צילום: קובי קואנקס

בעלי עסקים באיזור התעשייה בחולון סובלים כבר תקופה ארוכה ממכת פריצות וגניבות. לאחרונה החליטו עובדים במקום, בשיתוף עם השוטר הקהילתי איציק בנבנישתי, לפעול בעצמם כדי לסייע למשטרה להגביר את תחושת הביטחון, והקימו קבוצת ווטסאפ שבזמן אמת מדווחת על אירועים פליליים.

"איזור התעשייה בחולון כולל ברובו עסקים מסורתיים שמחזיקים חומרי גלם, ולכן הוא בעל פוטנציאל גדול מבחינתם של גורמים פליליים", מספר אילן מנדלסון, אחד מחברי הקבוצה. ב־20 השנים האחרונות משמש מנדלסון כמנהל אבטחת איכות ובטיחות בחברת 'יונה אושפיז מנועי חשמל'.
"ישנם מעת לעת גלים של פריצות, כאשר בכל פעם הדגש הוא על פריטים מסוימים שנגנבים", אומר מנדלסון. "למשל, כשמחיר המתכות היה גבוה חווינו כאן פריצות וגניבות של ברזל ונחושת. בתקופה אחרת הגנבים חיפשו מחשבים".

לאחרונה, ביוזמה של השוטר הקהילתי איציק בנבנישתי, הוחלט להקים קבוצת ווטסאפ שבה יהיו חברים בעלי עסקים ומנהלי מפעלים. "מה שעומד בבסיס היוזמה הוא ליצור מעורבות של מי שעובדים כאן, גם דרך עדכונים שמתקבלים בקבוצה וגם על ידי כך שמועלה בה מידע בזמן אמת. פעמים רבות זה מסייע ללכוד חשודים בזמן קצר", מסביר מנדלסון.

הקבוצה כוללת כיום כ־140 חברים, וכל הזמן מצטרפים אליה עוד ועוד, ומי שמנהל אותה הוא השוטר בנבנישתי עצמו. "לקראת יום שישי, שבו יוצאים המפעלים והעסקים לחופשת סוף השבוע, מעלים בקבוצה תזכורת להפעיל אזעקות ולנקוט אמצעים נוספים שיקשו על פורצים וגנבים", מפרט מנדלסון.
"בנוסף, אנחנו מקבלים בקבוצה דיווחים לפי מידע מודיעיני כזה או אחר שניתן לחשוף ואשר מתריע על כוונה לבצע פריצות. זה גורם לדריכות ולעירנות ומסייע פעמים רבות למנוע מהפורצים לבצע את זממם ולצאת עם שלל, תוך שהם גורמים נזק כספי גדול לבעלי העסקים".

עד כה הצליחו חברי הקבוצה, בין השאר, לאתר כמעט באופן מיידי אדם שגנב טלפון נייד ממשאית שהובילה חומרי גלם לאחד המפעלים, להתריע על מכונית חשודה שעד מהרה התברר כי הייתה קשורה לפעילות עבריינית שעמדה להתבצע באיזור התעשייה ואפילו לסייע באיתורו של נעדר.

"אין שטויות ובדיחות בקבוצה הזו אלא אך ורק מידע מבצעי", מדגיש מנדלסון. "אני חושב שמעבר לעובדה שיש כאן מעורבות של בעלי עסקים, יש כאן תחושה שיש כתובת ויש מי שמטפל ומסייע להתמודד עם עבירות רכוש, תחום שפעמים רבות נראה שהוא לא בראש סדר העדיפויות של המשטרה, שידיה מלאות בשלל משימות אחרות. הכי חשוב שזה מעניק לנו תחושת ביטחון".