"עברו חמש שנים ועכשיו הגיע הזמן להכניס מפעיל כשר. כך הובטח והעירייה עומדת במילה שלה. לעובדי העירייה מגיע מקום כשר, הם אוכלים ושותים שם, וכמקום ציבורי זה צריך להיות כשר ובהתאם לסטטוס קוו". חמש שנים אחרי שזכיינית שחלק מסניפיה לא כשרים, זכתה במכרז להפעלת בית הקפה בבניין עיריית חולון, העירייה פרסמה לאחרונה מכרז חדש. לשמחתו של סגן ראש העירייה מסיעת ש"ס, חיים סברלו, הפעם בית הקפה יהיה כשר ולא יפעל בשבת.

מי שלא מתלהבים מההחלטה הם תושבים קשישים שמתגוררים באיזור, שנהגו להגיע בשבתות לבית הקפה הסמוך לבתיהם. חבר המועצה, עורך הדין שמעון חזן, טוען שהעירייה לא יכולה להפלות בין בתי עסק שחלקם פועלים בשבת, מה גם שאי הפעלת הקפה בסופי השבוע תגרום הפסד כספי לעירייה.

"חייה ותן לחיות"
במשך חמש שנים הפעילה את המקום זכיינית לא כשרה של רשת בתי הקפה 'קקאו'. רק לאחר הזכייה במכרז נודע לסיעת ש"ס כי בית הקפה יפעל גם בשבת וכתוצאה מכך נוצר קרע של ממש, עד כדי כך שסיעת ש"ס - שנחשבת לבת הברית החזקה ביותר של סיעת ראש העירייה מוטי ששון - איימה לפרוש מן הקואליציה.

יו"ר סיעת ש"ס, סברלו, טען אז כי למרות שהוא יושב בדירקטוריון של החברה לבילוי ובידור שניהלה את המכרז הקודם, הוא כלל לא ידע שמדובר בבית קפה ללא השגחת כשרות. בנוסף, לא מעט חברי מועצה מחו על אישור הבנייה החריג שניתן למקום, ותהו כיצד ייתכן שדווקא במבנה שנמצא בבית העירייה יש חריגת בנייה. בהצבעה שנערכה אז בישיבת המועצה הצביעו מרבית חברי המועצה נגד המכרז. מי שהצליח להרגיע את הרוחות היה היועץ המשפטי של העירייה דאז, ליפא קמינר, שהסביר כי העירייה מחויבת למכרז וכי כל הפרה שלו עלולה לגרור תביעה נגדה. בנוסף הוסבר שחריגת הבנייה אושרה על ידי הגורמים הרלוונטיים ולרגע נדמה היה כי העניין נשכח.

חמש שנים עברו מאז והסערה אמנם נרגעה, אך לא נשכחה. לקראת סיום החוזה של הזכיינית, פרסמה העירייה מכרז חדש, אך הפעם היה ברור שבית קפה ללא הכשר לא יוכל להשתתף במכרז, ובסיעת ש"ס סוף כל סוף נשמו לרווחה.

"ברגע שיש מכרז חדש ברור שמכניסים כשרות לרשימת הדרישות", אומר סברלו. "בזמנו התנגדנו אבל ברגע שהיועץ המשפטי הסביר את המצב הבנו שאין לנו ברירה והמתנו. יש הרבה מקומות פתוחים בשבת, אנחנו לא שלמים עם זה אבל גם לא מתנגדים, אנחנו מאמינים בחייה ותן לחיות. התורה דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום. אנחנו נגד כפייה דתית אבל גם נגד כפייה חילונית".

עוד לא בטוח שהזכיין יתחלף. אם הוא יישאר ויקבל כשרות תשב שם לכוס קפה?
"בוודאי. כל אחד יכול להתמודד בהתאם לתנאים ואני נכנס בשמחה לכל מקום כשר בחולון".

אסור להפלות
"המאבקים שהיו לפני חמש שנים לא יחזרו על עצמם, כי מאז שמתחם 'לה פארק' נפתח אף אחד לא יכול לטעון שהעיר מתחרדת", אומר גורם שמעורב בהתנהלות העסקית סביב המבנה. "כשיש כל כך הרבה בתי קפה בעיר שעובדים בשבת, זה נשמע מאוד הגיוני ואפילו מתבקש שיהיו מקומות שסגורים בשבת".

אבל לא כולם יסכימו עם הקביעה הזו. דיירי הרחובות ויצמן וההסתדרות, הקרובים לבניין העירייה, לא כל כך שמחו לשמוע על ההחלטה. "אני שומעת שכל חולון חוגגת בשבת וזה נחמד, אבל בגילי, כשאין רכב, קשה מאוד להתנייד ולהגיע למקומות הבילוי בכניסה לעיר", אומרת פנסיונרית מחולון שמתגוררת ליד בית הקפה.

