צילום: shutterstock

תושב חולון בשנות השישים לחייו נחלץ לסייע לעזרת מכר מהעבר שלו, תושב בת ים בן גילו, אשר מצא עצמו ללא קורת גג. הוא הציע לחברו שנקלע למצוקה לעבור להתגורר עימו בדירתו, בתמורה להשתתפות בהוצאות. עד מהרה התבררה לו גודל הטעות.

זמן קצר לאחר שהשניים החלו להתגורר יחד, התברר לאיש שהוא ושותפו החדש כלל אינם מסתדרים. שני השותפים רבו מספר פעמים והתקשו לשמור על סביבת מגורים שקטה, כאשר באחד המקרים החליט השותף הטרי לנעול את דלת הדירה המשותפת ולא לאפשר לדייר הוותיק להיכנס פנימה, זאת בזמן שהוא מנסה להבעיר את דלת הדירה ושולחן ששימש את שניהם.

כאשר בעל הבית הבין את גודל הנזק הוא הגיש תלונה במשטרה ובית המשפט הורה לחשוד שלא יתקרב לשותף או לדירתם המשותף במרחק של פחות מ100 מטר למשך כ־30 יום וזאת בזמן שמתנהל מולו הליך משפטי.

למרות צו ההרחקה, ימים ספורים לאחר המשפט הופתע השותף לגלות את החשוד שוהה בדירה, הוא מיהר להזמין משטרה אך גם להוראות שקיבל מהשוטרים סירב החשוד להקשיב. לשוטר שביקש לעצור אותו אמר החשוד 'אני אראה לך מי אני' וניסה ככל יכולתו להתנגד למעצר, כולל הרמת ידיו על מנת למנוע את סגירת האזיקים על ידיו.

עקב מעשים אלה הוגש נגדו כתב אישום בבית המשפט השלום בתל אביב בגין היזק לרכוש במזיד, איומים, הפרת הוראה חוקית ושימוש בכוח ובאיומים למנוע מעצר. בית המשפט החליט לשחרר אותו למעצר בית בבית קרובי משפחתו בבת ים עד לתום ההליכים נגדו ושלח אותו לבדיקה פסיכיאטרית. במהלך הבדיקה התברר כי הנאשם אינו כשיר לעמוד לדין כיוון שאינו מבחין בין טוב לרע.

השופטת שבחנה את המסמכים פסקה כי אין זה מין הראוי לזכות את הנאשם, כיוון שהראיות ברורות, אך הורתה על הפסקת כל ההליכים המשפטיים נגדו ופסקה כי הנאשם יאושפז על פי הוראת הפסיכיאטר המחוזי, וזאת כיוון שנקבע כי קיימת מסוכנות ומצבו מצריך אשפוז. עוד פסקה השופטת כי לא יהיה ניתן לאשפז אותו ליותר משלוש שנים בגין המעשים שביצע ויתאפשר לו להיות מיוצג על ידי עורך דין מול הוועדה מטעם הפסיכיאטר המחוזי.