רענן שוורץ מחולון בסך הכל רצה לרשום את בנו לחוג ג'ודו בעיר - ולא ידע במה הוא הסתבך, והוא לא היחיד. תוך זמן קצר נוצר קשר חם וחברי בין שוורץ לבין מאמן הג'ודו של בנו, גיא מזרחי, ששכנע אותו לסייע כספית לעמותת ג'ודו שנקלעה לצרות. רק כאשר שוורץ דרש את כספו בחזרה והופנה לגזבר העמותה, הוא הופתע לגלות שהוא בעצמו חבר ועד העמותה והגזבר שלה. שוורץ והורים נוספים שילדיהם למדו בחוג, הפכו ללא ידיעתם או רצונם - לחברים בעמותה שכעת חייבת להם כספים.

הילד שאיבד את ידיו חולם להיות אלוף טקוואנדו

"סוג של מנטור"
שוורץ פגש את המאמן מזרחי, כאשר הביא את בנו לחוג ג'ודו במתנ"ס נאות שושנים של רשת קהילה ופנאי. "היינו חבורה של כמה אבות שהביאו את הילדים שלהם לחוג. עם הזמן הבנו שגם לנו מתחשק ללמוד וביקשנו לפתוח קבוצה לבוגרים", משחזר שוורץ כיצד נוצר הקשר עם המאמן.

"התארגנו קבוצה של 11 אבות והוא אימן אותנו בין פעמיים לשלוש בשבוע", מספר שוורץ. "אני חייב לומר שמהר מאוד הקשר המקצועי הפך לחברי. עם הזמן ראיתי בו חבר אמת, ואפילו מעבר לזה: בג'ודו המאמן הוא הסאנסיי שלך, סוג של מנטור ומדריך, הקשר הופך להיות מאוד קרוב. באופן אישי אהבתי אותו, אבל כנראה שבגלל זה אומרים שכל הנוכלים מקסימים".

הקשר החברי והספורטיבי הפך מהר מאוד גם לקשר עסקי, כאשר מזרחי פנה לשוורץ וביקש ממנו סיוע כספי לעמותת 'ג'ודוקאן' שהוא מנהל בחולון. "הוא סיפר שלעמותה יש קשיים עם תזרים המזומנים, ושהוא זקוק לכסף שעבורו ייתן לי צ'ק שאוכל לפדות למזומן. הוא ידע שבדיוק סיימתי עבודה גדולה וקיבלתי פיצויים יפים ושאל אם אוכל לעזור".

לא חששת להעביר כסף לעמותה שלא הכרת?
"זה אולי נשמע נאיבי, אבל בגלל שזה היה הוא, לא היה לי ספק קל אפילו. אם לרגע הייתי חושב שאני נופל בתרגיל עוקץ, הייתי אולי מבקש ערבויות או חתימה על מסמך כלשהו. הקשר בינינו היה כל כך קרוב שבכלל לא העליתי על דעתי שזה עלול לקרות".

מי פה הגזבר?
תחילה העביר שוורץ למאמן סכומים נמוכים שעבורם קיבל צ'ק, אותו פדה תוך זמן קצר. זה התחיל מ־3,000 שקל, לאחר מכן 4,500 שקל. ואז הגיע הצ'ק השלישי - שכבר לא נפדה. בהמשך, כל צ'ק שנתן לו המאמן בשם העמותה - חזר ללא כיסוי.

מדוע המשכת להעביר לו כסף?
"לאורך כל הדרך הוא תמיד היה זמין, ענה לכל שיחת טלפון ולכל מסרון, אז לרגע לא חששתי. כשהצ'ק הראשון חזר הוא מיד הביא לי עבורו מזומן, וזה נתן לי ביטחון בו. בשלב מסוים, אחרי כשלושה חודשים, הבנתי שנפלתי בפח והתחושות היו קשות. בכל פעם הוא נתן תירוץ אחר, אבל אני סירבתי להמשיך להעביר לו כסף עד שלא יחזיר לי את החוב, שהצטבר לכמעט 50 אלף שקל".

כששוורץ הבין שלא יראה את כספו בחזרה, הוא פנה לעו"ד יואב בן פורת, המתמחה בחדלות פירעון. עו"ד בן פורת פנה לרשם העמותות כדי למצוא את חברי העמותה של המאמן, ושלח אליהם מכתב במטרה לשתף אותם בנעשה בעמותה עליה הם אחראים.

להפתעתו, הוא קיבל תשובה מעורכת הדין שמייצגת את אותם אנשים, שכתבה לו שלפני כשנתיים וחצי הם קיבלו פרוטוקול רשמי של התכנסות ועדה, שהחליפה אותם בחברי עמותה אחרים.פה כבר הייתה ההפתעה הגדולה. שוורץ ובן פורת לא האמינו למראה עיניהם. "חברי העמותה החדשים, לפי הפרוטוקול, הם לא אחרים מאשר רענן שוורץ וחבר נוסף מקבוצת הג'ודו, ישגב אור שחר", מספר עו"ד בן פורת. "כמובן מדובר במסמך מזויף לכאורה ששוורץ ואור שחר מעולם לא ראו ולא חתמו עליו, ובוודאי שמעולם לא נכחו באסיפה הזו.

"דבר נוסף, למזרחי אין בכלל זכות חתימה על צ'קים של העמותה, כיוון שהוא כלל לא בעל תפקיד בה. למרבה ההפתעה, על פי הפרוטוקול רענן שוורץ הוא גזבר העמותה ולכן יש לו רשות חתימה על צ'קים, למרות שהוא מעולם לא הסכים לקבל את התפקיד. כמובן שמדובר בזיוף אחד גדול, כיוון שעל פי רשם העמותות חברי העמותה הקודמים הם עדיין בעלי התפקידים".

עו"ד בן פורת מיהר להגיש תלונה במשטרה, ליידע את עורכת הדין של חברי העמותה קודמים, את רשם העמותות וכמובן את אור שחר, שכלל לא ידע שגם הוא מעורב בעניין ורשום כמזכיר העמותה המדוברת.

"הוא נעלם"
"גיליתי מכל העניין רק כשהסיפור עם רענן התפוצץ", מספר אור שחר. "הייתי המום מזה, כי אני חייב לציין שגיא ואני נעשינו חברים ממש טובים. למעשה, כולנו היינו חברים טובים, לא סתם מכרים, אלא חברי אמת. היינו באירועים המשפחתיים האחד של השני, ביום ההולדת ה־40 שלו, ונהגנו לבלות הרבה ביחד. לכן הסיפור הזה מאוד הפריע לי ברמה האישית. חבר לא עושה דברים כאלה".

המאמן שוחח איתך בעבר על רצונו לרשום אותך בעמותה?
"הוא סיפר לי ולרענן שהוא רוצה להקים עמותה שתעזור לילדים ללמוד ג'ודו ושנשתתף בה, אבל הוא אמר את זה מזמן בחצי משפט, ומעולם הנושא לא עלה שוב. מיותר