צילום: קובי קואנקס אירוע מביך התרחש בכנס מצטיינים בחולון, לאחר ששני חברי מועצה הגיעו לברך את המתגייסים ונדרשו לעזוב. "ראש העירייה דרש להוציא אותנו למרות שמדובר באירוע ציבורי שממומן בכספי התושבים", הם אומרים.

ראש העיר מתעלם? נפגין מול הבית שלו ושל בת זוגואירוע המתגייסים ממומן ומופק על ידי עיריית חולון בעבור בוגרי כיתה י"ב שעומדים להתגייס לצבא. בכנס יש דוכני הסברה, הופעות ושי מחולק לצעירים. חברי מועצת העיר מסיעת 'צעירים', מורן ישראל ואיתי זילבר, הגיעו לכנס, אך להפתעתם נדרשו לעזוב.

ישראל, שהגיע לכנס בכל שנה כתושב מתנדב, בא השנה בפעם הראשונה כחבר מועצה נבחר, והופתע לגלות שאינו רצוי. חברו זילבר סיפר: "נכנסנו לאירוע כשהיה ברור שאנחנו חברי מועצה, לא התחבאנו. כשראש העירייה ראה אותנו הוא דרש שנעזוב וביקש מהאבטחה לפנות אותנו".

זילבר אומר כי הנימוק של ששון היה שזה לא אירוע פוליטי, ולכן לחברי המועצה אין מה לחפש שם. "אנחנו מגיעים לכל האירועים של התושבים הצעירים", אומר זילבר. "מדובר בקהל שאנחנו מייצגים את האינטרסים שלו וחשוב לנו להיות מעודכנים, ולכן לא ברור לנו מה הייתה הבעיה".

עובדת במקום ומאבטח ביקשו מהשניים לצאת, אבל הם סירבו. "הסברנו שזה אירוע שממומן בכספי ציבור, ולראש העירייה אין בעלות עליו", סיפרו. "רק כשהגיע קצין משטרה וביקש מאיתנו לעזוב, החלטנו ללכת".יו"ר האופוזיציה ויו"ר סיעת 'מצטיינים בחינוך', עזרא סיטון, סיפר שגם הוא רצה להגיע לכנס. "ביקשתי לקבל הזמנה, אך נמסר לי שלא אוכל להגיע כי זה לא אירוע פוליטי. לא רציתי לבוא מסיבות פוליטיות, אלא כדי לראות את הבוגרים שלי שלימדתי כמורה".

מעיריית חולון נמסר: "כנס המתגייסים נערך מדי שנה, זה שנים רבות, ומטרתו לברך את המתגייסים החדשים לצה"ל ולהעניק להם שי מתנת עיריית חולון. המשתתפים בכנס מוזמנים לאירוע בהזמנות אישיות הנשלחות ישירות לבתיהם בעוד מועד ובכניסה לאירוע עצמו יש להציגה בליווי תעודת זהות.

"המטרה היא שרק מתגייסי העיר ישתתפו באירוע ללא מלווים כמו הורים, חברים וכדומה, ולכן קיימת הקפדה על זהות הנכנסים. המבוגרים היחידים שמשתתפים באירוע הם אלה הקשורים בהפקתו וכן בעלי תפקידים במינהל החינוך, האחראי על האירוע. האירוע אינו כנס פוליטי בשום צורה, ולכן מעולם לא הוזמנו אליו פוליטיקאים ברמה הארצית או המקומית – קואליציה או אופוזיציה.

"ביום האירוע פנו שני חברי אופוזיציה בצהריים למנהלת האירוע וביקשו לקבל הזמנות. כשהוסבר להם העניין, הם קיבלו זאת בהבנה ואיחלו הצלחה באירוע. בניגוד אליהם התייצבו שני חברי סיעת הצעירים בערב האירוע בשער ללא הזמנה וללא בקשה מראש והוכנסו בטעות. קצין הביטחון ביקש מהם לעזוב את המקום תוך מתן הסבר שהאירוע הוא למוזמנים בלבד שאליהם נשלחו ההזמנות. "לצערנו, שני החברים סירבו להקשיב, והתנהגותם הפריעה לפתיחת האירוע עד שלא נותרה ברירה וקצין המשטרה שהיה במקום נאלץ לבקשם לצאת. חבל שבני הנוער המתגייסים נאלצו לצפות באירוע מביש זה של נבחרי הציבור".