צילום: קובי קואנקס שריפה פרצה בדירתה של ורד הבר, חולת סרטן מחולון, שנאבקת כבר זמן רב כדי לקבל סיוע מהביטוח הלאומי. הבר חולה בלוקמיה ומקבלת תרופות כימיות שגורמות לה לאבדן הכרה וחולשה כללית. כעת היא זקוקה לעזרה גם כדי לשפץ את הדירה שעלתה באש.

שלושה ימים בלי חשמל בגלל שריפה

ביום שישי, בזמן שאיבדה את ההכרה, היא כמעט ונשרפה למוות בביתה ברחוב פבריגט. "ביום שישי האחרון הייתה האזכרה של אבי והחלטתי להדליק לו נר נשמה. באמצע הלילה התעוררתי מצעקות השכנים ופתאום הבנתי שכל הבית שלי עולה באש".

לדירה הוזעקו מכבי אש. "הם הורו לי להסתגר בחדר השינה שלי וחילצו אותי דרך החלון. ניצלתי בנס, אבל כל הבית שלי שרוף. שנים אמרתי לביטוח הלאומי שאני זקוקה לעזרה, אמרתי להם שבסוף יקרה אסון והפעם הוא קרה".ביתה של הבר נשרף כליל - המטבח, הסלון וחדרי השינה. היא מתקשה לקום ממיטתה ומתנדבים שניקו עבורה חדר בבית הציבו במרכזו מזרון. סביבו מונחים מכשיר החמצן שלה, סלסלת התרופות וערימות של דפים מלאים בממצאים של ועדות רפואיות, בקשות מהביטוח הלאומי וחוות דעת של רופאים.

"נראה שהם מנסים להתיש אותי למוות", אומרת הבר. "כל מה שביקשתי זה סיוע, לא כסף ולא מותרות. איך אפשר לנטוש ככה אזרחית שומרת חוק, שכל חייה שילמה לביטוח הלאומי? מישהו חושב שרציתי להיות במצב הזה?".הבר מתגוררת בדירה שכורה, ועל פי החוזה היה עליה לבטחה, דבר שלא עשתה, ולכן היא מחויבת לשלם את עלות השיפוץ."אני מודה שזו טעות שלי, אבל אני לא מסוגלת לנעול נעליים או לבשל לעצמי ארוחה, אז איך מצפים ממני להתמודד עם דברים כאלה?", היא שואלת. "שנים שילמתי לביטוח הלאומי וברגע האמת הם זונחים אותי".

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "הגברת מקבלת מהביטוח הלאומי קצבת נכות מלאה. לעניין הקצבה לשירותים מיוחדים, היא נבדקה מספר פעמים על ידי ועדות הביטוח הלאומי, כולל בדיקות בביתה, כאשר הבדיקה האחרונה הייתה לפני כחודש. בכל הבדיקות נמצא כי היא אינה זכאית לקצבה לשירותים מיוחדים.
חשוב לציין כי הקצבה לשירותים מיוחדים מיועדת לאנשים עם נכות קשה שזקוקים לעזרת הזולת ברוב פעולות היום יום הבסיסיות כמו רחצה, הלבשה, אכילה וכדומה. במידה ויש מסמכים רפואיים עדכניים המעידים על החמרה במצבה התפקודי, אנו נבדוק אותה פעם נוספת".