"עבורי זה המקום היחיד שפתוח בשבת, באיזור שממילא אין בו הרבה בתי קפה וחבל שגם הוא נסגר", הוסיפה התושבת. "אני יודעת שגם לדתיים מותר ליהנות, אבל זה מקום ציבורי. אם עובדי העירייה זקוקים למקום כשר אפשר לפתוח להם מזנון בתוך המבנה. זה איזור חילוני, אז אין טעם להתאים אותו לדתיים".

בית הקפה. יוכשר? (צילום: קובי קואנקס)בפן המשפטי, על פי פקודת העיריות, לכל רשות מקומית יש את הזכות לקבוע את הסטטוס קוו שלה והאם היא מאפשרת לבתי עסק לפעול במהלך סופי השבוע, או שהיא קובעת בהתאם לחוק העזר העירוני שהעיר מושבתת בשבת. זה בוודאי לא המצב בחולון, שכאמור יש בה פעילות רבה של בתי עסק במהלך סוף השבוע.

אז האם ייתכן שהעירייה תקבע שעסק אחד יכול לפעול בשבת, כמו במתחם 'לה פארק', ומנגד תכפה על עסק אחר שלא לעבוד בשבת? "יש להבדיל בין פעילות העירייה מתוקף כוחה השלטוני שנעשית לטובת הציבור, לבין חוזה עם גוף פרטי במבנה שבבעלותה", מסביר חבר מועצת העיר מהאופוזיציה, עו"ד שמעון חזן.

"בחוזה פרטי מותר לשים סייג שבו אסור לפתוח בשבת, אבל בארה"ב לדוגמא דבר כזה לעולם לא היה מתקבל, כיוון שאסור לרשות מקומית להפלות בין בעלי עסקים. נכון שהמסעדה נמצאת בשטח פרטי של העירייה, אבל השטח הזה נמצא בנאמנות אצל העירייה והיא שומרת עליו עבור התושבים. לכן אסור לה להיכנס למקום של אפליות.

רשות מקומית צריכה להיות ניטרלית ולא להיות לטובת דתיים או לטובת כל אוכלוסייה אחרת, היא צריכה לשרת את כלל תושביה".

פחות הכנסות

היבט אחר אליו מתייחס עו"ד חזן הוא ההיבט הכלכלי. "העירייה מחויבת להשיג לתושבים את העסקה הטובה ביותר עבורם. עסק שסגור בשבת מרוויח פחות ולכן גם משלם פחות, כי חסר לו יום אחד של הכנסות בשבוע. כתוצאה מכך העירייה לא עושה את העסקה הטובה ביותר שהיא יכלה לעשות.

"בנוסף, נשאלת השאלה - אם בחוזה הקודם סגירה בשבת לא הייתה תנאי, מדוע נזכרו דווקא עכשיו להכניס את זה כתנאי? אם בית קפה לא כשר היה טוב בעבר, מדוע עכשיו הוא כבר לא טוב? בזמנו, ביום הבחירות, טענו שאני מכרתי את העיר לדתיים, אבל המציאות מראה אחרת", מסכם עו"ד חזן.

על דלתות הכניסה לקפה 'קקאו' כבר נתלה שלט שבו נכתב כי בסוף החודש יסגור הסניף את שעריו והלקוחות יעודכנו לגבי המשך הפעילות של הזכיינית. מרשת 'קקאו' נמסר כי טרם התקבלה החלטה האם להתמודד במכרז החדש או לא, וכי התנאי לסגירה בשבת אינו מהווה בעיה מכיוון שהרשת מחזיקה סניפים כשרים רבים, חלקם אף בהכשר למהדרין.

מהעירייה נמסר בתגובה: "פרטי המכרז החדש טרם גובשו והוא טרם פורסם. אחת הסוגיות שנבחנות היא שהזכיין החדש יפעיל את המקום הן כבית קפה לציבור הרחב והן כמזנון לעובדי העירייה וכיבוד לישיבות הנערכות בה ובכך תגדל הכנסתו. במידה שכך יוחלט, הרי שמזנון שמשרת עובדי גוף ציבורי ואורחיו השונים צריך להיות בעל תעודת כשרות, על מנת שכלל עובדי העירייה והבאים בשעריה יוכלו להשתמש בשירותיו ולכן גם המכרז ייערך על ידי העירייה עצמה, כאשר חברת הבת לכל היותר תתפעל את המכרז מול הזוכה בו.

"יצוין, כי כשפורסם המכרז לפני חמש שנים, פעל בבית העירייה מזנון וכן לא היה בחולון אף בית קפה שהיה פתוח בשבת. לפיכך, בעירייה סברו אז שנכון יהיה לפתוח את המקום בסופי שבוע לרווחת התושבים. כיום המצב השתנה ובעיר קיימים בתי קפה, מסעדות ופאבים, הפתוחים שבעה ימים בשבוע והתושבים נהנים ממגוון אפשרויות בילוי".