צילום: shutterstock פסטיבל אישה 2016 בחולון יתקיים השנה בין התאריכים 12-10 במרס, תחת הקונספט של הסרת מחיצות בין קהל ויצירה נשית. אבל כנראה שלא כל המחיצות יוסרו, ובקרב נשות הציבור הדתי־לאומי בעיר יש כעס על כך שבפסטיבל תשתתף רבה רפורמית ושחלק מהאירועים יתקיימו בשבת.

ראש העירייה לחברי המועצה: אין כניסה לביה"ס

במסגרת הפסטיבל יתקיימו שלושה אירועים ללא תשלום ברחבת המדיטק. אחד מהם יהיה טקס קבלת שבת עם פייטניות ורבה רפורמית, ואירוע נוסף הוא מסיבת בוקר עם הרכב מוזיקלי, שגם הוא ייערך בשבת (12.3).

נשים דתיות ששמעו על לוח הזמנים הביעו מורת רוח. "כל סוף שבוע עיריית חולון עורכת אירועים עירוניים וכולנו מבליגים, אבל כשמדובר ביום האישה, מן הראוי היה לאפשר גם לנשים דתיות להשתתף בו, לא לקבוע אותו במהלך השבת ולמעשה לעשות חילול שבת עם כספי ציבור", אמרה אישה דתייה שעובדת בעירייה. "בנוסף, לערוך אירוע שבמרכזו רבנית רפורמית, זה אומר שבזמן שלדתיים אין כאן מקום, לרפורמים דווקא יש, וזה מכעיס".

הנוכחות של רבנית רפורמית באירוע הכעיסה רבים במגזר הדתי־לאומי בעיר. "לעשות יום אישה זה טוב ויפה, וגם הנושאים הפמיניסטיים מקובלים אצלנו, אבל ההקשר הרפורמי לא ברור לי", אמרה חני דיין, פעילה במגזר הדתי־לאומי בחולון. "כנראה שהם מנסים להרים אותם ולא ברור לי מדוע."זה לא סוד שהנושא הרפורמי לא מקובל עלינו", הוסיפה דיין. "כשמדובר באירוע במימון ציבורי, היה ראוי שלא ינסו לפאר מגזר אחד, בזמן שמונעים ממגזר אחר להשתתף. אירוע ציבורי צריך להיות ממלכתי, יש סטטוס־קוו במדינה שלא מקיימים אירועים ציבוריים בשבת".

הפסטיבל יתחיל ביום חמישי 10 במרס באירוע פתוח לציבור הרחב, שיהיה למעשה האירוע החינמי היחיד אליו יוכלו להגיע נשים דתיות. המופע יתקיים ברחבת המדיטק וימזג שפות וזהויות, מוזיקה מקורית, שירה, וידאו ארט ומחול. שאר מופעי יום האישה יהיו בעלות של בין 60 ל־100 שקל, עם הנחות לתושבי חולון.

את הפסטיבל שמתקיים מדי שנה בצמידות ליום האישה הבינלאומי, מפיקה דניאל לב-פקטור. על צוות ההיגוי וקשרי קהילה, אמונה ראש המחלקה למעמד האישה בעירייה, רמה אליקים. המנהלת האמנותית של הפסטיבל היא סיגל וייסבין-רוזמן.

מהעירייה נמסר: "כידוע, ישנם אירועי תרבות רבים שמתקיימים בחולון בשבת. בין מגוון האירועים המתקיימים במהלך השנה ישנם גם כאלה המיועדים למגזר הדתי. פסטיבל אישה שם את "מגזר הנשים" במרכז על שלל מרכיביו וגווניו והנהלת הפסטיבל אינה שואלת את האמניות המשתתפות מאיזה רקע הן או לגבי האמונות הדתיות שלהן. בשנה שעברה, למשל, היו בפסטיבל שני מפגשים מרתקים עם הינדה הרבסט החרדית מבני ברק וכן עם רחל קשת שחקנית דתייה. השנה יתקיימו שני מפגשים עם מרלין וניג, חרדית מירושלים. בכל מקרה, בין שלל האירועים והמופעים במסגרת הפסטיבל, הקהל שומר המסורת מוזמן בהחלט ליהנות ממופעים שיתקיימו בימי חמישי, שישי בבוקר ובמוצאי שבת".