צילום: זה היה יכול להיות תסריט מעולה לסרט מתח. אדם שמציג את עצמו כעובד חברה ביטחונית גדולה וידועה בארץ, עוזרים שלבשו בגדי עבודה של החברה, מזכירה שמתקשרת לתאם תשלומים ולשלוח מסמכים מזויפים. כך הצליחו, על פי כתב אישום שהוגש נגדם, עדי מקדשי בן ה־44 מבת ים וחנוך פשדצקי בן ה־68 מחולון להונות מנהלת של חברה לציוד חשמל, שהייתה בטוחה שהיא עושה עסקים עם התעשייה האווירית. הם רכשו ממנה סחורה בכשבעה מיליון שקל, שילמו עבורה כמיליון - ומכרו אותה, ובכך גרפו לכיסם כסף רב.

הורים טוענים: מאמן הג'ודו צירף אותנו לעמותה

הלוגו המזויף
מקדשי עבד כסוכן מכירות בחברה גדולה לאספקת ציוד חשמל, כבלים ואלקטרוניקה בתל אביב, והכיר את אופן הפעולה של החברה שאותה תכנן לעקוץ יחד עם שותפו וכן את המוצרים שהיא משווקת. על פי כתב האישום שהוגש נגד מקדשי ופשדצקי, ביוני 2015 הם החליטו לעשות לחברה המדוברת תרגיל עוקץ ולהוציא ממנה במרמה ציוד, במטרה למכור אותו ולהרוויח כסף.

פשדצקי יצר קשר עם החברה, סיפר כי שמו 'דוד פלדמן' וכי הוא עובד ב'אלתא', חברת בת של התעשייה האווירית, ופירט כי הוא מהאחראים להקמת עיר הבה"דים של צה"ל בנגב. פשדצקי סיפר כי ברצונו לרכוש ציוד מהחברה וביקש להיפגש עם נציגיה. 'אלתא' היא אכן חברת בת של התעשייה האווירית והשתתפה בהקמת עיר הבה"דים, אך אין כל קשר בין פשדצקי לחברה.

בשיחת הטלפון עם המנהלת הבכירה בחברה אמר פשדצקי שהוא מעוניין להיפגש איתה, והשניים נפגשו בבית קפה במודיעין, אחרי שפשדצקי הסביר כי משרדו הפרטי נמצא במפעל החברה באשדוד ולא במודיעין. באותה פגישה הוא סיכם עם המנהלת איזה ציוד הוא מעוניין לרכוש וכן את לוח הזמנים של התשלומים, זאת, על פי האישומים, כאשר הוא מצויד במידע שהעביר לו מקדשי.יום לאחר הפגישה, כדי לקדם את הקשר ביניהם, שלח פשדצקי לחברה מסמך מזויף שנראה כמסמך רשמי של התעשייה האווירית. על המסמך היה הלוגו המוכר של החברה, מספר הזמנת רכש והזמנה שבה מפורטת בקשה לרכישת ציוד בשווי של כ־250 אלף שקל.

כדי ליצור תחושת אמון וביטחון, התקשרה לחברה אישה שהציגה את עצמה בשם 'שירן' (שעדיין לא נתפסה על ידי המשטרה). אותה 'שירן' סיפרה שהיא מזכירתו האישית של אדם בשם 'משה' המכהן בדירקטוריון 'אלתא' ומורשה חתימה מטעמה. אותה 'שירן' סיכמה עם נציגי החברה כיצד יעשה התשלום, ובחברה לא חשדו שהם משוחחים עם מתחזה.

"העובד" מאלתא
ב־20 ביולי 2015, על בסיס ההזמנה הכוזבת והשיחה עם 'שירן', סיפקה החברה את הסחורה למפעל 'אלתא' באשדוד. בשלב זה נדרשה מפשדצקי ומקדשי יצירתיות רבה, שככל הנראה לא חסרה להם. כשמנהלת החברה הגיעה למפעלי 'אלתא' באשדוד היא התקשרה לפשדצקי, אך במקום להכניסה למפעל היא התבקשה להמתין בחוץ.

רק לאחר כמה שעות, כאשר הסחורה עדיין ברשותה, הגיע אליה מאבטח בשם 'לירן' שהיה לבוש בבגדי עבודה של 'אלתא' ומצויד בתג עובד, דברים שגרמו לה לחשוב שאכן מדובר בעובד החברה. 'לירן' (זהותו לא ידועה עדיין) הרגיע אותה, הבטיח כי פשדצקי בדרכו למקום, וביקש ממנה לפרוק את הסחורה מחוץ למפעל כדי שלא לעכב אותה בתור לבדיקה הביטחונית.

המנהלת פעלה לפי ההוראות של 'לירן' ומאז, ב־22 הזדמנויות שונות, העבירה החברה ציוד לפשדצקי, בין השאר כבלים לארונות חשמל, סלילים, כבלים מיוחדים להובלת חשמל בעוצמה גבוהה, שקעים ותקעים. פשדצקי הסביר למנהלת כי מקומות האספקה השונים נקבעים בהתאם לפרויקטים של חברת 'אלתא'. בדרך זו, על פי כתב האישום, הצליחו השניים להוציא מהחברה סחורה בשווי של כשבעה מיליון שקל.

במקביל פעלו פשדצקי ומקדשי כדי למכור את הציוד. מקדשי הציג את עצמו בשם 'אבי', הגיע עם הסחורה למקומות שונים כמו איזור התעשייה ברקן ומחסום חורה, מכר אותה לאנשים ששילמו לו בכסף מזומן ומשם הועבר הציוד לשטחים ולעזה.

באוקטובר 2015, כדי שלא לעורר חשד, שילמו פשדצקי ומקדשי לחברה סכום צנוע של 88,900 שקל במזומן, במקום 210,000 שקל כפי שסוכם בלוח התשלומים המקורי. פשדצקי ו'שירן' הסבירו למנהלת החברה שהם משלמים לה במזומן כי החברה עוד לא עברה תהליך של מכרז.

כשבוע לאחר מכן פשדצקי שילם לחברה עוד 60 אלף שקל. רק לאחר הפצרות חוזרות ונשנות של המנהלת הואילו פשדצקי, 'שירן' ו'משה' להעביר לה תשלומים נוספים, ומנובמבר 2015 ועד ינואר 2016 שולמו לחברה כמה תשלומים בסכום כולל של כמיליון ושלוש מאות אלף שקל.

התפנית בעלילה
הנאשמים לא הסתפקו בנזק הכלכלי שגרמו לחברה, והחמירו את מצבה כשגרמו לה לקחת הלוואה על סמך הבטחות השווא שלהם.

בינואר 2016, עקב קשיים כספיים שאליהם נקלעה החברה, פנתה המנהלת ל'שירן' וביקשה ממנה אסמכתא בדבר היקף הסחורה שסופקה לה, כדי להגדיל את אשראי הבנק של החברה. 'שירן' העבירה לחברה מסמך של ה