אחרי מאבק ממושך בין שתי קבוצות בתוך ועד ההורים העירוני בחולון, הודיע בשבוע שעבר יו"ר הוועד, שמעון יום טוב, כי הוועד התפזר. הבחירות ייערכו בעוד כחודש ונראה כי התפקיד כבר שוריין מראש ליו"ר ועד ההורים של קריית שרת, רועי דביר, שהיה ממובילי פירוק הוועד הקיים.

ברקע הדברים, משבר שהחל בעקבות שינוי אזורי הרישום, טענות נגד הוועד היוצא על כך שהוא לא היה מספיק לוחמני בהתנהלותו מול מינהל החינוך בעירייה ושהוא לא פעל בשקיפות, לטענת חלק מחברי הוועד.

ההבנות והעימות

יו"ר ועד ההורים היוצא, שמעון יום טוב, שימש בתפקיד במשך שלוש קדנציות משנת 2012, במקביל לתפקידו כיו"ר ועד ההורים בבית ספר 'אורט'. בבחירות האחרונות, שהתקיימו ביולי 2016, כמו גם בבחירות הקודמות, יום טוב היה המועמד היחיד ובחירתו הייתה ברורה מאליה.

באותן בחירות הושגו הבנות כי זו תהיה הקדנציה האחרונה של יום טוב, שבנו ממילא עתיד לסיים את לימודיו בתיכון. בעקבות זאת, הודיע יו"ר ועד ההורים של קמפוס קריית שרת, רועי דביר, כי לא יתמודד מול יום טוב על תפקיד היו"ר העירוני.

ההבנות החזיקו מעמד עד לאחרונה, אך בעקבות עימות סביב נושא מסוים בוועד עבר חתול שחור בין יום טוב ובין דביר. מאותו רגע פעלו דביר וחבריו נגד הוועד הקיים בטענה שהוא אינו מקפיד על סדר עדיפויות ששם את תלמידי חולון במרכז. דביר וחבריו טענו כי על הוועד להיות לוחמני ואסרטיבי יותר ולא לעשות הנחות למינהל החינוך.

"כדי להבין מה קרה שם צריכים להבין שלתיכון 'קריית שרת' יש הרבה כוח", מסביר גורם המעורה בעניין. "תמיד זה קודם כל קריית שרת - ורק אחר כך כל השאר. חבר מועצת העיר, משה מועלם, היה יו"ר קריית שרת ויו"ר ועד ההורים העירוני במשך שנים. מהיום שפרש מתפקידו הוא וחבריו חיכו לרגע שקריית שרת ייקחו שוב את הכס, ועכשיו זה כנראה עומד לקרות.

"בין מועלם ליום טוב יש מתיחות רבה ומועלם אף תבע אותו, בטענה שיום טוב הוציא את דיבתו לאחר שהוקלט בשיחות סגורות מדבר על מועלם. זה נסגר בפשרה ויום טוב שילם לו 7,000 שקל שהוגדרו כהוצאות משפט".

חבר מועצת העיר, משה מועלם, ביקש לציין כי לא לקח חלק בישיבת הפרוק של הוועד: "אני מאוד מקפיד להפריד בין תפקידי הציבורי לבין החיבור שלי לוועד, אין ספק שמדובר בבייבי שלי ושמתייעצים איתי, אבל אני נמצא בתפקיד אחר ומהמקום הזה מנסה לסייע ככל האפשר. לא שמרתי טינה נגד יו"ר הוועד היוצא אבל הוועד שהתפזר לא עסק מספיק בעניינים שהוא היה צריך לעסוק בהם, הוא קפץ גבוה מדי ונפל מהר מדי. להביא תקציבים זה לא התפקיד של הוועד, שכל הזמן קרץ לארצי וזה מה שעניין אותו לתחושתי. היו הרבה ריבים ובלגן והוועד פעל לבד ולא בשיתוף פעולה, לכן הוא התפרק".

לגבי הטענה שרצה שראשות הוועד תחזור לנציג מקריית שרת, מועלם טוען כי לא היו דברים מעולם, "עובדה שלפני יום טוב היה יו"ר מבית ספר אחר ולא התערבתי, כי ועד זה גוף עירוני ולא נקודתי ומי שיושב שם חייב להסתכל על כלל בתי הספר ולא רק על זה שהוא מייצג".

 מימין יום טוב ודביר. עבר חתול שחורלדברי הגורם, יום טוב היה אהוד מאוד על ההורים, אבל המפנה היה בעת שינוי אזורי הרישום. "זה היה כמו הקש ששבר את גב הגמל. למרות שלמיטב הבנתי השינויים התקבלו בשיתוף הוועד, עדיין הייתה תחושה שקודם כל רוצים להגן על קריית שרת ורק אחר כך על כל השאר. זה כבר ממש גרם לשבר ושתי הקבוצות החליטו לפרק את הוועד. זה נגמר עם טעם רע כי הוועד עשה המון בשביל תלמידי חולון ולא הגיע לו לסיים ככה".

מה עם הטענה שהוועד לא היה מספיק לוחמני ותמיד צידד במינהל החינוך?

