נהג הסעות הוריד כעשרה ילדים בתחנה הלא נכונה והם החלו להתהלך בין כבישים סואנים, תוך שהם מסכנים את חייהם. "רק בנס המורה שלהם ראה אותם והזעיק אותנו", סיפרו השבוע ההורים בכעס, "זה יכול היה להיגמר באסון ולצערנו זאת כבר הפעם השלישית שזה קורה".

מדי בוקר מגיעים ללימודים חלק מתלמידי בית ספר חב"ד בחולון עם חברת הסעות במימון העירייה. בעוד שמרבית ההסעות הן במיניבוסים, ילדי קריית שרת מגיעים לבית הספר באוטובוס גדול אך ללא כל מלווה. "הבן שלי בסך הכל בן שבע וחצי וכבר מכיתה א' הוא נוסע בהסעה עם עוד כ־20 בנים ללא שום פיקוח", מספרת חני כהן, אם לתלמיד כיתה ב', "זה מצב מאוד מסוכן. מדובר בבנים קטנים שמשתוללים, עומדים ומסכנים זה את זה. כשאני רואה את ההסעה אני מקבלת חום, ילדים על כיסאות, משתובבים ואין אף אחד שיפקח עליהם. הנהג מרוכז בנסיעה ולא יכול או צריך להתמודד גם איתם".

לטענת כהן, היעדר מלווה גורם לכך שנהגים חדשים מתבלבלים בדרך, "כבר קרה פעמיים שהורידו בצפון השכונה את הילדים שגרים ברחוב שלנו, והם הלכו הביתה ברגל. חלקם אמנם בני תשע, אבל מרביתם קטנים ואסור להם לחצות כביש לבד. התלוננו ואמרו לנו שבגלל שזה נהג חדש הוא התבלבל. בשבוע שעבר כמעט התרחש אסון כשנהג הוריד אותם ברחוב ההסתדרות הסואן. בני, שאפילו לא הולך למכולת לבד, ביקש מזרים טלפון כדי להתקשר להודיע לי".

למרבה המזל, מורה מבית הספר זיהה את קבוצת התלמידים לפי תלבושת בית הספר, התקשר להורים ולקח ברכבו את הילדים הקטנים. ההורים ההמומים קיבלו את ילדיהם באיחור של כשעה, "זה היה מאוד מפחיד. הבן שלי היה מבוהל, הם ילדים קטנים ופשוט הסתובבו לבד ברחוב", סיפרה אם נוספת, חן מספי. "בני אמר שהם ניסו להסביר לנהג החדש שזה לא המקום הנכון, אבל הוא לא הקשיב. תמיד חששנו שיקרה אסון בהסעה וזה כמעט קרה. אם לא המורה, אין לדעת מה היה קורה. אסור לעירייה להתנער מאחריות, הם חייבים לשמור על הילדים שלנו".

כהן מספרת כי בעבר נסעה בתה בהסעות מעורבות לתלמידים חילוניים ודתיים, ושם דווקא היה מלווה להסעה. "הבת שלי לומדת בחב"ד בנות, ולמשך חודשיים הן קיבלו הסעה. שם היה מלווה והכל היה מסודר. אבל כשאנחנו מבקשים מלווה לבנים אומרים לנו שאנחנו צריכים לממן".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "אין ליווי בהסעות של בתי ספר חילוניים ודתיים, אלא רק לילדי החינוך המיוחד שעומדים בקריטריונים. הסעת ילדי חולון מתבצעת לפי הנחיות משרד החינוך. יצוין, כי עיריית חולון ביוזמתה שיבצה בתחילת שנת הלימודים למשך חודש בלבד מלווה לאוטובוס לצורך מוגדר של הכרת המסלול.

"לגופו של עניין, לקראת סוף שנת הלימודים תשע"ו פנה מנהל מחלקת ההיסעים בעירייה לבתי הספר חב"ד (בנים ובנות) וביקש לקבל חוות דעת בנושא תפקוד החברה. מחב"ד בנים דווח שאין להם טענות ואילו מחב"ד בנות ביקשו להחליף את החברה, מה שייעשה בקרוב.

"לגבי נהגים חדשים, בעירייה שואפים שיהיו נהגים קבועים עד כמה שאפשר, אך לעתים מוחלפים הנהגים, לא בטרם ביצוע חפיפה. אם ההורים מבקשים לשכור מלווה, העירייה יכולה לסייע להם בהתארגנות ובתדרוך".