוח ארך כארבע שעות, כאשר בסופו האצבעות של הילדה בת השנתיים תיפקדו לחלוטין בנפרד.

ד"ר זינגר: צילום פרטי. משמאל: ד"ר לייבו, צילום: מתן דוידסון

"את האצבע השישית הורדנו בגיל שנה ועכשיו הורדנו לה את האצבעות בידיים וגם את הבוהן הכפולה בשתי הרגליים והתוצאה יפה מאוד", אומר ד"ר מנחם זינגר.

הוא מסביר שמצב בו ישנה אצבע שישית הוא לא מצב נדיר, אך במקרה המדובר מדובר במום נדיר.

לשאלה האם ניתן לראות את המום כבר בשלב ההיריון ענה ד"ר זינגר: "לפעמים רואים שש אצבעות בסקירות ולפעמים לא, אם זו אצבע שתלויה על כלום ובלי עצמות לפעמים לא רואים אותה. אצבע שישית זה פתיר לחלוטין".

ד"ר זינגר מוסיף שבית החולים לילדים במרכז הרפואי 'וולפסון' נמצא בשלבי בנייה מתקדמים, בקרוב כל תושבי הארץ יוכלו ליהנות משבע קומות ובהן חדרי ניתוח מודרניים ועצמאיים.