מי שעבר בכיכר סירן שבשכונת נאות רחל בחולון בליל ראשון האחרון, ודאי תהה לגבי האירוע שבגינו נערך טקס חמור סבר. קבוצת אנשים עמדה בלב הכיכר השוממה, הניחה זר פרחים עגול המזוהה בדרך כלל עם לוויות וטקסי זיכרון והדליקה נרות נשמה. המשתתפים, סוחרים במרכז המסחרי שבסמוך, בחרו בדרך זו להביע את מחאתם על המצב באיזור ולהספיד את הכיכר והמרכז המסחרי הצמוד אליה, אחרי שלטענתם פניות חוזרות ונשנות לעיריית חולון זכו להתעלמות.

"עיריית חולון שכחה אותנו, אנחנו טובים רק בבחירות", אומרת רחל מנשה, בעלת חנות לבגדי ילדים במרכז. "פעם בחמש שנים ראש העירייה בא לכאן, יושב ומדבר, אומר למזכיר שלו 'תכתוב תכתוב' כאילו משהו עומד להשתנות, אבל בעצם הכל נשאר אותו הדבר".

המזרקה הוסרה
בשנת 1962 נחתמה ברית ערים בין חולון לעיר סירן - השוכנת בפרברי פריז שבצרפת - העיר הראשונה שחתמה על ברית ערים עם חולון, שלאחריה באו ארבע בריתות עם ערים נוספות. לציון המאורע המרגש נבנתה בשכונת נאות רחל כיכר מפוארת שלימים הוקמה בה מזרקה יפהפייה שהפכה לאטרקציה המרכזית של השכונה. בשנות השמונים צופה השטח שסביב למזרקה בגרנוליט, אך עבודות האיטום ככל הנראה לא נעשו כראוי, כיוון שבמשך שנים סבלו דיירי האיזור, ובעיקר בעלי העסקים שסביב הכיכר, מנזילות בלתי פוסקות. לפני כשנה הוחלט להסיר את המזרקה, שממילא סבלה בקביעות ממעשי ונדליזם, ובמקומה נותרה הכיכר המיותמת רק עם חול ומעט פרחים יבשים.

לטענת בעלי העסקים במרכז המסחרי הסמוך, סיפורה הטרגי של הכיכר היה רק רמז להזנחה והתעלמות שהן נחלת בעלי העסקים במקום. "קשה בכלל להחליט ממה להתחיל, כי זאת הזנחה של שנים, ובתקופה האחרונה יש תחושה שזה הסוף", מסביר רונן אהרוני, בעל חנות לכלי בית במרכז. "זה מתחיל בהתעלמות מוחלטת מהצרכים שלנו כבעלי עסקים, אין פינוי זבל בתדירות סבירה, ולכן תמיד יש כאן ערימות של אשפה. אין מפרצי פריקת סחורה, למעט מפרץ אחד שנמצא בבעלות חנות אחת, ולכן כל עשרות בעלי העסקים כאן נמצאים במצוקה. יש כאן מחסור חמור בתאורה, לפני כמה זמן עשו לנו טובה וסידרו קצת, אבל כל מי שעובר כאן בערב רואה שחשוך כאן. בנוסף, אנחנו סובלים מנזילות חמורות שמתרחשות בכל השנה אך מחמירות בחורף, כל השיפוע במרכז המסחרי הוא כשל הנדסי ובכל חורף החנויות שלנו מוצפות במים, וביתר השנה כל נזילה קלה יוצרת רטיבויות. גם הציפוי בגרנוליט שנעשה כאן הוא טעות אחת גדולה - הוא לא אטום, ומים שמחלחלים גורמים לנזקים במדרכות ולמפגעי בטיחות. להערכתי בכל יום אני רואה כאן לפחות שלושה קשישים שמועדים בגלל הגרנוליט השבורה ושלוליות מים".

 (צילום: קובי קואנקס)

ערימות פסולת. נציג העירייה אמר שמדובר בשטח פרטי

גם בעיות נגישות

המרכז המסחרי נחלק לשני חלקים, בעוד בחלק העליון נאבקים בעלי העסקים במגוון בעיות, בעלי החנויות בחלק התחתון נאבקים באותן בעיות אך נוסף עליהן, בבעיית נגישות חמורה, כיוון שבמקום אין מעלית והמדרגות הנעות שבעבר פעלו במקום הוסרו לפני כמה שנים. "בערך פעם בשעה אני צריך לסייע לאמא עם עגלה או לקשיש שמתקשה לעלות או לרדת במדרגות כאן", סיפר שי לב רן, בעל חנות פרחים שמשמש גם כוועד המרכז.

