ב-7 בינואר 2018 אישרה מועצת העיר חולון תיקון לחוק העזר העירוני, שמאפשר פתיחת מרכולים וקיוסקים בשבת, ביחד עם עם ערים כמו ראשון לציון, הרצליה, גבעתיים ומודיעין. 

כיכר ויצמן. תישאר פתוחה בשבת? צילום: קובי קואנקס

בישיבת מועצת העירייה אושרה פתיחת מרכולים ובתי קפה באזורי התעשיה, ברחוב סוקלוב, דה הוז, ההסתדרות, מפרץ שלמה, שד' ירושלים, סרלין, מקווה ישראל, שד קוגל, ויצמן, אהרונוביץ', אילת, התנאים, משה שרת ומרכז פרס.

ההחלטה התקבלה בעקבות סערה ארצית שעורר בכנסת 'חוק המרכולים', הקובע כי עסקים יהיו סגורים בשבת, אלא אם יש חוק עזר עירוני שקובע אחרת.

בעקבות תלונות רבות של תושבים ובעלי עסקים שחששו שהחוק החדש יחייב אותם לסגור בשבת, נערכה בישיבת מועצת העירייה הצבעה בנושא. 

למרות זאת אמש (ראשון) התפרסמה תשובת שר הפנים, אריה דרעי, ובה סירוב לאשר את חוק העזר הזה. המשמעות כרגע היא איסור על פתיחת בתי עסק בשבת, למרות החלטת מועצת העירייה. 

מליאת המועצה | צילום: חופית כהן-אולאי

מורן ישראל, חבר מועצת העיר וסיעת צעירים, אומר בתגובה: "לטעמנו ההחלטה נועדה להבעיר את השטח לצרכים פוליטיים פנימיים בלבד. סיעת הצעירים ותושבי חולון מכבדים את השבת ואת שומרי השבת. הצעד שלך הוא חוסר כבוד לסטטוס קוו הנהוג בעיר, והינו צעד מיותר ומתריס".

ראש העירייה, מוטי ששון, שוהה בימים אלה בחו"ל. מהעירייה נמסר בתגובה להחלטה כי "מאחר שעיריית חולון כבר הגישה לפני למעלה מחודש עתירה לבג"צ להורות לשר הפנים לאשר את חוק העזר אחרי שחלפו 60 הימים כפי שנקבע בפקודת העיריות, הרי שמכתב מנכ"ל משרד הפנים מאתמול אינו רלוונטי.

"בכל מקרה, עיריית חולון דוחה מכל וכל את תוכנו של המכתב שכן היא שקלה לעומק, בחנה ונימקה בתיקון לחוק את בחירתה באותם רחובות ראשיים שבהם היא מעוניינת לפתוח עסקים בשבת. העירייה תפעל בהתאם להחלטת בג"צ לכשזו תתקבל".