צילום: יותר מ־30 שנה עובד אבו וואסל ודיע במרכז הרפואי 'וולפסון' בחולון. ודיע, המשמש כאח אחראי במחלקת טיפול נמרץ כללי, הבחין כי באין פתרון אחר נאלצים עובדי בית החולים המוסלמים להתפלל במחסן. הוא החליט לגייס תרומות ובקרוב ייפתח בבית החולים בית תפילה שישרת את אוכלוסיית העובדים והמטופלים המוסלמים. "אני אמנם מוסלמי אבל רק לפני שלוש שנים התחלתי להתפלל באופן סדיר והתחזקתי בדת. כששאלתי עובדים אחרים היכן הם מתפללים, הופתעתי לשמוע שהם מחפשים בכל פעם חדר צדדי, מחסן פנוי או לפעמים פשוט מתפללים על הדשא. זה אומנם מותר, אבל ממש לא נוח.

"פניתי להנהלת בית החולים ולשמחתי הם קיבלו את הבקשה בלב פתוח", מספר ודיע, המתגורר בערערה שבוואדי ערה. "גייסנו את הכסף מאנשים מוסלמים מבית החולים ומחוצה לו, בין היתר באמצעות פרסומים בפייסבוק. כמו אצל היהודים, גם אצלנו יש היענות גדולה לתרום כשמדובר בענייני דת. הרבה אנשים נענו, בהם גם עובד בית החולים שהתאלמן לאחרונה ותרם סכום נכבד לזכר אשתו המנוחה. בסך הכל גייסנו כ־80 אלף שקל".

אחרי שאספו את הסכום, יצרו העובדים קשר עם קבלן מוסלמי שגם הוא תרם לעבודות הבנייה. "זה הוזיל את העלויות", אומר ודיע. "לשמחתי, גם אם יחסר כסף עדיין יש אנשים שרוצים לתרום. בבית החולים יש כ־50 עובדים שמקפידים להתפלל ועוד חולים מוסלמים רבים, כך שלהערכתי יהיו בערך 200 אנשים שישתמשו בבית התפילה בכל זמן נתון. בקרוב גם נתלה שילוט ולהערכתי בית התפילה יהיה מוכן בעוד כחודש".

מדוע אתם קוראים לזה בית תפילה ולא מסגד?
"במסגד יש צריח ואימאם קבוע, זה מקום יותר מאורגן ויש בו גם תפילת יום שישי ודרשה, מה שלא יהיה כאן אצלנו. מה שאנחנו מקימים זה חדר בתוך בית החולים, שיש בו צד לנשים וצד לגברים, ולכן קוראים לזה בית תפילה. יהיה בו ברז לטהרה על פי מה שנדרש, ועמדת אימאם. לא יהיה אימאם קבוע, כי באיסלאם בכל קבוצה של מתפללים תמיד אחד יכול להפוך לאימאם ולהוביל את התפילה".

"אופנתי לשנוא"
עבודות הבנייה על בית התפילה ב'וולפסון' התחילו כבר לפני כשבועיים אבל טרם יצאה על כך הודעה רשמית. עוברי אורח ששמו לב לעבודות הבנייה שנעשות מאחורי המעליות בקומה הראשונה, הופתעו לשמוע שמדובר בבית תפילה למוסלמים.

"זה לא ברור מאליו, היום יותר אופנתי לשנוא", אמר מתנדב ב'וולפסון'. "אבל דווקא כאדם יהודי דתי אני מבין כמה זה חשוב שיהיה לך מקום להתפלל בו. יש כאן הרבה חולים ועובדים מוסלמים, ומגיע להם להתפלל כמו שצריך".

האם יש מתיחות בין העובדים היהודים למוסלמים?
"ממש לא. הרי לא מדובר באדם זר שאתה פתאום פוגש ברחוב ומתחיל לחשוד בו. אלה אנשים שאני עובד איתם כל הזמן, מכיר אותם ואת המשפחה שלהם, ויושב לאכול איתם. ברור שיש אווירה קשה כשיש פיגוע, אבל אי אפשר לתרגם את זה למתח בין עובדים. אני רואה בהם בני אדם לכל דבר, ומי שרואה איך הם עובדים ואיזו מסירות יש להם, לא היה מעז לבקר את ההחלטה הזו".

בבית החולים מתקיימים שיעורים לסטודנטים לסיעוד, וחלק גדול מהם מוסלמים. ההחלטה לפתוח בית תפילה במקום התקבלה אצלם בהתרגשות רבה.
"יפה מאוד שעושים את זה, זה ממש מפתיע", אמרה סטודנטית לסיעוד מנצרת. "אצלנו גם אישה מחויבת להתפלל חמש פעמים ביום, והרבה פעמים אני משלימה את התפילות בבית כי לא נעים לי להתפלל על הדשא כמו חלק מהאנשים. אני מניחה שאם יפתחו בית תפילה, זה ישמש הרבה מהסטודנטים כאן. יש הרבה ערבים בישראל ואין שום סיבה שאנשים חפים מפשע שלא עשו שום דבר רע, לא יקבלו יחס טוב ושווה לכולם. חלק מזה, זה מקום תפילה".

מאיימים בחרם
אולם התגובות החיוביות הן לא היחידות. כשהשמועה על הקמת בית התפילה המוסלמי פורסמה בקבוצות פייסבוק בחולון, בת ים והאזור, נשמעו לא מעט תגובות שליליות.

"כל העניין הזה לא ברור ומיותר", אומר שמואל קורייב, פעיל חברתי חרדי בחולון. "הגענו למצב שלאנשים יותר חשוב להיות יפי נפש ולהישמע נאורים, מאשר לשמור על הביטחון שלהם. ממוקדי התפילה של מוסלמים יוצאות כל הדעות הקיצוניות וכל התוכניות הכי מסוכנות."חולון היא עיר עם 97 אחוז יהודים", מוסיף קורייב. "אין שום סיבה שבבית החולים שלה יקום בית תפילה מוסלמי רשמי. אין בעיה שערבים יתפללו בחדרים צדדיים, אבל מכאן ועד להקמת בית תפילה זה לא מתאים ומזלזל ברגשות של היהודים הרבים שבאים לשם. אם המקום ייפתח, אנחנו נפתח קמפיין מחאה ענק, הקורא ליולדות יהודיות שלא להגיע למקום. לא חסרים בתי חולים שלא בונים בתי תפילה למי שיוצאים ממסגדים, דוקרים ודורסים יהודים. למרות שזה נשמע כמו הכללה גורפת, זה המצב".

גם בבת ים לא קיבלו את הבשורה בהתלהבות. "אין שום היגיון בהקמת מסגד בבית החולים", טוען אחד מרבני העיר, שביקש להישאר בעילום שם. "יהודים צריכים בית כנסת כי י