צילום אילוסטרציה: אבי מועלם

   
עשרות בעלי דירות בחולון קיבלו בשבועות האחרונים התראות ממינהל ההנדסה והפיקוח על הבנייה בעירייה, לפיהן הם נדרשים להסיר בתוך שבוע תוספות בנייה שהתקינו במרפסות. מדובר בסוככי שמש הסוגרים למעשה את כל חלל המרפסת אולם ניתנים לפתיחה מלאה, מתקן שלטענת העירייה אינו חוקי והתקנתו היא בבחינת עבירה על חוקי התכנון והבנייה.

על פי נוסח ההודעה, בעל דירה שביצע "עבירת בנייה ללא היתר/שלא בהתאם להיתר", מתבקש "להרוס את המבנה הבלתי חוקי או להתאים את המבנה להיתר". הסנקציות כלפי מי שלא יבצע את ההתאמה בתוך שבעה ימים עלולות להיות רבות, ולפי ההודעה של אגף מינהל ההנדסה כוללות קנס כספי, הגשת כתב אישום, הוצאת צו הריסה ואפילו רישום הערה במשרד רשם המקרקעין.

בעלי דירות שקיבלו את ההודעה הופתעו מאוד מקבלתה ופנו למינהל ההנדסה, בבקשה לברר מה הוביל לשליחת המסמך המדובר. בין התושבים שקיבלו את ההתראה, יש גם כמה דיירים בבניין אחד במרכז שכונת קריית שרת בעיר.

"נראה הזוי שבגלל סוכך שמגן מפני השמש העירייה תבקש שנשלם עוד ארנונה, כאילו סגרנו חדר", אומר רונן הירש, בעל דירה בקריית שרת. "זה קנטרני לעשות דבר כזה, מה עוד שהסוכך מקופל רוב היום ונפתח רק במהלך הערב, בשעת השקיעה, כדי שלא נסתנוור מהשמש שחודרת לדירה".

הירש ותושבים אחרים טוענים כי זה לא הגיוני שהעירייה אינה מאשרת להתקין סוככים הנסגרים ונפתחים, ובאותו זמן מאשרת התקנה של סוככים מסוגים אחרים.

"יש בעיר מאות סוככים קבועים שנבנו במרפסות של בניינים והם אפילו בולטים מקו הבניין. שם אף אחד לא עושה כלום", אומר בעל דירה בעיר. "אנחנו מקווים מאוד שבעירייה ישקלו שוב את הצעד הזה ולא יטילו עונשים או סנקציות על אף אחד, כי לאף אחד פה אין כוונת זדון וזה בסך הכל קירוי למרפסת".

מהעירייה נמסר בתגובה: "החל מחודש מאי 2018 הוצאו 47 מכתבי התראה בדבר עבירות בנייה לתושבים מחולון, ביניהם גם לתושבים שמתגוררים בשד' משה שרת 22, שנגדם הוגש בעבר כתב אישום בגין התקנת סוכך בלא הוצאת היתר בנייה.

"הסוכך פורק טרם המשפט וכתב האישום בוטל לפנים משורת הדין, אולם למרות זאת, בנו התושבים באחרונה את הסוכך מחדש ועל כן קיבלו מכתב התראה נוסף ממחלקת הפיקוח על הבנייה בעירייה. יודגש, כי על התושבים חלה החובה להתעדכן בנוגע לסוגי ההצללות שמחויבים בהיתר, טרם ההתקנה".