צילום: shutterstock רופא גסטרו מבית חולים 'וולפסון' בחולון נתן לחברו יחס של 'לקוח מועדף' ולקח ממנו בדיקות דם בביתו. את קבלת התוצאות הוא ניסה להסוות באמצעות שליחת הדגימות למעבדה על שמם של שלושה חולים מאושפזים. הרופא נענש, אך נשאר בתפקידו.

מפרטי חקירת האירוע על ידי נציבות שירות המדינה, נמצא כי לפני כשנה לקח הרופא ציוד רפואי מבית החולים שכלל מחטים, מבחנות, תרופות וכן טפסים לבדיקות, שבהם הוא נעזר בלקיחת הדגימה מחברו.

"את דגימות הדם הביא לבית החולים, נטל ללא הרשאה מדבקות של שלושה מטופלים שונים, והצמיד אותן על המבחנות שהכילו את דגימות הדם של חברו. את המבחנות שלח לבדיקה במעבדות בית החולים", כך לשון כתב התביעה שהוגשה נגד הרופא לבית הדין המשמעתי של עובדי המדינה.

"במעשיו אלה ניצל הנאשם את תפקידו, תוך שימוש חמור ולא אחראי בפרטי הזיהוי של מטופלים בבית החולים, על כל המשמעויות הרפואיות הנלוות לכך לגבי אותם מטופלים. מעשיו חמורים ופליליים, ונלוות אליהם משמעויות חמורות משום שנעשה שימוש בשמם של מטופלים תמימים שאינם נושאים מחלה. גילוי הבדיקות על ידי הרופא המטפל יכול היה להביא לשרשרת של בדיקות מיותרות וחרדה לאותם מטופלים. הנאשם כרופא מבין את חומרת מעשיו, ובכל זאת העדיף את טובת חברו על פני טובתם של מטופלים בבית החולים", סיכמה התביעה.סנגורו של הרופא טען מנגד, כי המניע לביצוע המעשים היה מילוי חובתו כרופא, ולא עשיית רווח או ניצול אחר של המערכת. "למרבה המזל לא נגרם שום נזק ממשי כתוצאה מהמעשה", ציין הסנגור, אשר הגיש לעיון השופטים אסופת מכתבי הערכה והוקרה שנכתבו לנאשם שעובד ב'וולפסון' כבר שמונה שנים.

גם הרופא עצמו פנה אל השופטים והביע בפניהם חרטה וצער: "זאת הייתה טעות וכל כוונתי הייתה לעזור לחבר, הלוואי והייתי יכול להחזיר את הזמן לאחור".

"התנהגות זו של הנאשם אינה הולמת עובד מדינה, ובוודאי שאינה הולמת את תפקידו כרופא בישראל", כתבו השופטים בגזר הדין. "התנהגות העלולה לפגוע אף בתדמיתו ובשמו הטוב של שירות המדינה. הוא הביע חרטה עמוקה וכנה, ובית הדין סבור שהפנים את הפסול שבמעשיו והפיק את לקחיו. חוות דעת הממונים עליו טובות מאוד".

לאחר עיון ודיון, הגיעו השופטים למסקנה כי העונש שעליו הוסכם בין סנגורו של הרופא לבין התביעה במסגרת הסדר טיעון, הנו עונש סביר ומידתי. הוא נידון להפקעת משכורת אחת ולהורדה בדרגה אחת בשכר למשך שלוש שנים וחצי.