בני משפחתו של רון חביב בן ה־53 מחולון היו צריכים להתמודד השבוע לא רק עם מותו הפתאומי, אלא גם עם ההתנהלות של חברה קדישא.

מי הסתיר את המצבה של ראש העיר הראשון?

בערב המימונה חגג חביב עם משפחתו ובשלב מסוים אמר להם שהוא יוצא לנשום אוויר צח. כאשר הוא לא חזר ולא ענה לטלפון הנייד שלו, בני משפחתו התחילו לדאוג.

"התקשרנו למשטרה כי הבנו שמשהו קרה", אומרת אחותו אביבה חביב, שעות ספורות לפני הלווייתו. "במשטרה כבר ידעו שנהג שלקה בלבו התנגש עם הרכב בעמוד ברחוב יוספטל ונהרג, ומיד עשו את החיבור והודיעו לנו מה קרה. קיבלנו את הבשורה בשוק גדול, גם אבי ז"ל נפטר בחג הפסח לפני שמונה שנים וזה ממש החזיר אותי לתקופה הזו".

לא רק בגלל העיתוי אביבה נזכרה במותו של אביה האהוב, אלא גם בגלל ההתמודדות עם חברה קדישא. לטענתה, הם ניצלו אותה אז באבלה ומנסים לעשות זאת שנית גם היום.

אחרי שאביה נפטר, חברה קדישא הציעו לאביבה לשלם 6,000 שקל כדי לשמור חלקת קבר לאמה, לצד האב. "הייתי אפופה באבל, ולמרות שבדיעבד זה נשמע לי תמוה, אמא רצתה בזה ולכן קיבלנו החלטה לשלם להם".אחרי מותו של רון השבוע, האם החליטה שחלקת הקבר שנשמרה עבורה - תועבר לבנה. "פנינו לחברה קדישא, וכשביקשתי להחליף את שם המיועד לחלקה הודיעו לי שזה יעלה לנו 5,300 שקל", מספרת אביבה. "שאלתי מה הסיבה, הרי אין צורך לעשות הכנה נוספת, את ההכנה כבר עשו לפני שמונה שנים. זה בסך הכל כמה תקתוקים במחשב, אז מדוע הם דורשים על זה סכום כל כך גבוה?

"אני מודה שבשלב הזה הייתי מאוד כעוסה וצעקתי עליהם בטלפון", הוסיפה אביבה. "הם כבר ניצלו בעבר את הצער שלי, דחקו אותי לפינה ושילמתי להם, ואני לא מוכנה שזה יקרה שוב. זה לא עניין של כסף, הרי בשביל אחי אני מוכנה לשלם הכל ולתת הכל, אבל זה עניין של עיקרון. אסור להם לנצל צער של משפחה אבלה כדי להוציא סתם כספים".

מחברה קדישא נמסר בתגובה: "השינוי במחיר הוא תוצאה של שינוי בקרבת המנוח לנקבר. בעוד שבני זוג אשר מעוניינים לרכוש חלקה סמוכה זכאים למחיר מוזל, ילדים צריכים לשלם מחיר גבוה יותר ועל כן נדרשה המשפחה להוסיף את ההפרש".