"אלו טענות ישנות ומוכרות, אבל צריך להבין שזה ועד עם המון ניסיון וכוח. הם כבר שכחו את מה שכל החדשים עוד לא למדו והם יודעים ששיתוף פעולה דורש ויתורים וגמישות. הם קידמו דברים באופן אסטרטגי, עם המון סבלנות וקור רוח. הם ידעו לצאת למאבקים והשביתו את כל בתי הספר, אבל לרוב הם השיגו דברים בדרכי נועם. מצד שני, דם חדש זה תמיד טוב ודביר נחשב לאדם אינטליגנטי שיודע להתמודד עם קשיים. כולם מקווים שהשינוי יעשה רק טוב לוועד".

"גישה שונה"

למרות שנראה כי בימים אלה דביר מכין את השטח לקראת בחירתו, הוא מעדיף להתבטא באופן פייסני וחברותי כלפי הוועד היוצא. "היו אי הסכמות בין הורים רבים לגבי אופן הפעילות של הוועד הנוכחי, אנשים הרגישו שצריך לנקוט בגישה שונה ושאפשר לעשות דברים אחרת".

"אני באופן אישי מאמין בשקיפות. הוועד היה צמוד למינהל ולעיתים קרובות פעל איתו ולא בהכרח עם ההורים או התלמידים. הייתה הרבה פעילות של הוועד ברמה הארצית, אבל אנחנו הרגשנו שצריך להתמקד יותר בילדי חולון ופחות בחוץ.מה לא היה בסדר בהתנהלות הוועד?

"מבחינתי זה בכלל לא קשור לשינוי אזורי רישום, להיפך", אומר דביר. "בנושא הזה הגענו להבנות עם המינהל. אני חושב שצריך לתת יותר תשומת לב לנושא מבני מוסדות חינוך, שרבים מהם ישנים ולא מתוחזקים וכמובן למצב התברואה בגנים. נושאים שטרם נפתרו, כמו הניסיון לבטל מגמות ייחודיות וכדומה, יטופלו לעומק. הוועד החדש יידע 'להתאבד' על הנושאים החשובים.

 "בנוסף, אני חושב שנוכל ליצור שיתופי פעולה מצוינים עם חברות הבת של העירייה, כמו רשת קהילה ופנאי שיש לה הרבה מה להציע. בגדול, יש רוחות של שינוי, הרבה חברים חדשים וצעירים עם רצון לעשות ולא רק לדבר, והרבה אווירה חיובית של משהו חדש שמתחיל להיווצר".

מאחל בהצלחה

היו"ר היוצא יום טוב פעיל בוועד ההורים יותר מעשור, וגם מתנגדיו אומרים שתרומתו הייתה גדולה במשך השנים. למרות זאת, כאשר התקשר באישון לילה לראש מינהל החינוך, טליה פרידמן, ובישר לה על פירוק הוועד, זו הייתה פרידה מאופקת שאחריה הוא לא זומן לפגישת פרידה במינהל או אצל ראש העירייה. "לצערי זה נגמר ככה", הוא אומר השבוע, "למרות שהייתי מצפה לקצת יותר פידבק והערכה על כל מה שקרה בחודשים האחרונים, מהמינהל וגם מהרשות".

מה דעתך על הטענות שהעלו נגד הוועד?

"זה ממש לא ככה, אי אפשר לומר שלא טיפלנו בכל טענה ובעיה של ילדי חולון, במקביל לפעילות הארצית. להיפך, הפעילות הארצית עשתה רק טוב לחולון והביאה תקציבים ותוכניות מצוינות. אין אדם אחד שמכיר את המערכת מבפנים כפי שאני מכיר - החל מבינוי, ביטחון ועד אזורי רישום ותוכניות. אני חבר בכל הוועדות הקיימות, מעורב בכל ולא משאיר את האחרים להתמודד לבד.

"גם הטענה שהמינהל קיבל מאיתנו תמיכה ללא סייג תמוהה בעיניי, כיוון שבשורה התחתונה לכולנו יש אותו אינטרס", הוסיף יום טוב, "כולנו פועלים לטובת הילדים והמטרה תמיד הייתה לפעול יחד ולא האחד נגד השני. בזכות זה קיבלנו את כל מה שביקשנו והייתה לנו דלת פתוחה במינהל ואצל ראש העירייה".

למרות הנסיבות, יום טוב מבקש להיפרד בנימה אופטימית. "חשוב לי לומר תודה לכל מי שליוו את הוועד בעבר ובהווה, אלה אנשים שעב דו מאוד קשה כדי לקדם את תלמידי העיר. ועד זה לא פעילות של אדם אחד אלא גוף שלם שפועל יחד ונע קדימה. אני מאחל הרבה הצלחה לוועד החדש שיייבחר ושימשיכו את דרכו של הוועד הקודם".

מעיריית חולון נמסר: "במינהל החינוך מוקירים את עשייתו של שמעון יום טוב וראשת המינהל  אף המליצה עליו כ"מתנדב עירוני מצטיין".