צילום: קובי קואנקס

בשלוש השנים האחרונות מדווחים תושבים המתגוררים בשכונות במערב חולון על מכה של טרמיטים. האורחים הבלתי קרואים מפרים את שלוותם של התושבים וגורמים להם נזקים בשווי עשרות אלפי שקלים. "אני לא יודע למה הם הופיעו פתאום", מספר תושב קריית בן גוריון. "קנינו את הבית שלנו לפני יותר מ־25 שנה, ובמשך כל השנים האלה הכל היה בסדר".

אלא שלדבריו, באחד הערבים לפני כשלוש שנים, הכל השתנה. "הגענו הביתה ולפתע הבחנו שיש מן מחילה באחד המשקופים", הוא מספר. "קראנו לבעל מקצוע ואז התברר שמדובר במחילת טרמיטים, ושמתחת לפני השטח, שנראה כאילו ללא פגע, כל הדלתות והמשקופים שלנו אכולים מבפנים".

לדברי התושב, הוא נאלץ להחליף את כל הדלתות והמשקופים שניזוקו ולבצע הדברה מיוחדת. "חשבתי שעשיתי את כל הפעולות הנדרשות ובכך נפטרנו מהבעיה, אבל לפני כמה ימים שוב גילינו מחילה בתחתית אחד המשקופים ואז התברר לנו שוב שהמשקופים והדלתות בכל הבית נגועים בטרמיטים ושוב היינו צריכים להחליף את כולם - מדובר בהוצאה של קרוב לעשרים אלף שקלים בפעם הזו, ובסכום כמעט זהה שכבר השקענו לפני שלוש שנים. משום מה, לפחות בשאר הריהוט החרקים האלה בינתיים לא נוגעים".

התושב סיפר כי מתקין הדלתות שהגיע לבצע בביתו את העבודות, סיפר לו כי הוא מרבה להיקרא אל בתי תושבים במערב חולון ובמערב ראשון לציון, אשר סובלים בשנים האחרונות ממכה של ממש מצדם של החרקים הקטנים. "הוא אמר לי שכל האיזור יושב על בית גידול של טרמיטים. אני לתומי חשבתי שבגלל שאנחנו גרים בקומה גבוהה אז אין סיכוי שניפגע, אבל כנראה שהם עוברים מקומה לקומה. בדיוק עכשיו שלחתי מדביר שייתן ייעוץ לשכנה בקומה מתחתינו, שגם היא סובלת מהעניין", הוא אומר ומוסיף בחיוך מיואש, "או שהטרמיטים פשוט עולים במעלית לקומה רביעית, אי אפשר לדעת. מה שבטוח הוא, שקשה מאוד להיפטר מהמזיקים האלה".

גם תושבת המתגוררת בסמוך מספרת, כי בניגוד הניתן לחשוב, איש אינו חסין מפגיעת הטרמיטים, אפילו לא בקומות הגבוהות. "שכנה שלנו בנתה חדר מחופה בעץ בקומה גבוהה, ויום אחד היא פשוט נאלצה להרוס את כולו בגלל שגם הוא נפגע מן הטרמיטים, מדובר היה בנזק עצום".

למרות שמדובר במטרד שפוגע בעשרות רבות של תושבים, נראה כי לרשות המקומית אין דרך לסייע ועל הדיירים לבצע פעולות מניעה בעצמם, ובעיקר לקוות שהחרקים הקטנים לא יימצאו את הריהוט שלהם טעים.

יותר טרמיטים במאה ה־21
הטרמיט הוא חרק קטן וחיוור, החי במושבות של עד 2 מיליון פריטים, בתוך עצים יבשים או במעמקי האדמה. מה שהופך את הטרמיטים לגורם מזיק בבית, הוא התזונה שלהם: המורכבת מסוגי עץ שונים, ולכן הם עלולים לאכול את הדלתות, המשקופים וידיות העץ. רהיטי עץ נגועים בטרמיטים אולי לא ייראו כך במבט ראשון, אך בדיקה מעמיקה עלולה להראות כי כל העץ חלול מבפנים, והרהיט עלול להתפורר ולקרוס בסופו של דבר.

בישראל קיימים שבעה מיני טרמיטים, בעיקר לאורך שפלת החוף, דרום הארץ ומדבר יהודה. במאה ה־21 נצפה גידול משמעותי בשכיחות הטרמיטים בישראל. הסיבה לכך היא ככל הנראה ריבוי הגינות המושקות ושפע המזון (תאית) היוצרים תנאים אופטימליים להתבססות המושבות. בעונות המעבר ניתן לראות טרמיטים מכונפים, הנצפים בעיקר באזורים שבהם ישנן מושבות טרמיטים בנות למעלה מחמש שנים.

לדברי גל כהן, מדביר בעברו שכיום משמש כיועץ לחברות וארגונים בנושא הדברה ושותף בחברת אר.פי.סי המפתחת ומייצרת חומרי הדברה למדבירים ולקוחות פרטיים, ככל הנראה אין יותר טרמיטים בשנים האחרונות אלא שהמודעות להימצאותם גברה. "בארה"ב התופעה הרבה יותר שכיחה מכיוון שרוב המבנים שם עשויים מעץ. בישראל יש עלייה במודעות רק בשנים האחרונות. אם פעם אדם היה בונה וילה בראשון לציון והיה רואה תלולית בוץ ומקסימום מפרק אותה, בהמשך כשהיא שוב הופיעה הוא כבר הלך לבדוק מה זה ואז נחשף לנושא".

כהן מסביר שהטרמיטים הם חרקים חברתיים. "טרמיט לבד לא מסוגל לשרוד. הם חיים יחד בקומונה וכולם משרתים את המלכה של הקן, ממש כמו נמלים. פגיעה במלכה גורמת לקריסת הקן.

"צריך להבין שהטרמיטים היו כאן מאז ומעולם", מדגיש כהן. "מדובר בחרק חיוני לסדר האקולוגי, שתפקידו לאכול עץ יבש, ובלעדיו היינו טובעים בעץ יבש. למעשה, טרמיט לא תוקף עץ טרי וצומח. הבעיה מתחילה כאשר בני האדם בונים בכמויות, כמו בח־300 בחולון ובמערב ראשון לציון, ולמעשה משתלטים להם על מרחב המחייה. כדי לשרוד, ובאין לו את המזון כמו שברא אותו הטבע, הוא מוצא את המזון שלו בסלון של השכנים".