צילום: קובי קואנקס בדירה שכורה, בבית פרטי, בתא המטען של הרכב ואפילו על עץ. בחודשיים האחרונים נחשפו חמש מעבדות סמים באיזור חולון ובת ים, בגל חשיפות שמפתיע אפילו את ותיקי השוטרים. בזמן המעצרים הוחרמו מאות שתילי קנאביס, מאות ק"ג של סמים וציוד חקלאי יקר.

בשבועות האחרונים גרם רצף החשיפות להגשת לא מעט כתבי אישום. ב־14 ביולי נעצר תושב בת ים בחשד שהקים מעבדה לגידול קנאביס בדירה ששכר ברחוב ניצנה בעיר. על פי כתב האישום שהוגש נגדו, הוא התקין בדירה ציוד משוכלל כדי להשביח את סוג הסם שגידל. בדירה נמצאו ספוגי מים שמשמשים לגידול סמים, חומרי גידול ודישון, משקל אלקטרוני וחוברות הסברה לגידול סמים. בסך הכול נמצאו בדירה 21.26 ק"ג סמים ומספר רב של שתילים. החשוד לא הסתפק בגידול חומרים אסורים, אלא גם עשה זאת על חשבון שכניו. לפי כתב האישום, הוא השתמש בחיבור תלת פאזי ישיר לארגז הנתיכים של בניין המגורים, וכך למעשה גנב חשמל.

ב־15 ביולי נעצרו שני תושבי בת ים בחשד שהקימו מעבדת סמים ברחוב סוקולוב בחולון ובתא האחורי של רכבם. על פי כתב האישום נמצא ברכב ארגז ובו 50 שתילי קנאביס בכוסות חד פעמיות, שקי דישון ובית מנורה ולו משטח אלומיניום, שנועדו לגידול סמים בכמות שאינה נחשבת לצריכה עצמית. נוסף על כך הואשמו השניים כי שכרו דירה ברחוב סוקולוב והקימו בה מעבדה לגידול קנאביס. בדירה נמצאו 140 ק"ג סמים.

ב־15 ביוני נתפס תושב בת ים בחשד שהפך דירה בעיר לחממה לגידול סמים. על פי כתב האישום נמצאו בדירה 320 שתילים, 40.7 ק"ג של סם קנאביס וציוד לגידול. ב־21 ביולי נעצר תושב בת ים בחשד שהקים מעבדה לגידול קנאביס בדירה ששכר ברחוב ירושלים בעיר. השוטרים מצאו בדירה שתילי מריחואנה במשקל כולל של 12 ק"ג וחצי. גם במקרה הזה מפעיל המעבדה מואשם בגנבת חשמל משכניו.

ב־26 ביולי נעצר תושב חולון בחשד להחזקת מעבדת סמים משוכללת בביתו. על פי כתב האישום החזיק האיש 251 עציצי קנאביס בביתו, במשקל כולל של יותר מ־52 ק"ג, 761 עציצים קטנים ובהם ספוגיות המכילות צמחי קנאביס ותשעה ק"ג של חומר קנאביס. למרות הכמות הגדולה שנמצאה התעקש החשוד שהסמים מיועדים רק לשימוש עצמי. השופט קיבל את טענת עו"ד גלית אפרתי מפרקליטות מחוז תל אביב, שאמרה בהארכת המעצר ש"יש יסוד סביר לחשש כי לחשוד חלק נכבד בשרשרת הכנה והפקה של סמים מסוכנים".ויש גם מי שנתפסים רק בשלבים הראשונים. ב־19 ביולי הוגש כתב אישום נגד תושב חולון בחשד שהזמין זרעי קנאביס מחו"ל באמצעות האינטרנט, וקיבל אותם לביתו הפרטי.

ראש מחלק בילוש במרחב איילון, פקד דודו דקל, מספר על הקלות הבלתי נסבלת שבה עבריינים מקימים מעבדת סמים בלב בניין מגורים. "לעתים מדובר בחדר בתוך דירה, ולעתים זו דירה שנשכרה במיוחד לשם הפעלה של מעבדת סמים. זה יכול לקרות בכל מקום, בדירה שכורה ברחוב הומה מאדם בלב העיר או בבית פרטי בשכונה שקטה.

"אין ספק שגם המעבדות השתכללו מאוד מבחינת ציוד ודרכי גידול", מוסיף פקד דקל. "אם בעבר היינו מוצאים מנורות מאולתרות עם עציצים יחידים בארון מוסתר בבית, היום אנחנו נכנסים ומוצאים שכל הבית הוא מעבדה מתקדמת עם ציוד יוקרתי ועשרות ומאות עציצים. אין ספק שיש לפעילות הזאת השפעה גדולה על שוק הסמים. המעבדות האחרונות שנתפסו היו גדולות יחסית, וכשמחרימים מאות עציצים וק"ג שיורדים מהרחובות יש לכך השפעה עצומה".

מאחורי גל החשיפות עומדים, בין השאר, אנשי יחידת הכלבנים שאנשיה יוצאים לסריקות ולחיפושים בכל יום. "יש מעבדות שנחשפות אך ורק על ידי כלבים", מספר הכלבן רס"ב שמואל קלצ'וק. "ברגע שהכלב מאתר ריח שאימנו אותו לזהות - מיד הוא חושף את המקור. לדוגמה, המעבדה ברחוב ניצנה בבת ים נחשפה בזכות שתי פעילויות יזומות עם כלבים".

החוקרים שעבדו עם קלצ'וק פגשו את הכלבן רס"ב חנוך בר בזמן הפעילות בתל אביב, וסיפרו לו שהם חושדים שיש סמים שעוד לא נמצאו. "באותו הרגע אמרתי להם שאני והכלב שלי בן פנויים עכשיו ונקפוץ לאיזור", סיפר רס"ב בר. "כשהגענו לדירת העבריין, שיחררתי את הכלב. הוא רץ בערך 300 מ' לרחוב סמוך וסימן לי שמצא סמים. לא רק שהכלבים מסוגלים לציין אם יש סמים, אלא הם גם מראים לנו איפה הם נמצאים".