סטודנטית לעיצוב פנים מהמכון הטכנולוגי 'HIT' בחולון, לא היססה להקדיש מאות שעות לפרויקט הגמר הייחודי שלה, העוסק ביצירת יופי על ידי שחזור אובססיבי של אלמנטים פונקציונליים. "כולם התגייסו למשימה והתגובות היו מפתיעות", סיפרה הסטודנטית.

רגע לפני שיונית עדני בת ה־26 סיימה את לימודי עיצוב הפנים במכון הטכנולוגי 'HIT' והפכה למעצבת פנים מן המניין, היא הציגה פרויקט גמר ייחודי ויפיפה, שמגדיר מחדש את המושג השקעה. "לפרויקט גמר יכולנו לבחור בין עיצוב פנים קלאסי של הדמיה לבין יצירת אובייקט", מסבירה עדני. "למרות שזה יותר קשה, סיזיפי ויקר, בחרתי באלמנט, כי בכל תחומי העיצוב באופנה - גרפיטי או תעשייתי - תמיד יש מוצר מוגמר. לעומת זאת, בעיצוב פנים התוכניות הן תמיד רק תוכניות. היה לי חשוב לקראת סיום הלימודים לראות מוצר מוחשי".

עדני החלה לחקור את נושא תפיסת היופי. "היופי תמיד מוצג כנחות ומשני לפונקציונליות והרגשתי שאני רוצה להראות כיצד יופי הוא פונקציה בפני עצמו. העבודה שלי עסקה בקונפליקט שבין יופי לבין פונקציונליות".במילים אחרות, עדני למעשה עיצבה תכשיטים ושולחנות קפה מאומים וצירי ספר. "אלה שני אלמנטים מאוד פונקציונליים שאין להם שום תפקיד של קישוט", היא מסבירה את הבחירה. "זה למעשה מציג אלמנטים מתועשים בפעולה אובססיבית של שכפול, הכפלה ותפירה, שמטשטשת את מהותם והופכת אותם לקישוט. יופי לשם יופי בלבד".

לצורך המשימה עדני עבדה במשך ארבעה חודשים וגייסה את כל מי שהסכים לעזור לה ליצור את האלמנטים, שבנויים מיותר מ־11 אלף אומים וצירי ספר. את העבודה הקשה היא תיעדה. "זאת הייתה עבודה מטורפת. רק כדי להבין, יצירה של שולחן צירי ספר אחד ארך 1,260 דקות, שזה יותר מ־21 שעות. יצירה של שולחן אומים אחד ארך 2,466 דקות, שזה יותר מ־40 שעות. בסך הכל היו לי שלושה שולחנות קפה ועוד תשעה אביזרים. כולם עזרו לי, משפחה, חברים וכל מי שהסכים. גייסתי אחיינים שיפתחו את הצירים ואת אמא שלי ואחותי שישחילו אותם. יש המון פעולות לעשות וכל מי שהסכים לעזור השתתף".

העבודה הקשה הייתה שווה את התגובות המפרגנות שקיבלה עדני בשבוע האחרון, שהובילו אותה להחליט על המשך דרכה. "שמעתי מהרבה מרצים שעולם התכשיטים מתאים לי ושבפרויקט גיליתי משהו חדש שאני צריכה להמשיך לפתח. כרגע אני רואה את עצמי מגדילה אלמנטים מעולם התכשיטנות לשם עיצוב פנים".