צילום: קובי קואנקס הם צעירים, מלאי מוטיבציה, וכדי לממש את החלומות הם צריכים כסף מזומן, ומיד. את הכסף, כך מתברר, היה קל להשיג במהירות מפתה, אך מאחוריו מסתתר מדרון חלקלק. הלוואות של 5,000 שקל צומחות לחוב של עשרות אלפי שקלים, ואז מגיעים האיומים. בחלק מהמקרים בעל החוב נדרש "לעשות טובות" למלווה. "התעסקתי עם הרבה דברים מלוכלכים כדי להחזיר כסף, אני לא גאה בזה", חושף צעיר מחולון.

הסתבך בשוק האפור: "כל החיים משלם ריביות"

ברח לאילת
יותר ויותר צעירים ובני נוער מחולון מתפתים לקחת הלוואות בשוק האפור. הם לא עושים זאת כי נקלעו לחובות, למצב בריאותי קשה או למצוקת דיור - אלא בשביל מותרות. בדרך הם מתמכרים לתחושה של מה שכסף יכול לקנות, ורק מאוחר מדי מגלים כמה עמוק הבור שחפרו לעצמם.

לפני הכל צריך להדגיש כי למרבה ההפתעה הלוואות בשוק האפור הן חוקיות, בתנאי שלמלווה יש אישור ממשרד האוצר להלוות כסף. על אף שהריביות שמציעים מלווים אלה הן גבוהות מאוד, הן כפופות להגבלות של בנק ישראל. גורמים כאלה בדרך כלל דורשים הצגת תלושי משכורת או אישור על כרטיס אשראי. הצורך באישורים על יכולת ההחזר מונעת לעתים מלווים לקבל הלוואה אפילו מגופים אלה והם נאלצים לפנות למלווים שפועלים בשולי החוק.

אריאל (שם בדוי) בן ה־20 מתגורר בשכונה טובה בחולון, והיה בסך הכל בן 17 כשלקח את ההלוואה הראשונה כדי להגשים חלום של כל תיכוניסט - לקנות את הרכב הראשון. "רציתי אוטו וחבר מהשכונה הציע לחבר אותי למישהו שילווה לי כסף. הייתי צריך בסך הכל 5,000 שקל וזה לא נראה לי סכום רציני, אז הסכמתי".

מי הסכים להלוות אלפי שקלים לתלמיד תיכון?
"מישהו מחולון שמלווה כסף לצעירים. תתפלאי, יש הרבה מלווים ולא רק בשכונות הקשות. אלה אנשים שיודעים למי הם מלווים, יודעים שמדובר בילדים שעובדים ושבמקרה הכי גרוע יש להם אבא ואמא שאפשר לדפוק להם בדלת".

אריאל מספר על ההלוואה שקיבל. "זה היה בריבית עומדת של 10 אחוז, והמשמעות היא שבכל חודש אני משלם 10 אחוז מהסכום, זאת אומרת 500 שקל, עד שיש לי מספיק כסף להחזיר את הכסף שלוויתי. זה אומר שאני בכלל לא סוגר את החוב, אלא רק משלם סוג של עמלה על זה שהכסף נמצא אצלי".

אחרי חצי שנה הוריו גילו על ההלוואה שלקח, ונתנו לו 5,000 שקל מחשש שבנם יסתבך. אריאל הבטיח להם שלא יתעסק שוב עם השוק האפור, אבל מהר מאוד הפר את מילתו."אי אפשר להבין את זה", הוא עונה במבוכה. "היה ברור לי שאני עושה משהו אסור, אבל את ה־5,000 שקל קיבלתי בכזו קלות, שזה נראה כל כך קל ומשתלם. כשבא לך משהו אתה לוקח, לא חושב. כשאת רואה משהו בחנות וממש בא לך עליו, לא תקני? מקסימום תחכי לחודש הבא, או תבקשי עזרה ממישהו, אבל כשהכל כל כך זמין ומול העיניים שלנו, אין מצב שנרצה משהו ולא נקנה אותו".

ההסתבכות של אריאל החמירה כאשר חבריו נסעו לאילת. "לא יכולתי להגיד שאין לי כסף לבוא, כי ידעתי שעם הלוואה קטנה אני יכול להצטרף אליהם, אז לקחתי. כשראיתי שזה כל כך קל לוויתי עוד 8,000 שקל, ואחרי כמה זמן עוד קצת מפה ועוד קצת משם. רציתי לשדרג את הרכב, לפנק את החברה וליהנות מהחיים.
"בכנות, באמת נהניתי", הוא מספר. "יצאנו למסעדות טובות, למלונות ברמה. היינו יושבים עם בקבוק וכולם הסתכלו עלינו ולא הבינו איך זוג כל כך צעיר מרשה לעצמו לשבת במקום כל כך יקר. היה לנו כיף".

החגיגה נמשכה ונמשכה, עד שאריאל מצא את עצמו חייב 120 אלף שקל. בגיל 18 פתח אריאל חשבון בנק, ולקח הלוואה בסך 50 אלף שקל כדי לכסות את החובות לשוק האפור. כשהבין שזה לא מספיק, הוא חיפש דרך להקטין את סכום ההלוואות. "הרי מרבית הסכום שהייתי חייב זה קנסות וריבית, לא הסכום עצמו", הוא אומר. "בגלל שעל כל יום עיכוב בתשלום מקבלים קנס בסך 10 אחוזים מהסכום, המספרים כל הזמן קופצים. חבר בשכונה ייעץ לי להיעלם קצת, אמר שזה ילחיץ את המלווים, וכדי שלא אעלם להם לחלוטין הם יסכימו לוותר על חלק מהכסף. נסעתי לעיר אחרת לכמה ימים, ולפני שחזרתי פניתי לאדם מוכר בשוק האפור, ביקשתי שיעזור לי".

למה הוא הסכים לעזור לך?
"כי יש לו אינטרס. מי שעושה תיווך בשוק האפור מקבל תדמית של אדם כבד, ואחר כך תופסים ממנו. חוץ מזה היה ברור לשנינו שעכשיו אני חייב לו, ושיום אחד הוא יבקש ממני טובה ואני אתן לו אותה. זה באמת עבד, כי הוא דיבר איתם והצליח להוריד את הסכום ל־70 אלף שקל. אחרי שהשתמשתי בכסף שלוויתי מהבנק ועוד כמה אלפים מהמשכורת שלי, עכשיו אני חייב רק 20 אלף שקל".

ריבית מטורפת
אריאל לא לבד, ויש עוד צעירים שנקלעו לאותה בעיה. אחד מהם הוא גבי (שם בדוי), חייל משוחרר. גבי מספר שמהיום שבו התגייס לצבא הרגיש חנוק כלכלית. "כתלמיד תיכון הרווחתי הרבה יותר מהמשכורת הצבאית. הייתי קורע את עצמי בבסטות בשוק בימי שישי, וב