"עשו ממני טרוריסט, דיברו עליי כאילו אני מחבל שרוצה להרוג אנשים. את הסכין אני מחזיק להגנה עצמית, כי כל יומיים יש פיגוע בתל אביב. אם הייתי רוצה לפגוע במישהו, הייתי פוגע במזכ"ל 'שלום עכשיו' שעמד ממש לידי".

נדב (שם בדוי) מחולון, תלמיד כיתה י"ב באחד התיכונים הגדולים בעיר ומתנדב במשטרה, נעצר בחשד שניסה לפגוע במפגינים של "שוברים שתיקה". זמן קצר לאחר מכן, התברר מה הניע את הנער שסובל מתסמונת אספרגר (תסמונת שהלוקים בה נמצאים על הקשת האוטיסטית, והיא מתבטאת בלקות בתקשורת וקושי בהבנת מצבים חברתיים ־ ח"כ). "בסך הכל באתי למחות נגד הקיצונים, משני הצדדים", הוא אומר השבוע בראיון ראשון.

"ילד שאכפת לו"
ב־19 בדצמבר, התקיימה בתל אביב הפגנה של ארגוני השמאל בראשות "שוברים שתיקה". נדב ניפץ בקבוק זכוכית בסמוך למפגינים, ואחרי שנעצר התברר כי נשא גם סכין קטנה. הכותרות למחרת זעקו כי מחבל יהודי ניסה לפגוע במפגיני תנועות השמאל.

רק בשעת לילה מאוחרת, גילו הוריו של נדב שהוא מעוכב בתחנת משטרה בתל אביב. למחרת הוא הובא בפני שופט, מעצרו הוארך בארבעה ימים והוגש נגדו כתב אישום בגין נשיאת סכין ותקיפת שוטר."הבן שלי סובל מתסמונת אספרגר, זה אומר שקצת קשה לו לדבר ולתקשר, אבל הוא תמיד היה ילד שמתעניין ושאכפת לו ממה שקורה במדינה", מספרת אימו. "בעבר הוא הלך לכמה הפגנות, גם של שמאל וגם של ימין. כששאלתי אותו למה הוא הולך, הוא אמר לי שמעניין אותו להקשיב לאנשים ולשמוע דעות".
האם מספרת שלבנה יש סדר יום קבוע. "אחרי בית הספר הוא בא הביתה, אוכל, יוצא לסיבוב, חוזר, מתקלח, עושה שיעורי בית והולך לישון. לכן לא דאגתי כאשר הוא יצא באותו יום מהבית. רק כאשר לא חזר עד 21:30 ולא ענה לנייד, התחלתי לדאוג. במקביל פורסם שיש הפגנה בתל אביב, ומיד חשדתי שאולי הוא הלך לשם".

"אביו של נדב יצא לחפש אותו ואני נשארתי בבית לעשות טלפונים", מספרת האם. "בין השאר התקשרתי לדווח למשטרה. אחרי שעה חזרו אליי ו'נזכרו' לדווח לי שהוא עצור אצלם. אנחנו מדברים על נער בן 18 בלי עבר פלילי, שמתקשה לדבר. אף אחד לא חשב לעדכן את ההורים שלו שהוא בתחנת המשטרה?".

נדב מתקשה לשחזר את אותו ערב. הוא מדבר במשפטים קטועים, מבקש מאימו לסייע לו וניכר שהוא כועס. "לשמוע בחדשות שאני איזה רוצח משוגע שרוצה לפגוע באנשים, זה לא נורמלי. אני מקשיב ולא מאמין שמדברים עליי".

אז למה הלכת לשם עם בקבוקי זכוכית וסכין?
"עם סכין אני מסתובב מאז שהתחילו הפיגועים. אני מטייל הרבה ורציתי להגן על עצמי אם יבוא מחבל. לקחתי בקבוקים ריקים של בירה שחורה, ואני מודה שרציתי לעשות פרובוקציה. רציתי לחכות שיהיו הרבה צלמים ואז לזרוק בקבוק על הרצפה ולצעוק 'די לקיצונים', כי גם השמאל וגם הימין נהיו קיצונים ורק עושים רע למדינה".נדב מתנדב בתחנת המשטרה בחולון, שם מספרים השוטרים שמכירים אותו, כי הם נדהמו לגלות שהוא הצעיר שנעצר בהפגנת השמאל. "זה ילד ביישן ועדין שמגיע להתנדב כאן עם כל הלב והנשמה", סיפר אחד השוטרים. "הוא אמנם מתקשה לתקשר עם הסביבה ולכן אני יכול להבין למה השוטרים לא הבינו אותו. בגלל זה הוא עושה בעיקר עבודות מנהלה, כי חשבו שזה עדיף לו מאשר לצאת לשטח. אבל אין שום קשר בין הדימוי של הילד שהשתולל וניסה לפגוע באנשים, לבין הנער שאנחנו מכירים".

ממשטרת תל אביב נמסר בתגובה: "מדובר בנאשם שעל פי כתב האישום הצהיר כי בכוונתו לפגוע באזרחים על בסיס דעותיו הפוליטיות. בזכות ערנותם ופעילות יוצאת מן הכלל של השוטרים, נתפס בטרם ביצע את העבירות המיוחסות לו, יחד עם הסכין שהייתה ברשותו".

הריאיון המלא בגיליון סופ"ש של 'ידיעות חולון'