מחאת האנטנות | צילום ארכיון, באדיבות ההורים

על אף שאנשי משרד החינוך פרסמו בשעות הערב של אתמול (ב') כי אין כל חשש לקרינה מסוכנת מהאנטנה הסלולרית המוצבת בסמוך לבית הספר התיכון אורט בחולון, בקרב הורי התלמידים (כיתות י"א וי"ב), שמזה ימים ארוכים לא פקדו את מסדרונות המוסד החינוכי, אין כל שביעות רצון.

להיפך, ההורים הזועמים על התנהלות הרשויות עדיין מסרבים לשלוח את ילדיהם בחזרה לבית הספר כל עוד האנטנה פועלת ומסכנת לדבריהם את בריאות ילדיהם, לטווח הקצר ולטווח הרחוק יותר.

גם פגישה שקיימו ההורים ביום ראשון השבוע במשרדי העירייה, בה נכחו קברניטי העיר ונציגי אגף החינוך העירוני ומשרד החינוך לא שכנעו אותם כי חל שינוי לטובה במצב.

"הבעיה הגדולה היא שהכל מוכתב על ידי רגולטורים ששולטים בכל, בדיוק כשם שהאנטנה שייכת לחברת פלאפון הקשורה לחברת בזק ולנו אין שום אפשרות להילחם כנגד גופי הענק האלה", אומרת מירב פרבדה, ששני ילדיה לומדים בתיכון אורט. "המצב מתסכל מאוד ומדכא ונצטרך לעשות חושבים מה הצעד הבא ולתכנן יחד את המהלכים כי כרגע נראה שהמצב לא לטובתנו ואת העובדה הזו חייבים לשנות".

ההתפתחות האחרונה בסאגה המתמשכת שהחלה בסמוך לתחילת שנת הלימודים הנוכחית עם הכרזת ההורים על השבתת הלימודים עד להעתקת האנטנה ממקומה התרחשה ביום שני השבוע, בשעה שבמקום בוצעה בדיקה על ידי אנשי אגף בטיחות ארצי במשרד החינוך.

בהודעה שהועברה להורי התלמידים שעה קלה לאחר סיום הבדיקה נמסר להורים כי לא אותרו שום ממצאים בבדיקה עליה פיקח רותם זהבי, מנהל אגף בטיחות ארצי במשרד החינוך. עוד שהו בשטח בזמן הבדיקה: שי כליפא, יועץ בטיחות מיוחד של רשת אורט ואלי פרקל, מהנדס בטיחות ומומחה לקרינה שהובא לאתר על ידי העירייה והנהלת בית הספר.

אנטנת המחלוקת. קיבלה הכשר ממשרד החינוך | צילום באדיבות הורים
תוכן ההודעה לא שכנע את הורי התלמידים, שהחליטו בשלב זה שלא לסיים את השבתת הלימודים ולא להחזיר לספסלי בית הספר את תלמידי שכבות י"א וי"ב בבית הספר.

כמה מההורים גם הביעו כעס על כך כי הבדיקה בוצעה שעות ספורות לאחר המפגש שקיימו בבניין העירייה בו לא זכו לתשובות אותן קיוו לקבל.

"התחושה קשה מאוד כאילו פשוט מגלגלים אותנו הלאה והכל מכור וידוע מראש", אומר אייל הררי, אב לילד בבית הספר. "ישבנו עם אנשי העירייה ומשרד החינוך, הצגנו את הטענות שלנו ובסופו של דבר הבנו שאין לנו הרבה ברירה כי האנטנה תישאר שם והילדים צריכים לחזור ללימודים".

לטענת ההורים, הבעיה העיקרית טמונה בקריטריונים אותם מציבים הגופים השונים האמונים על נושא האנטנות הסלולריות - וכי נושא זה דרוש שינוי דחוף.

"הקריטריונים באירופה ובארצות הברית מחמירים הרבה יותר ולא ממש ברור לנו מדוע פה בישראל פועלים כפי שפועלים ופוגעים בילדים שלנו ובכל מי שנמצא בסביבה", אומרת פרבדה.

הורה אחר הוסיף: "הם חושבים שיכניעו אותנו אבל אנחנו לא נוותר ונילחם כמה שצריך. אם צריך נהיה הסמל למאבק בלתי מתפשר ונעשה סוף להפקרות".

בעיריית חולון מסרו בתגובה: "בבית ספר אורט חולון התקיים ביקורו של רותם זהבי, מנהל אגף בטיחות ארצי במשרד החינוך. זהבי קבע כי אין כל בעיה מבחינת בטיחות קרינה בבית הספר. הכל עומד באמות המידה והערכים של משרד החינוך.

לפגישה התלוו אלי פרקל, מהנדס בטיחות ומומחה לקרינה ושי כליפא, יועץ בטיחות של רשת אורט. הודעתו של זהבי נמסרה הן לוועד ההורים בבית הספר והן למורי בית הספר. בעירייה קוראים להורים לשלוח את ילדיהם לבית הספר ולהימנע מפגיעה מתמשכת בלימודיהם".