צילום: יעקב נחומי מפגש מרגש התרחש בבית 'אורנית', מרכז התמיכה והסיוע לחולי סרטן של 'עזר מציון'. אלי ברגר מחולון שסבל ממחלה חשוכת מרפא, נפגש עם גל ספרא שתרם עבורו מח עצם והציל את חייו.

הודיה בת ה-7 רוצה לעמוד על הרגליים

במהלך בדיקת דם שגרתית לפני כשנתיים אובחן ברגר בן ה־69, אב לשלושה וסב לחמישה, כחולה ב־MDS, מחלת דם שבה הגוף מפסיק לייצר כדוריות דם אדומות.

במשך שנה נזקק ברגר לתרומות דם קבועות והרופאים הזהירו אותו שבריאותו מידרדרת ואם לא יימצא עבורו תורם מח עצם - הוא עלול לחלות בסרטן הדם.
גל ספרא בן ה־26, סטודנט למדעי המחשב מתל אביב, הצטרף למאגר של 'עזר מציון' בזמן שירותו הצבאי. במהלך יום לימודים שגרתי הוא קיבל שיחת טלפון ונמסר לו שנמצא מתאים לתרום מח עצם לאדם חולה.

"ברגע שהתקשרו לא הייתה לי דילמה. אי אפשר לומר 'לא', אתה מבין שהחיים של מישהו אחר תלויים בך", אומר ספרא.ברגר קיבל את הבשורה המשמחת בהפתעה. "לא אשכח את התאריך, זה היה ב־24 בנובמבר 2014. קיבלתי טיפול כימותרפי ועברתי את ההשתלה. אמרו לי שייקח זמן עד שנוכל להיפגש, ורק סיפרו לי שמדובר בבחור צעיר עם עיניים חומות.

"באופן מפתיע, מיד אחרי הטיפול השיער שלי התחיל קצת להתכהות ולהתקרזל, אז חשבתי שאולי מדובר בבחור תימני. כבר התחילו לקרוא לי במשפחה זכריה ברגר", הוא מוסיף בהומור. "מאוד שמחתי לראות את גל, הוא ממש הציל את חיי ומעכשיו הוא כמו הבן שלי כיוון שדמו זורם בעורקיי".

ספרא הוסיף: "כשאתה רואה את האיש שהצלת ושומע את הסיפור שלו, אתה מבין שזה היה שווה".

המאגר הלאומי של 'עזר מציון' לתורמי מח עצם הוקם בשנת 1998 והוא המאגר היהודי הגדול בעולם. עד כה הצטרפו למאגר, שאותו מנהלת ד"ר ברכה זיסר, 801,620 תורמים פוטנציאלים, שהצילו את חייהם של 2,069 חולים. מזה עשר שנים, כל מתגייס לצה"ל יכול להצטרף למאגר התורמים.