צילום: אבי מועלם "למה מגיעה להן עסקת טיעון? הן אפילו לא התנצלו. יש הוכחות ועדויות. ההרשעה הזו מאוד פשוטה, אז למה מבזבזים זמן על דיונים שאין לנו מושג מה קורה בהם? כאפוטרופוס של נפגע עבירה אין לי שום זכות לדעת מה קורה במשפט הזה וזה אבסורד".

איתמר סלמון, שבנו למד בגן 'ניצנים' בחולון, חושש שמנהלת הגן, הגננת וחמש הסייעות שנגדן הוגשו כתבי אישום, ייצאו עם עונש קל. יחד עם הורים לילדים נוספים מהגן, החליט סלמון להפיץ ברשתות החברתיות את הצילומים שתיעדו את מקרי ההתעללות. "אנחנו בסך הכל רוצים צדק, שהציבור יראה מה קרה ושהן לא יתחמקו בעונש קל".

מכות בראש
תחילת הפרשה באוגוסט 2014. כמה הורים חשדו שילדיהם סובלים מאלימות בגן ובהמשך הצליחו למצוא סייעת שהסכימה להעיד במשטרה והושגו סרטונים שתיעדו את אשר נעשה בגן. בכתב האישום, שתוקן לפני כמה חודשים, מתוארת מסכת התעללויות שעברה על הילדים, בני שלושה חודשים עד שלוש שנים, שהיו תחת אחריות בעלת הגן, הגננת והסייעות.

כתב האישום מתייחס לתקופת מבצע 'צוק איתן', שבמהלכו שהו הילדים בלופט ממוגן בבעלות אחד מהורי הילדים, שהיה מרושת במצלמות שתיעדו את הנעשה. החשדות נגד צוות הגן כוללים כמה מקרים בהן הנאשמות נראות כשהן תוקפות את ילדי הגן, צובטות אותם בחוזקה בחלקים שונים בגופם, סוטרות להם ומכות אותם.

את חיצי הביקורת מכוונים ההורים בעיקר כלפי מנהלת הגן והגננת, בהן רואים ההורים כאשמות העיקריות. על פי כתב האישום, בעלת הגן, ניצה חכמון, הכתה ילדה בראשה בחוזקה ומעוצמת המכה הילדה מעדה. כמו כן, היא מואשמת שדרכה על רגלי הילדים וידיהם, הכתה אותם בפה, בפנים ובידיים.

גם כלפי הגננת, דורית נחום, יש האשמות קשות בכתב האישום, הכולל מקרים בהם צבטה ילדים בפניהם, רגליהם וידיהם, הכתה ילדים וזרקה עליהם בקבוקי שתייה וקופסאות צעצועים בהם שיחקו. כמו כן, היא נאשמת שמשכה לילדים באוזניהם ובשערותיהם, צבטה ילד באפו, הפילה אותו לרצפה, דרכה על רגלו וזרקה אותו על ילד אחר.

"העיפה את הבן"
"כשהתעמתנו עם הגננת על החשדות שלנו, היא אמרה בפה מלא שנצפה יחד בצילומי אבטחה מהמקום, והייתה משוכנעת שלא נמצא שום דבר מפליל", סיפרה אחת האמהות, לאה שיבר. "רק אחרי שראינו את הסרטונים, הבנתי שהגננת כנראה לא הבינה בכלל את חומרת המעשים.

"את הסרטון ראיתי לראשונה במשטרה והייתי מזועזעת", משחזרת שיבר. "ראיתי שסייעת מרימה ילדה מהחולצה, גוררת אותה ובדרך ממש מעיפה את הבן שלי. ראיתי איך משליכים אותו על מזרן כאילו היה חתיכת נייר ואיך דחפו אותו לשכיבה על המזרן, דחפו חיתול בד תחת ראשו ודפקו על גבו כדי שילך לישון. הפעולה נשמעת שגרתית אבל היא נעשתה בגסות ובלי טיפת רוך, שהיית מצפה מאדם שמשכיב ילד קטן לישון".כבר בתחילת הדיונים שלח השופט את הפרקליטות והסנגור להתדיין, ולהורים היה ברור כי הדרך לעסקת טיעון מקלה כבר נסללה. "הפרקליטות מסתפקת בסרטונים ובעדות של סייעת אחת שעבדה בגן, מבלי לבדוק סייעות שעבדו בעבר ויש להן מה לספר", טוען איתמר סלמון, ששני ילדיו למדו בגן והיה הראשון שהגיש תלונה במשטרה נגד צוות הגן.

"אנחנו מרגישים שהפרקליטות נמנעת בכוונה מלשתף אותנו", אומר סלמון. "לא מודיעים לנו על שינוי בשעות ובתאריכים של דיונים, לא מספרים לנו איך המשא ומתן מתקדם וממש מסננים אותנו. אנחנו לא תמימים, השנה הזו ומה שעברנו במהלכה ביגרה את כל ההורים, וברור לנו שאם דוחפים אותנו מחוץ לתהליך אז יש משהו שמסתירים מאיתנו. חוסר הצדק הזה מכעיס אותנו, יש כאן מערכת משפטית שעובדת לאט מאוד והחשש הגדול הוא שזה יסתיים בעסקת טיעון קלה".
מסיבה זו החליטו ההורים לפתוח בקמפיין אינטרנטי והפיצו את המידע שברשותם ברשתות החברתיות, על מנת שהגולשים ישמיעו קול זעקה בדרישה להחמרה בענישה כנגד מי שיתעלל בילדים. הפוסטים התפשטו ברשת ואנשים רבים שיתפו אותם והגיבו עליהם.

"אגרוף בבטן"
מקורבים לבעלת הגן חכמון סיפרו שהיא כבר הגישה תלונה במשטרה נגד מפרסמי הצילומים, בטענה כי בפוסטים תוארו מעשים שכלל לא התרחשו וכי נעשה לה רצח אופי ולינץ' וירטואלי, כדבריה.

למה פרסמתם את המידע באינטרנט במקום לתת לבית המשפט לשפוט אותה?
"קטונתי מלהשפיע על בית המשפט", אומר סלמון. "רצינו שהציבור ישמע מה קרה ושתהיה תהודה לעניין, שהן לא יתחמקו בעונש קל שלא משקף את המעשים שלהן, רק כי בית המשפט רוצה לחסוך בשעות עבודה.

"לא ידוע לי על תלונות שהוגשו במשטרה, אבל כל מה שכתבתי נכון", הוסיף סלמון. "לא הייתה לי זכות דיבור לגבי מה ייכנס או לא ייכנס לכתב האישום אבל אני יודע מה ראיתי ואני יודע מה שמעתי מהילדים, ואלה דברים שלא ניתן לפרש לשתי פנים. אם הפרקליטות החליטה להכניס או להוציא דבר מסוים, זה לא אומר שזה לא קרה".

לטענת ההורים,