לאחרונה הודיע משרד האוצר, כי בכוונתו לאסור את הצבת מכונות המזל של מפעל הפיס, כיוון שהן פוגעות בעיקר בשכבות החלשות. עבור בנה של קשישה מחולון, ש"הורישה" לו חוב על סך עשרות אלפי שקלים, זה כבר מאוחר מדי.

במשך שנים נהגה הקשישה להמר במכונות פיס בקיוסק ברחוב סוקולוב בעיר. האישה הקפידה לשלם על הימוריה במזומן ובשטר התחייבות עליו חתמה עם בעל המקום, כאשר כל אחד מהם קיבל העתק של ההתחייבות. בכל פעם היא הייתה פורעת את השטר, ושוב משלמת עבור המשחקים במזומן וקונה שטר חוב חדש.
בשלב מסוים הביע בעל המקום חשש כי היא לא תוכל לעמוד בחובותיה, אך היא הרגיעה אותו ולטענתו הבטיחה כי בנה יגבה אותה במקרה הצורך. לאחרונה הפסיקה האישה להגיע לקיוסק ללא כל התראה מוקדמת. בעל המקום התקשר לביתה ושם ענה לו בנה שסיפר כי אמו הלכה לעולמה לפני כחודש. בעל המקום הביע את תנחומיו אך נאלץ לספר לבן על החוב שצברה אמו, בסך 22 אלף שקל, וביקש ממנו לבוא להסדירו בהקדם.

אלא שלטענת בעל הקיוסק, הבן סירב לשלם את החוב וזאת למרות שהוצג בפניו השטר עליו חתמה אמו. לאחר מספר ניסיונות להגיע להבנות עם הבן, הגיש בעל הקיוסק נגד הבן כתב תביעה לבית משפט השלום בתל אביב. בכתב התביעה נחשף, כי הקשישה צברה את החוב בעקבות משחקים במכונות של מפעל הפיס. בעל הקיוסק ביקש כי בית המשפט יאלץ את בנה לשלם לו את החוב וכן תוספת עבור עוגמת נפש והוצאות משפט. בסך הכל תובע בעל הקיוסק 25 אלף שקל עבור חובותיה של הקשישה.

כזכור, בתחילת החודש הודיע שר האוצר משה כחלון, כי בכוונתו לאמץ את מסקנות הוועדה שבחנה את נושא ההימורים החוקיים בארץ, ולהורות על הוצאת מכונות המזל של מפעל הפיס אל מחוץ לחוק. הנימוק להחלטה הוא שהתברר כי הפעלת מכונות אלה פוגעת דווקא בשכבות החלשות, כאשר מובטלים ואנשים קשיי יום רבים מתמכרים ל־500 מכונות המזל שפזורות בקיוסקים ברחבי הארץ ומאבדים במשחקים בהן את כספם המועט.

מפעל הפיס הצהיר כי יקבל כל החלטה של המדינה, אך דווקא בעלי החנויות שמחזיקים את המכונות מטילים ספק ביעילות ההחלטה. "מי שמכור להימורים מכור גם לכרטיסים, גם לווינר וגם למשחקי פוקר פיראטיים", מסביר בעל קיוסק גדול ומוכר בחולון, אותו פוקדים מאות מהמרים מדי יום. "על המכונות יושבים בעיקר קשישים שמשעמם להם, לא המהמרים הכבדים, אלה מתעסקים בדברים אחרים. אם המדינה רוצה לטפל במהמרים המכורים שתעשה את זה ושלא תשחק בשטויות ותציק דווקא לאנשים הקטנים".