צילום: קובי קואנקס עשר שנים אחרי שתושבת חולון הגישה עתירה ייצוגית נגד העירייה בשל גביית יתר של ארנונה, הוצעה פשרה שעתידה להתקבל בקרוב. "זו ללא ספק הצלחה גדולה", אומרת אתי משטה, תושבת העיר שהגישה את העתירה. לתושבים יש 45 יום להתנגד לפשרה, ואם לא יהיו הפתעות, היא תאושר סופית בתחילת חודש אפריל.

אירועי פסטיבל הנשים בחולון? לא לדתיות

50 אלף שקל פיצוי
בשנת 2005 הבחינה משטה כי יש שינוי בין חיוב הארנונה האחרון שקיבלה, לבין החיובים הקודמים. ההפרשים נבעו מתעריף גבוה ומיוחד למ"ר הראשון של דירות מגורים באיזור א' בחולון. משטה שמה לב שעבור המ"ר הראשון, התשלום הוא 139.41 שקל בשנה, ועל כל מ"ר נוסף מחייבים ב־40.32 שקל בשנה בלבד. החיוב על המ"ר הראשון בוטל בינואר 2006, ואילו הגבייה החריגה נעשתה ממרס 2004 ועד דצמבר 2005.

למרות שמרבית התושבים התעלמו מהחיוב החריג, משטה החליטה להגיש תביעה ייצוגית, שבה למעשה משתתפים כל מי ששילמו ארנונה בחולון בתקופה המדוברת ומתגוררים באיזור א', שכולל כמעט את כל העיר. משטה פנתה למכר שלה, עו"ד אלכס כץ ממשרד עורכי הדין 'כץ, גבע איצקוביץ'' מתל אביב, שמתמחה בתחום המיסוי המוניציפלי, וביקשה ממנו לבדוק את הנושא."לא היססתי לרגע והחלטתי לפנות אל עו"ד כץ כדי שיבדוק עבורי אם ההפרשים בחיוב הארנונה מתאימים לצו הארנונה", מסבירה משטה. "כמו כן, רציתי לדעת אם יש עילה לתביעה ייצוגית עבור כל תושבי חולון. כמובן מעל הכל רציתי שייעשה צדק".

העתירה שהוגשה בשם משטה נידונה במשך עשר שנים בערכאות משפטיות, ורק בשבוע שעבר הוצעה פשרה שעתידה לקבל אישור סופי בקרוב. במסגרת הפשרה, העירייה תפצה בשוברים את מי שזכאי לקבל פיצוי, תשלם את שכר עורכי הדין בתביעה (עלות של 100 אלף שקל) ותפצה את משטה בכ־50 אלף שקל.

האם את מרוצה מהפשרה שהושגה?
"בהחלט כן, אמנם מדובר במאבק אישי שלי, אבל כל תושבי העיר יוכלו ליהנות מהתוצאה", אומרת משטה. "לאורך עשר השנים שעברו מאז הגשת התביעה, לא עלה בדעתי לבטל אותה".

לא הרבה זמן
גם עו"ד כץ הביע שביעות רצון מהמשא ומתן מול עיריית חולון, למרות שהפשרה טרם אושרה. "העירייה תיקנה את הפגם ולמעשה כבר שנים אין בעיה בגבייה. העתירה הוגשה רק כדי לפצות את הקבוצה המדוברת. בתביעה ייצוגית אין דרישה שמישהו מחברי הקבוצה יעשה פעולה מסוימת, התביעה מתבצעת עבורם והם מקבלים את הפיצוי המלא.

"בשלב זה, כל תושב יכול להגיש התנגדות, להוציא את עצמו מהקבוצה ולהמשיך את המאבק באופן עצמאי, אבל אני מעריך שהפשרה תתקבל ושנוכל לסיים כבר את הסיפור הזה", הוסיף עו"ד כץ.

מדוע התהליך לקח כל כך הרבה זמן?
"עשר שנים לא נחשבות הרבה זמן כשמדובר בהליך משפטי כזה. היינו פעמיים בבית המשפט העליון, התחלף שופט וגם המשא ומתן מול העירייה לקח זמן, כיוון שכגוף ציבורי כל החלטה דרשה מהם בדיקה מעמיקה וקבלת אישורים".

הסדר הפשרה שהציעו עורכי הדין של משטה ועיריית חולון, כולל מתן הטבה לכל בית אב שזכאי לה, ואפשר לממש אותה במגוון דרכים: כרטיס בודד לימית 2000 או למוזיאון הילדים, הנחה בסך 30 שקל לרכישת כרטיס אחד להצגה בתיאטרון חולון, קבלת שני כרטיסים בחינם לסרט ב'סינמטק' חולון, קבלת שלושה כרטיסי כניסה בחינם למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון, או קבלת שני כרטיסי כניסה בחינם למוזיאון העיצוב בחולון.על פי הפשרה, העירייה תצרף לחשבון הארנונה של התושבים שהשתתפו בתביעה הייצוגית, שובר המעניק הטבה הניתנת לבחירה, בהתאם לפירוט. תקופת מימוש ההטבה תהיה במהלך 18 חודשים ממועד הנפקת השובר. על פי הערכה, שוויי הפיצוי מבחינת העירייה הוא בין 1.91 מיליון שקל ל־2.54 מיליון שקל, תלוי בהטבות שייבחרו.

ההודעה על הפשרה פורסמה בשבוע שעבר (17 בפברואר), והתושבים יכולים להגיש התנגדות בתוך 45 יום ממועד הפרסום. אין סבירות שהשופט יפסול את הפשרה, אלא רק אם מספר גדול של תושבים יביעו התנגדות, והמשמעות היא שהם מוציאים את עצמם מתוך הסכם הפשרה.

אחת המתנגדות היא ליאורה פור, חברת המשמר החברתי בחולון, שטוענת כי מדובר בפיצוי שאינו הולם. "מה שהם הציעו הם בעצם דברים שגורמים להוצאה של עוד כסף", טוענת פור. "מי ילך לבד לימית 2000 או למוזיאון הילדים? הרי ברור שצריך לקנות עוד כרטיס. גם אם יבחרו בהנחה של 30 שקל לרכישת כרטיס אחד להצגה בתיאטרון חולון, עדיין יאלצו לשלם לקנות כרטיס נוסף. "חוץ מזה, מה תעשה עם הכרטיסים האלה קשישה שבקושי יוצאת מהבית?", שואלת פור. "צריך גם לזכור שכרטיס לימית 2000 אפשר להשיג בקלות בוועדי עובדים ביותר מ־50 אחוז הנחה, זה לא שהעירייה מביאה 100 שקל".

לטענת פור, מוטב היה אם היו מחזירים לתושבים את הכסף, בדיוק כפי שגבו אותו. "אנחנו במשמר החברתי כבר בודקים את האפשרויות המש