בית העלמין בחולון | צילום: קובי קואנקס  
אם ובנה, תושבי איזור המרכז, תובעים מחברה קדישא תל אביב־יפו פיצוי בגובה 200 אלף שקל. בתביעה שהגישו לבית משפט השלום בתל אביב הם טוענים כי כאשר נפטר אבי המשפחה לפני ארבע שנים וחצי הוא נקבר בבית העלמין בחולון, לא מעל קברו של אביו המנוח כפי שסוכם, כי אם מעל אדם זר הנושא את אותו שם.

בכתב התביעה שהוגש על ידי בא כוח המשפחה עו"ד אדם אלימלך נטען כי בטרם פטירתו של האב, הוא ביקש להיקבר מעל אביו המנוח. בתביעה מצוין כי נקבע כך בפגישה שנערכה במשרדי הנתבעת בתל השומר, בה נכח התובע (בנו של המנוח). במהלך הפגישה, טוענים במשפחה, נמסרו לנתבעת תעודת הפטירה של המנוח, מסמכי אשפוז וכן תעודת הזהות של המנוח.

לטענת התובעים, עוד דרשה מהם במהלך הפגישה חברה קדישא לקבל הסכמתם של קרובי המשפחה מדרגה ראשונה לקבורה זו והסכמה זו הועברה אליה.

עו"ד אלימלך מציין כי "נציגי חברת קדישא היו אלה אשר טיפלו בכל סידורי ההלוויה, והם אלה שבדקו את מקום קבורתו של האב המנוח וערכו את כל הבדיקות הנדרשות לצורך ביצוע המוטל עליה, לרבות ביצוע עבודות נדרשות לצורך קבורת המנוח מעל אביו. המנוח נטמן מעל אביו המנוח או לפחות כך סברו התובעים עד לעת האחרונה".

לטענת התובעים הגילוי כי אבי המשפחה לא נקבר כפי שהוסכם "הוביל להלם ותדהמה ובעיקר למפח נפש עצום אצל התובעים עת שנתגלה להם שיקירם נטמן מעל אדם זר שאינו אביו.

"משכך, לשם תיקון המחדל נדרשה חברת קדישא בשעת לילה מאוחרת להעביר את שרידי גופת המנוח מקבורתו לשם הבאתה לקבורה במקום בו היה צריך להיקבר מלכתחילה, מעל אביו המנוח".

עוד אלימלך ועו"ד רומנוב | צילום פרטי
עוד טוענים התובעים כי "התובע ואחיו נכחו במעמד הוצאת עצמותיו של המנוח וזאת בכדי בין היתר לוודא בעצמם כי הקבורה מבוצעת כהלכה ללא מחדלים נוספים וכן לצורך קריאת תפילה.

"אין צורך להכביר במילים אשר לנזק הנפשי העצום שנגרם לתובע. הליך הוצאת שרידי גופת אביו הותיר אצל התובע זכרונות קשים מהליך הקבורה וכן סערת רגשות קשה עד כדי טראומה, על שנאלץ לחזות בהוצאת עצמותיו של המנוח".

בן המנוח טוען כי מצבה הרפואי של אמו הורע בשל התפתחות עניינים זו. לטענת בנו ואלמנתו של המנוח, חברה קדישא ניצלה ניצול ציני את האם שהיא ניצולת שואה בכך ש"בסמוך למועד הטמנת גופת המנוח בשנית, כאשר התובעת נמצאת במצוקה נפשית קשה, פנו גורמים מטעם הנתבעת לתובעת מאחורי גבו של התובע שניהל את כל הקשר מול הנתבעת עד אותו זמן - וניסו בעזות מצח של ממש להחתים את התובעת על מסמך סילוק אשר נוסח על ידי הנתבעת וזאת כתנאי מוקדם להקמת מצבת המנוח.

"אולם, לאחר שהבינה את משמעות המסמך, סירבה התובעת לחתום עליו שכן נוסחו חוטא לאמת וזאת בלשון עדינה. התובעים פנו שוב ושוב לנתבעת בדרישה להקמת מצבת המנוח ללא דיחוי וללא כל תנאי, אולם כל פניותיהם נענו בהתעלמות ואטימות מוחלטת..".

התובעים דורשים עתה מחברה קדישא לפצותם ב־200 אלף שקלים וכן להקים על חשבונה את המצבה החדשה.