צילום: AP דקות ארוכות של חרדה עברו על חברי המשלחת לפולין של קמפוס קריית שרת בחולון, אחרי ששני תלמידים החלו בתגרה אלימה שכמעט ונגמרה באסון. ראשו של אחד מהם נחבט בעמוד והוא הובהל לבית חולים מקומי מחשש שלקה בזעזוע מוח. "מהר מאוד זה הפך להיות אלים. הבנות צרחו והבנים השתגעו".

כ־120 תלמידי שכבת י"ב יצאו בתחילת החודש למשלחת ששהתה בפולין שמונה ימים ובמהלכם ביקרו במחנות השמדה ונפגשו עם תלמידי בית ספר מפולין. על פי גורמים בקריית שרת, בחירת התלמידים למשלחת נעשית אחרי סינון קפדני, מחשש שתלמידים בעיתיים ישבשו את המסע שידוע כקשה רגשית.

הקמפוס נחשב לאחד מבתי הספר הטובים והמבוקשים ביותר בחולון - יש בו מגמות ייחודיות, מעורבות רבה של התלמידים בנעשה בבית הספר ויחסי אמון בינם לבין צוות ההוראה. אמון זה נפגע קשות בעקבות האירוע האלים שפרץ בין שני התלמידים, יומיים לפני החזרה לארץ.

"כל אחד בחר עם מי להיות בחדר במלון, ושני תלמידים שהם חברים מאוד טובים היו יחד באופן טבעי", מספר תלמיד שהיה עד לקטטה. "לאחד מהם יש חברה כבר כמה זמן וגם היא הייתה במשלחת. בכל לילה הוא היה הולך לחדר שלה ואמרו שבאותו לילה הוא גם נשאר לישון שם. השותף לחדר התעצבן שכל הזמן החבר נעלם לו, מה גם שזה היה נגד ההנחיות, אז הוא החליט ללמד אותו לקח ונעל את הדלת בחדר המשותף. כשהחבר שלו חזר הוא התעצבן שהדלת הייתה נעולה והם התחילו להתווכח. מי שמכיר אותם באמת, היה בהלם לראות אותם ככה. השותף שנעל את הדלת נפל וחטף מכה רצינית בראש, היינו בטוחים שהוא פתח אותו. שניהם נראו כמו אחרי קרב אגרופים".התלמיד מספר שלשמע המאבק יצאו כל התלמידים מחדריהם. "גם החברה שלו הייתה שם והיא התחילה לבכות בהיסטריה. זה היה מבאס, אחרי כל ההכנות וכל מה שראינו שם, פתאום לראות שני תלמידים הולכים מכות על שטויות, זה נראה לי כל כך מיותר".

בשלב די מוקדם הזעיקה אחת התלמידות את המורות וממלאת מקום מנהלת בית הספר, ששימשה כראש המשלחת. אלה הגיעו לחדר ומיהרו להפריד בין התלמידים. פרמדיק שהיה במלון בדק את החבלות על פניהם והחליט כי התלמיד שקיבל מכה בראש יפונה מיידית לבית חולים בפולין.

מורה ומלווה ליוו את התלמיד לבית החולים, שם נערכו לו כמה בדיקות מחשש שלקה בזעזוע מוח. רק לאחר כמה שעות הוא שוחרר למלון. צוות בית הספר יצר קשר עם הורי התלמידים שהיו מעורבים בקטטה, אך לקח זמן עד שנוצר קשר עם אחת המשפחות.

כיוון שהתלמידים עברו על נוהלי ההתנהגות של המשלחות לפולין, ניתן היה להחזיר אותם מיד לישראל. בסופו של דבר הוחלט לאפשר להם להמשיך במסע שנשארו יומיים לסיומו, ולטפל בנושא בארץ. ליתר ביטחון, שני התלמידים הופרדו וכל אחד מהם נסע באוטובוס אחר.


איך שאר התלמידים הגיבו לקטטה?
"כולם היו בשוק. צריך להבין שמסע לפולין זו חוויה מאוד אמוציונלית ומסעירה, כל הזמן יש מצבי רוח קיצוניים. רגע אחד את נמצאת במקומות הכי עצובים, בוכה ומתרגשת, ורגע אחר את באוטובוס עם חברים שלך, נקרעת מצחוק והכי נהנית מהאווירה. אין לי ספק שזה השפיע עליהם. עובדה שכאשר שני התלמידים חזרו לארץ הם השלימו. הם לא התנהגו שם כרגיל כי המקום הזה מוציא מאיזון".

גורם שמעורב ומכיר את מערכת החינוך בחולון ואת פעילות המשלחות לפולין, מתח ביקורת על אופן תכנון המסע של קריית שרת. לטענתו, התנהלות יותר מסודרת הייתה יכולה אולי למנוע את האירוע האלים. "הם בית הספר היחיד שנוסע לשמונה ימים", אומר הגורם. "הבנתי שהם נפגשים עם תלמידים מפולין וזה נחמד, אבל אפשר לשלב את זה בנסיעה קצרה יותר כמו מרבית המשלחות מהארץ. אם הם מרגישים שהזמן כל כך לחוץ, אולי בפעם הבאה הם לא ייתנו לתלמידים לטייל בקניון".

למה התלמידים טיילו בקניון?
"בגלל מזג האוויר אבל אף אחד לא יכחיש שהשעתיים האלה נוצלו לשופינג. יש כל כך הרבה ביקורת על התנהלות המשלחות בפולין, שגם אם זה רק למראית עין עדיף להימנע מעצירה בקניון. בעיקר בגלל שמדובר בטיול מאוד יקר, בסביבות ה־6,000 שקל, ולא לכל תלמיד יש את היכולת לבזבז כסף.

"בנוסף, כמעט בכל יום הם החליפו מלון. במקום להיות בשניים-שלושה מלונות ובכל פעם לצאת משם למקום אחר, הם נדדו כמעט מדי ערב למלון אחר. זה טיול קשה וצריך מינימום של יציבות, לחזור לחדר קבוע ולא לבזבז זמן וכסף במעבר ממקום למקום. תחשבו מה זה עושה לחשיבה של הילד, זה רק מחזק את תחושת התלישות".

מעיריית חולון אישרו את פרטי האירוע: "תוכנית המסעות לפולין - לרבות אורך המסע, בתי המלון והמסלול - נבנים ומאושרים על ידי מינהלת פולין במשרד החינוך. בתיכון קריית שרת המסעות אורכים תמיד שבעה לילות מאחר שלבית הספר יש מסורת של מפגש עם בני נוער פולנים. מספר המלונות הממוצע במסעות אלה הוא בין שלושה לארבעה. במקרה זה, מאחר שא