עם תחילת שנת הלימודים החדשה בעוד פחות משבועיים, יגיע יואב בן חמו בן ה־8 לכיתה ב' בבית ספר ביאליק בחולון ויפגוש את חבריו לכיתה. אך בניגוד לשאר התלמידים, יואב שסובל מאלרגיה חמורה לאגוזים ושקדים, יאלץ לחזור לביתו כבר בשעה 11:00 בבוקר. לקראת שנת הלימודים נודע למשפחתו כי שעות הסייעת שלו צומצמו לשלוש בלבד, ויואב ייאלץ להפסיד כחצי יום לימודים בכל יום.

"סכנת חיים"
יואב הוא ילד רגיל, אוהב לשחק, קצת פחות אוהב ללמוד, אך בכל זאת מתגעגע לספסל הלימודים. להבדיל מחבריו, בהיעדר סייעת שתקפיד על כל דבר שהוא נוגע בו או מכניס לפיו, יואב עלול להיות בסכנת חיים.

בצהרון טיפלה ביואב עובדת שנכדתה סובלת מאלרגיה דומה והכירה את מצבו מקרוב, ובכיתה א' הוא קיבל שש שעות של סייעת. "אני חושב שאנשים לא מבינים עד כמה זה חמור", מסביר אביו, איציק בן חמו. "ילד שיביא כריך עם נוטלה, מהצד השני של הכיתה, יכול לשלוח את הבן שלי לבית העלמין. זה דבר שמישהו בכלל מסוגל להבין?

"לפני כמה שבועות נפטר נער אלרגי בן 17 מהדרום שאכל בביתו כדור שוקולד שהכיל אגוזים, אז תארו לכם עד כמה האלרגיה הזו היא סכנת חיים עבור ילד בן שמונה שמסתובב בבית ספר מלא ילדים, בלי השגחה צמודה", הוסיף בן חמו. "ברגע שהוא חוטף שוק הוא חייב לקבל טיפול מיידי, טיפות או זריקה, שעם שניהם הוא מסתובב בתיק. זו פעולה שאדם שחוטף התקף לא מסוגל לבצע, בטח לא ילד בכיתה ב'".

בן חמו אומר שהוא היה צריך להסביר למורות בבית הספר עד כמה מדובר באלרגיה מסוכנת. "המורות שלו בכלל לא הכירו את הנושא, ורק כשעשיתי להן הדרכה הן אמרו שזו הפעם הראשונה שהן שומעות איך צריך להתמודד עם מצב כזה. כדי להבין עד כמה משרד החינוך מתנער מילדי האלרגיה, צריך לראות איך הוא מושך את ידיו מהם ואפילו לא מבטח אותם, כפי שכל ילד רגיל מבוטח".

לטענת האב, יש כמה גופים מהם הוא מצפה להוסיף שעות סייעת לבנו. "זו האחריות של משרד החינוך, זה ברור לי, אבל בכמה ערים, כמו באר שבע, ראשי הרשות המקומית לקחו על עצמם את הנושא ותקצבו סייעת. עבורם זה גרושים, אבל עבור יואב זה עולם ומלואו".יואב הקטן מבלה בינתיים את החופש הגדול עם מטפלת צמודה ונהנה מהחופשה כמו כל ילד רגיל. מבחינתו, ההמולה סביבו לא ברורה. "אני רוצה לחזור לבית הספר ואני בטוח שיתנו לי", הוא אומר בנחרצות של ילד בן 8. "חלק מהילדים לא יודעים שאני אלרגי וחלק כן, יש כאלה שמציעים לי ממתקים, כי הם לא מבינים".

אתה מבין מה יקרה לך אם תיגע במאכל שאתה אלרגי אליו?
"אני לא תמיד מבין, אבל לדוגמה כשהייתי קטן טיפסתי לארון שהיה בו מזרק ועשיתי לעצמי זריקה באצבע. ההורים כעסו אבל הייתי סקרן לדעת איך זה, אז ניסיתי בלי שהם ראו".

האב איציק לא מסתיר את חששותיו ומודה כי הפחד מפני אסון מלווה אותו תמיד. "אם אסונות כאלה יכולים לקרות למרות השגחה צמודה, אז מה עלול לקרות כשהוא לבד? זה לא מתקבל על הדעת".

כדי להסביר את מצבו הרגיש של יואב, מספר אביו על מקרה שבו הוא כמעט איבד את חייו. "לפני שנה טיילנו בטיילת בתל אביב עם חברים. כולם קנו גלידה אבל אני לא נותן ליואב לאכול מגלידריה שלא מחזיקה כף נפרדת ונקייה לכל מיכל גלידה. במקרה הזה רכשנו לו ארטיק שמתאים לו אבל אחת הילדות, שאכלה גלידה רגילה, לקחה שלוק מבקבוק המים שלו. כשיואב שתה אחריה, תוך דקה הוא התנפח ונהיה אדום.

"בשלב הראשוני נתנו לו טיפות, כיוון שהמזרק הוא למקרה חירום בלבד. כל הטיילת הייתה בהיסטריה. הילדה ששתתה מהבקבוק שלו לא הפסיקה לבכות, אשתי הייתה בשוק ורק אחרי כמה דקות, שנראו כמו נצח, הצבע התחיל לחזור לפניו".

לסיכום אומר בן חמו: "אני מציע שכל הקברניטים שקיצצו לבן שלי בשעות, יחשבו לרגע אחד מה עלול לקרות אם מצב כזה קורה בבית הספר ויואב לבד? אם זה יקרה לו כשהוא בתא שירותים או בפינה חבויה בחצר? הם לא מבינים שהבן שלי עלול לאבד את החיים שלו ברגע? אולי הם מוכנים להקריב את החיים של יואב, אבל אני לא. יואב לא יתחיל את שנת הלימודים כמו כל שאר הילדים, וזה רק בגללם".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "הגורם המאשר את כמות השעות המוקצות לסייעת עבור השגחה על תלמיד הסובל מאלרגיה או מבעיית בריאות מסכנת חיים כלשהי, הוא משרד החינוך ולא הרשות המקומית. ההקצאה נעשית בהסתמך על מסמכים רפואיים וקריטריונים הנקבעים על ידי ועדת בריאות של משרד החינוך והמפקחת על תחום הבריאות במשרד, עירית לבנה. על פי קביעת המשרד, תלמידים הנמצאים מתאימים לכך זכאים לקבל שעות ליווי והשגחה רפואית החל מכניסתם לגן הילדים, כאשר עם גדילתם יורדת כמות הקצאת שעות הליווי, תוך התחשבות בכל מקרה לגופו. עיריית חולון משקיעה מאמצים רבים ומקדישה משאבים על מנת לאפשר סביבת למידה מיטבית עבור כל ילד וילדה, בהתאם לצרכי