צילום: shutterstock אילן כהן מחולון הגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד החברה לבילוי ובידור, חברת בת של עיריית חולון, בטענה שהיא מפלה תושבים וגובה כסף באופן לא שוויוני עבור השימוש במתקניה. על פי הבקשה, החברה מנהלת מחירון כפול - אחד לתושבים והשני לחברי ועדי עובדים חזקים, וכך למעשה פוגעת בזכות לשוויון וגורמת לאפליה.

תושבי חולון? מגיע לכם פיצוי

כאשר כהן התקשר לקאנטרי 'בריזה' וביקש לעשות מינוי לו ולמשפחתו המונה חמישה נפשות, השאלה הראשונה שנשאל הייתה היכן הוא ואשתו עובדים, זאת כיוון שיש "מחירים מצוינים לוועדי עובדים". אם כהן או אשתו היו עובדים לדוגמה בבנק הפועלים או בחברת החשמל, הם היו נהנים מקרוב ל־50 אחוז הנחה בדמי המינוי, כ־11 אלף שקל בשנה ללא הנחה.

כאשר כהן ביקש להבין ממה נובע פער המחירים, נמסר לו כי החברות הגדולות מסבסדות את המינויים של עובדיהן. כהן ביקש לראות הסכמים עם החברות שמוכיחים כי הן מעבירות כסף לעובדיהן, אך לטענתו נתקל בסירוב.

לאחר בדיקה נוספת הבין כהן כי המחיר כלל לא מסובסד. לטענתו אף נמסר לו על ידי גורם בחברה שהיא מעניקה מחיר מוזל לחברות גדולות כיוון שהן מביאות כמות גדולה של מינויים.

כהן טוען שניתן להבין כי יש מחירון כפול, ולמעשה נוצר מצב שהחלש מממן את החזק."מדובר בפגיעה קשה ולא מידתית בקבוצה גדולה של תושבים", נכתב בבקשה שהוגשה על ידי עורכי הדין יצחק אבירם ודנה שילוני. "רבים מהתושבים אינם מקושרים ואינם 'מסודרים' ולכן אינם יכולים ליהנות ממתקני העירייה שנבנו מכספם. אלה שכן עושים זאת בסופו של דבר ומחוסר ברירה, משלמים סכום לא הוגן ולא סביר".

הדיון הבא נקבע לספטמבר 2015, וכהן משוכנע שהשופטת תראה את צדקתו. "אלה כספי ציבור ויש להשתמש בהם כחוק".

מהחברה לבילוי ובידור נמסר בתגובה: "הבקשה להגיש תביעה ייצוגית הוגשה לבית המשפט אך טרם אושרה. כל מהותה היא תקיפת מתן הנחות באשר ופעילות עסקית לגיטימית לטובת תושבי העיר חולון והסביבה, פעילות אשר אין בינה ובין 'אפליה' דבר וחצי דבר, והכל, לכאורה, מתוך מטרה להשיא רווחים למבקש. מטרתה של הבקשה סובבת סביב טענות או מסקנות מופרכות. בעניין ניצול כספי הארנונה לטובת "אחרים" מדובר בטענות חסרות שחר הבאות ליצור אווירה מקוממת, כאשר אין כל קשר בין גביית כספי ארנונה לבין החברה לבידור ולבילוי חולון, או לבין המנויים ו/או לבין השירותים שמעניקה החברה. החברה פועלת בעולם עסקי כגוף עסקי, משלמת דמי זיכיון בסך מיליוני שקלים בשנה לעירייה ואף משלמת תשלומי ארנונה. יתרה מזאת, בפועל, החברה פועלת ומצליחה לתת הנחות רבות לקבוצות שונות, והדבר מביא להוזלת התשלומים של שאר המנויים בקאנטרי. לפיכך, אין כל טעם או הגיון בריא מאחורי טיעוני הבקשה, ומוטב היה שלא הייתה באה לעולם כלל".