צילום: shutterstock חשד לרישומי כזב בדף הנוכחות, דיווח על 1,000 שעות עבודה נוספות בחודש, עובדים שקיבלו שכר על אף שלא עבדו. אלה הם רק חלק מהממצאים של דוח מבקר עיריית חולון לשנת 2014. הממצאים הובאו לדיון בוועדה לענייני ביקורת ומסקנותיה הוגשו השבוע לאישור מועצת העיר.

מבקר העירייה, בני יהונתן, בחן בדוח כמה נושאים, בהם מינהל החינוך, אגף הרווחה ומעקב אחרי ממצאי הביקורת מהדוח של שנת 2012. הנושא המדאיג ביותר שנבחן בדוח הוא מערך התברואה ופינוי האשפה, תחום רגיש לחלק מתושבי חולון שמתלוננים על כך שאין פינוי סדיר של אשפה מבתיהם. על פי דוח המבקר, עובדי תברואה בעירייה ניהלו רישומי כזב בדף הנוכחות שלהם. המבקר גילה כי לכל דף נוכחות צורף דף נוסף ובו הכיתוב "לפני פריסה". על פי הדוח היו עובדים שעבדו 3, 4 ו־4.5 משמרות ביום, דבר האסור על פי חוק, ולכן הם פרסו מחדש את המשמרות בסוף כל חודש.

בנוסף, התגלו מקרים בהם שני עובדים עבדו במשמרת שבה צריך לעבוד אחד, ועובדים דיווחו כי עבדו 1,000 שעות נוספות בחודש. בחודש מלא (31 יום) יש 744 שעות, כך שעובד לא יכול להגיע למספר זה גם אם פינה אשפה במשך 24 שעות בכל יום במשך חודש.

במקרים אחרים התגלה כי עובדים שהפסיקו לעבוד באמצע יום העבודה עדיין קיבלו שכר מלא. המחליפים שלהם קיבלו שכר של 150 אחוז על משמרת שנייה, כך שעל משמרת אחת שילמה העירייה פי 2.5 מהנדרש.עוד ציין המבקר כי עובד עירייה לפינוי אשפה יקר פי 2.5 מעובד קבלן, ולמרות זאת עובדי הקבלן יעילים יותר. לדוגמה, 46 עד 48 עובדי עירייה בפינוי פחים ו־14 נהגים מפנים 6,862 פחי אשפה, כאשר אצל הקבלן 12 עובדים וארבעה נהגים מפנים 6,500 פחים.

על פי הדוח, חלק מעובדי אגף התברואה מרוויחים כ־35 אלף שקל בחודש. המבקר מסביר כי הסכומים הגבוהים נובעים בין היתר מהסכמי שכר ישנים משנות ה־70. המבקר ציין כי ניתן להפעיל מול אותם עובדים ותיקים מנגנון של פרישה מוקדמת, כיוון שמרביתם מעל גיל 55, אך מנגנון זה לא מיושם.

יו"ר ועדת הביקורת, חבר מועצת העיר עזרא סיטון, כתב במסקנות הוועדה: "הוועדה מבקשת להדגיש את הצורך הדחוף בתיקון כל הממצאים החמורים בדוח. יש לבחון משפטית את כל הממצאים בדוח, ובכללם פריסת המשמרות וביצוע התשלומים העודפים מעבר לתקן, לתקציב ולהנחיות אגף משאבי אנוש".

מועצת העיר אישרה את ההמלצות והעירייה התחייבה לתקן את הליקויים. עם זאת, חלק מחברי המועצה זעמו במהלך הישיבה על הדוח הרך, על פי הגדרתם, ועל אמירות של חברי מועצה ותיקים כי מדובר בהתנהלות שקיימת כבר עשרות שנים.

"מזעזע לראות שהעירייה מתנהלת כבר שנים ארוכות באי סדרים שמאפשרים לעובדיה להצהיר על דיווחי עבודה כוזבים ולפרוס משמרות שלא כחוק לכאורה", אמר חבר המועצה מורן ישראל (סיעת 'צעירים'), שדרש לנקוט באמצעים משפטיים בעקבות ממצאי הדוח.

"חגיגות השכר הפרועות שמופיעות בדוח הן במשמרת של ראש העירייה ובאחריותו", הוסיף ישראל. "תושבי חולון מצפים ממנו לשמור על הקופה הציבורית במקום להפקיר אותה ולאפשר בזבוז כספי ציבור. אנחנו דורשים שהעירייה לא תתעלם מהממצאים הקשים, תבחן אם נעשו מעשים פליליים ותמצה את הדין במידת הצורך".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "מועצת העיר החליטה לאמץ את המלצות המבקר. ככל שבמסגרת אימוצן יתעוררו חשדות פליליים או יימצא הבסיס לכך, העירייה תפעל על פי הדין המחייב אותה".