הבית המיועד לפינוי | צילום: קובי קואנקס

   
דריכות רבה בשכונת תל גיבורים בחולון לאחר שאחת המשפחות המתגוררות במקום מזה עשרות שנים קיבלה לאחרונה צו פינוי מביתה, דבר המעורר כעס רב בקרב בני המשפחה ופעילים חברתיים בשכונה.

מדובר במשפחה שמתגוררת ברחוב מאז שנת 1956, אז נבנה הבית על ידי הוריו של התושב, המתגורר במקום עם אשתו וארבעת ילדיהם. לפני זמן מה הבינו בני המשפחה כי הם עלולים להיתקל בבעיה בכל הקשור להמשך מגוריהם במקום, היות שהם קיבלו הודעה מחברה קבלנית שהודיעה להם כי הקרקע שעליה בנוי הבית שייכת לחברה.

בדיקות שביצעו בסיוע אנשי מקצוע ועורכי דין העלו כי רשויות המדינה מכרו כבר לפני עשרות שנים את הקרקע שניתנה להורי המשפחה, לבניית ביתם, באישור של המדינה.

בשלב זה בני המשפחה פתחו במאבק משפטי, אולם הם סיימו אותו ללא התוצאה הרצויה ועם הבשורה כי הקרקע שייכת לחברה הפרטית וכי עליהם לפנות את הבית, בצו בית משפט - פינוי שאמור להתבצע בסוף חודש אוגוסט.

"הסוגיה פה בעייתית מאוד מאחר שהקרקע אכן הועברה לחברה על ידי המדינה בשנות ה־60, לאחר שהנושא לא היה בטיפול במשך תקופה ארוכה, החברה הפרטית נכנסה לתמונה ועכשיו היא מעוניינת להקים במקום בנייני מגורים", מספר קרוב של המשפחה.

נכון לעכשיו, הפיצוי היחידי שהוצע לבני המשפחה ולמשפחות אחרות באיזור היה בגובה חצי מיליון שקל, הצעה שאינה מקובלת עליהם, אולם לאור ההתפתחויות ופסיקת בית המשפט כי הקרקע אכן שייכת לחברה הפרטית, ייתכן כי מי שגרו במקום במשך שנים לא יזכו לפיצוי גבוה יותר.

במקרה זה גם ידיה של עיריית חולון כבולות, בעיקר משום שמדובר במחלוקת שבין היזם בעל הקרקע לבין הדיירים.

אם לא תתרחש תפנית דרמטית, עשויים בני המשפחה למצוא עצמם מחוץ לביתם ללא דיור חלופי, דבר המדיר שינה מעיניהם.