"למיטב הבנתי נגישות זה חוק, אז למה כשזה מגיע למרכז שלנו כולם מתעלמים? האבסורד הוא שמולי יש מרפאה לפיזיותרפיה, באופן אישי אני לא מכיר אף נכה שזקוק לטיפול ומסוגל לעלות או לרדת במדרגות האלה. האופציה היחידה שלהם היא להשתמש בירידה של הכביש מאחורה, וזה כבר ממש גובל בסכנת נפשות כי עוברים שם כלי רכב ואין מדרכה רחבה. באופן כללי, יש כאן אין סוף מפגעי בטיחות, כמו שבר במדרכה בכניסה למרכז, אבל העירייה כל הזמן מפילה עלינו את האחריות ונותנת לנו דוחות".

המבנה בבעלות בעלי העסקים, האם זאת לא האחריות שלכם לטפל במבנה?
"ברור שכן, אבל העירייה מפילה עלינו דברים שלא קשורים אלינו. כל הגרנוליט סביב הכיכר לא שייכת לנו, אז למה אנחנו צריכים לטפל בבעיות שקיימות בה והחלפתה תעלה מיליוני שקלים? כשיש שבר במדרכה בחוץ, אז אנחנו צריכים לטפל? הגיע נציג מאגף ההנדסה ובלי למצמץ אמר שהמדרכה עד הכביש נמצאת באחריותנו, למרות שזה לא השטח שלנו בטאבו. כשאמרתי לו שעל אותה מדרכה יש טלפון ציבורי, פחי מחזור ותחנות אוטובוס ולכן לא ייתכן שזה שטח פרטי, הוא ענה לי 'זה כן השטח שלכם ואתם יכולים לקחת מהם שכירות'. הייתי המום, זה כאילו שעושים מאיתנו צחוק. איפה נשמע שאדם פרטי הוא בעלים של מדרכה שכל העולם עובר בה? על השבר במדרכה קיבלנו דוח והוראה לתקן באופן מיידי, אבל אנחנו מסרבים לקחת אחריות על מה שלא בבעלותנו, בזמן שהעירייה, מצדה, לא לוקחת אחריות על מה שכן בבעלותה".

תוכנית מגירה

המצב הנוכחי מבריח לא מעט לקוחות, ובעלי העסקים מספרים כי החזקת החנויות הפכה למאבק אינסופי. "בעבר העירייה הייתה באה לנקות את הגרנוליט בקיטור, וזה שמר על מראה סביר, אבל בשלוש השנים האחרונות הם לא מנקים פה בכלל, אפילו לא עם זרנוק מים", טוען יוסי אריאלי, בעל מספרה במרכז. "זה מצב מאוד לא נעים, כל הזמן הלקוחות מתלוננים שמטונף פה. איזו מין חוויה זו בשביל אדם שרוצה לבוא ולהסתפר כשהוא עובר בכזאת זוהמה? בכל מקום יש שקיות זבל ולכלוך. העירייה שכחה אותנו, מבחינתה כל המרכז הזה יכול להיעלם וזה לא יעניין אותה. כשאנחנו פונים לדרגים הגבוהים, אומרים לנו שיש תוכנית מגירה עבור המרכז, אך אנחנו נאלץ להשקיע כסף. נראה להם שיש כאן למישהו כסף להשקיע? אני משלם 940 שקל ארנונה עבור מספרה בגודל 24 מטר מרובע, מאיפה אביא כסף להשקעות? בקושי יש לנו כסף להחזיק את המקום".

בינתיים לב רון מסרב לתקן את השבר במדרכה ומקווה שטקס ההספד שערכו למרכז יעורר את בכירי העירייה, "מגוחך לקרוא לכיכר שלנו סירן, אין שום קשר בין העיר הצרפתית והיפה שנמצאת בסמוך לפריז ובין הזוהמה שיש כאן".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "המרכז המסחרי בנאות רחל מצוי בבעלות פרטית וככזה החובה על תחזוקתו חלה על בעליו. יחד עם זאת, מאחר שמדובר בשטח שיש לו זיקת הנאה לציבור, העירייה עשתה בשנים האחרונות כמה פעולות לשם שhדרוג המקום ורק באחרונה נאטמה המזרקה שהוצבה בלב הכיכר ופורקו המשאבות וצנרת המים למניעת נזילות. בערוגות שנוצרו במקום נשתלו פרחי עונה צבעוניים שמוסיפים חן למקום. בנוסף, העירייה מנקה את המקום בקביעות ולפני החגים נשטפת רצפת הכיכר. בשטח הציבורי קיימים די עמודי תאורה ותקינותם נבדקת מעת לעת.

"באשר לגרנוליט, יצוין כי לפני כמה שנים ביצעה העירייה עבודת איטום נרחבת במקום. לגבי המיקום לפריקה ולטעינה יש לציין כי הוא נועד לכלל העסקים במקום ולא לסוחר ספציפי. במידה שמתגלים ליקויים בטיחותיים יש לפתוח פנייה באמצעות המוקד העירוני ולמרות שמדובר בשטח פרטי, העירייה תבדוק את האפשרות לטפל בהם או לחייב את בעלי המקום לטפל בהם".